Hrvatska je poboljšala okvir za borbu protiv pranja novca – ocijenio je Odbor stručnjaka Vijeća Europe
Hrvatska je ojačala svoje mjere za suzbijanje pranja novca i financiranja terorizma, zaključuje MONEYVAL, Odbor stručnjaka Vijeća Europe za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma, u drugom pojačanom izvještaju o praćenju koji je objavljen u ponedjeljak 9. prosinca
Odbor stručnjaka za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma (MONEYVAL) je tijelo za nadzor Vijeća Europe kojemu je povjeren zadatak procjene usklađenosti s ključnim međunarodnim standardima za suzbijanje pranja novca, financiranja terorizma i financiranja proliferacije oružja za masovno uništenje, kao i učinkovitosti njihove provedbe. MONEYVAL procjenjuje 33 države i teritorija te daje preporuke nacionalnim vlastima o potrebnim poboljšanjima u njihovim sustavima za borbu protiv pranja novca, financiranja terorizma i financiranja proliferacije.
Izvješće objavljeno u ponedjeljak, 9. prosinca, navodi da je Hrvatska unaprijedila svoju usklađenost s preporukama Radne skupine za financijsko djelovanje (FATF) u ovim točkama:
1. Procjena rizika i primjena pristupa temeljenog na riziku,
2. Nacionalna suradnja i koordinacija,
6. Ciljane financijske sankcije povezane s terorizmom i financiranjem terorizma,
7. Ciljane financijske sankcije povezane s proliferacijom,
15. Nove tehnologije,
18. Unutarnje kontrole i inozemne podružnice i podsektori,
33. Statistika,
35. Sankcije i
36. Međunarodni instrumenti.
Hrvatska u potpunosti usklađena s dvije preporuke
Od usvajanja izvješća o međusobnoj procjeni u prosincu 2021., Hrvatska je poduzela brojne korake za jačanje sustava za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma (AML/CFT). Ovim izvješćem Hrvatska je sada u potpunosti usklađena s preporukama 6 i 7, dok su za preporuke 1, 2, 15, 33, 35 i 36 ostali tek manji nedostaci, te su sada ocijenjene kao uglavnom usklađene (prije djelomično usklađene). Preporuka 18 (Unutarnje kontrole i inozemne podružnice i podsektori), za koju je Hrvatska također prijavila napredak, ostala je djelomično usklađena (prije također djelomično usklađena). MONEYVAL nije procjenjivao stupanj učinkovitosti provedbe mjera u praksi.
Još 4 preporuke – djelomično usklađene
Za ostale preporuke ocijenjene kao djelomično usklađene (preporuke 8 – Neprofitne organizacije, 24 – Transparentnost i stvarno vlasništvo pravnih osoba te 38 – Međusobna pravna pomoć: zamrzavanje i zapljena), vlasti nisu zatražile ponovnu ocjenu, te one nisu bile obuhvaćene ovim praćenjem.
Od ukupno 40 primjenjivih preporuka, Hrvatska trenutno ima:
- 36 preporuka ocijenjenih kao usklađene ili uglavnom usklađene; i
- 4 preporuke ocijenjene kao djelomično usklađene.
Hrvatska bi trebala izvijestiti MONEYVAL u roku od godinu dana o napretku u jačanju provedbe AML/CFT mjera.
Podsjetimo Forbes Hrvatska je pisao u srpnju 2024. godine o problemima hrvatskih startupova zbog problema Hrvatske u stvaranju preduvjeta za borbu protiv pranja novca.