Kako će izgledati pogreb bivšeg američkog predsjednika Jimmyja Cartera?
Državni pogreb bivšeg američkog predsjednika Jimmyja Cartera, na kojemu će govor održati i aktualni predsjednik Joe Biden, održat će se 9. siječnja u Washington D.C.-ju.
Predsjednički centar Carter u Atlanti u saveznoj državi Georgiji (odakle je predsjednik Carter), održat će memorijal za bivšeg predsjednika, koji je preminuo u nedjelju u Planisu u Georgiji, ove subote, 4. siječnja.
Carterov lijes ostat će u centru sve do 7. siječnja, kažu iz zajedničke radne skupine koja organizira događaje.
Potom će lijes preminulog predsjednika, uz pratnju članova njegove obitelji, 7. siječnja otputovati u Washington D.C. gdje je planirana pogrebna povorka od memorijala američke mornarice do Kapitola. U Kapitolu će Carterovo tijelo ležati na odru dva dana. Državni pogreb bivšeg predsjednika održat će se u katedrali u Washingtonu u utorak, 9. siječnja. Taj dan predsjednik Biden proglasio je Danom žalosti.
Biden će održati i govor na Carterovom pogrebu; naime, prošle godine je izjavio kako je Carter to od njega i zatražio.
Unuk bivšeg predsjednika i predsjednik Centra Carter, Jason Carter, također će govoriti, a New York Times piše kako će sinovi bivšeg predsjednika Geralda Forda i bivšeg potpredsjednika Waltera Mondalea također pročitati govore.
Carter će biti pokopan 9. siječnja u Plainsu u Georgiji pored svoje supruge Rosalynn Carter, koja je preminula prošle godine u 97. godini života.
Državnički sprovodi u SAD-u obično traju po tjedan dana, a sadrže komemoracije u glavnom gradu SAD-a, kao i u saveznim državama odakle predsjednici dolaze. Smrti bivših predsjednika objavljuju aktualni predsjednici koji potom nalažu ministarstvu obrane da organizira državnički sprovod. Ceremonije mogu uključivati sudjelovanje vojnih orkestara, počasne straže i Nacionalne garde, kao i rezervista američkih oružanih snaga.
Hoće li na pogreb stići Donald Trump i drugi bivši predsjednici?
Nejasno je koji bivši predsjednici će prisustvovati Carterovom pogrebu sljedećeg tjedna, iako je uobičajeno da bivši predsjednici i drugi visoki državni dužnosnici dođu na državničke pogrebe. Trump, koji je nakon Carterove smrti nekoliko puta na svojoj platformi Truth Social objavio svoje misli u spomen bivšeg predsjednika, nije rekao hoće li ili neće doći. Svi živući bivši predsjednici došli su na posljednji predsjednički pogreb, onaj bivšeg predsjednika Georgea H. W. Busha, 2018. godine. Trump i bivši predsjednici George W. Bush i Barack Obama nisu prisustvovali pogrebu Rosaylnn Carter, no bivše prve dame Melania Trump, Laura Bush i Michelle Obama jesu.
Biden je naredio da zastave na državnim i vojnim zgradama narednih 30 dana budu na pola koplja. To znači da će one biti spuštene i tijekom Trumpove inauguracije 20. siječnja.
Predsjednik Jimmy Carter bio je najstariji bivši predsjednik u povijesti SAD-a. Preminuo je samo dva mjeseca nakon svojeg 100. rođendana. Mnogi dužnosnici odali su počast bivšem predsjedniku. Biden ga je nazvao “čovjekom snažnog karaktera, hrabrosti i suosjećanja, čiji ga je cjeloživotni rad u službi nacije učinio jednim od najutjecajnijih državnika u našoj povijesti”. Trump je u objavi na platformi Truth Social napisao kako se “s njim iznimno nije slagao filozofski niti politički”, no priznao je kako je Carter “iskreno volio i poštovao našu zemlju” te izrazio sućut njegovoj obitelji.
Autor originalnog članka: Conor Murray, Forbes
Link: What We Know About Jimmy Carter’s State Funeral Next Week
(Prevela: Nataša Belančić)