Najveća jahta na svijetu gradi se za samozatajnog skandinavskog milijardera. Tko je on?
Najveća jahta na svijetu gradi se u Norveškoj. Radi se o kombinaciji istraživačkog broda i jahte, iza kojeg stoji Kjell Inge Røkke. On je jedan od najbogatijih Norvežana, koji je karijeru započeo kao ribar koji nije završio ni srednju školu.
Norveški filantrop Kjell Inge Røkke strpljivo čeka svoju jahtu, najveću na svijetu. Doduše, radi se o plovilu koje je miks jahte i istraživačkog broda, s naglaskom na ovo drugo.
Ovaj globalno prilično nepoznati milijarder nalazi se na 821. mjestu Forbesove ljestvice s 4,3 milijarde imovine. Karijeru je započeo kao mladi 18-godišnji ribar bez srednjeg i višeg obrazovanja. Radeći na koćaricama na Aljasci nakon šest godina stekao je kapital za kupnju 21-metarske koćarice. U početku mu nije išlo baš dobro, a krenulo mu je tek kad je uz pomoć Roberta Breskovicha, američkog biznismena hrvatskih korijena, uložio u bolji brod. Kasnije je uz Breskovichevu pomoć njegova flota rasla te je osnovao ribarsku tvrtku American Seafoods Company u Seattleu.
Loveći aljašku kolju uspio se obogatiti, nakon čega se vratio u Norvešku. Objedinio je svoje tvrtke u norveško-američkoj grupaciji Resource Group International (RGI), a nakon toga kupnjom udjela postao najveći dioničar tvrtke Aker. Spojio ih je i stvorio holding Aker RGI ASA na čijem je čelu i danas. Dobar dio prihoda tog holdinga koji samo u Norveškoj zapošljava oko 18.000 ljudi dolazi od nafte i plina.
Nezadovoljan visokim porezima, 2022. godine seli u Švicarsku, o čemu je obavijestio dioničare kompanije. Rekao je kako je vrijeme Covida pokazalo kako se posao može obavljati i na daljinu, zbog čega selidba ne bi trebala utjecati na njegovo vođenje firme. Svoju vilu u Norveškoj vrijednu 8,5 milijuna eura tada je poklonio bivšoj ženi i djeci.
Obećao donirati pola bogatstva
Dmarge.com navodi kako je Røkke obećao pola svog bogatstva donirati za zaštitu okoliša. U tom smjeru ide i 195 metarski REV Ocean vrijedan pola milijarde dolara. Taj brod nazvan je po istoimenoj inicijativi koju je Røkke pokrenuo, a bit će namijenjen istraživanju mora i očuvanju oceana. U konfiguraciji istraživačkog broda može primiti 60 znanstvenika i 30 članova posade, a u konfiguraciji jahte 36 gostiju i 54 člana posade.
Opremljen je s kinom, teretanom, jacuzzijem i konferencijskom dvoranom. Pokreću ga četiri dizel-električna motora koji još osiguravaju maksimalnu brzinu od 18,5 čvorova i doseg od čak 21.000 nautičku milju, odnosno 38.900 kilometara, što je tek malo manje od opsega Zemlje na ekvatoru.
REV Ocean započeo se graditi još 2017. godine, no u jednom trenutku isporuka je odgođena. Prema nekim medijima jahta će biti isporučena u veljači 2025. godine, no oglasi kojima se traži posada otkrivaju kako će tek onda uslijediti razdoblje opremanja i pripreme za porinuće. U njima se kao datum predstavljanja broda navodi sredina 2026. godine.
Ekološka komponenta na brodu je jako zastupljena. Između ostalog imat će ekološku spalionicu plastike u kojoj će većina štetnih plinova nestati. Prilikom predstavljanja planova za njegovu gradnju, govorilo se i o opciji prikupljanja mikroplastike iz mora. Røkke se obogatio zahvaljujući moru, pa dio novca želi vratiti kroz njegovu zaštitu.