Suđenje Donaldu Trumpu: Obrana počinje pozivati svjedoke – evo što se očekuje
Odvjetnici bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i drugih optuženihu slučaju u ponedjeljak će započeti svoju obranu u suđenju tijekom kojeg će se ustanoviti jesu li bivši predsjednik i njegova tvrtka lažno prikazali procjene u financijskim dokumentima u svrhu ostvarivanja osobne koristi.
Prvi svjedok obrane bit će sin Donalda Trumpa, Donald Trump Jr., a svjedočit će vjerojatno i još niz poznatih imena.
Trumpovi odvjetnici svoje svjedoke počinju pozivati nakon što je ured njujorškog javnog tužitelja završio s predstavljanjem slučaja. U njemu se bivšeg predsjednika i njegove poslovne partnere – uključujući i dvojicu sinova – kao i njegovu tvrtku Trump Organization optužuje da su lažno prikazivali procjene u dokumentaciji o financijskom stanju kako bi isposlovali pogodnije poslovne ugovore i napuhali Trumpovo bogatstvo.
Obrana tvrdi kako su te procjene zapravo bile subjektivne brojke temeljene na Trumpovom iskustvu u nekretninskom biznisu i da one nikome nisu naštetile budući da su krediti odobreni putem tih financijskih dokumenata otplaćeni na vrijeme. Pokušavaju izolirati Trumpa i njegove sinove od navodne sustavne prijevare iako su oni potpisivali izjave kojom se jamčila istinitost informacija navedenih u dokumentima.
Na popisu svjedoka podnesenom sudu prije početka suđenja, odvjetnici obrane izjavili su kako u sklopu obrane mogu pozvati do 127 svjedoka, no još uvijek je nejasno tko od njih će na kraju zaista i svjedočiti.
Donald Trump Jr. bit će prvi koji će svjedočiti za obranu, a moguće je da će se i bivši predsjednik Trump, njegov mlađi sin Eric Trump i bivši financijski direktor tvrtke Allen Weisselberg također ponovno pojaviti u sudnici, nakon što su ih ranije ispitivali državni odvjetnici.
Bivši kontrolor tvrtke, Jeffrey McConney, također je obuhvaćen optužnicom, a bio je odgovoran za pripremu izjava o financijskim stanjima. I on bi se mogao vratiti na svjedočenje, zajedno s ljudima poput Patricka Birneya, koji je ranije posvjedočio kako mu je Weisselberg rekao da bivši predsjednik želi da njegovo bogatstvo “poraste” u financijskim dokumentima, kao i Davida McArdlea, koji je radio na procjenjivanju Trumpovih nekretnina i osporio komentare koje je Eric Trump iznio pod prisegom kada je McArdle prošli put svjedočio.
Mogao bi svjedočiti i jedan od direktora Trumpove tvrtke, Jason Greenblatt, u čijim emailovima su vidljivi sve snažniji strahovi o uvjetima za kreditiranje po pitanju bogatstva bivšeg predsjednika, kao i dugogodišnja asistentica Donalda Trumpa Rhona Graff, savjetnica Sheri Dillon koja je pomagala u procjenama Trumpovih nekretnina, i Rosemary Vlablic, čelnica odjela Deutsche Banka za upravljanje privatnim bogatstvom, koja je Trumpu dala dobre stope na kredite temeljem izjava o financijskom stanju.
“Nije bilo nikakve namjere počiniti prijevaru, nije bilo nezakonitosti, nije bilo propusta niti kršenja, nije bilo nepravednog profita i nije bilo žrtava,” izjavio je Trumpov odvjetnik Christopher Kise u svojoj uvodnoj izjavi na početku suđenja, citira Reuters, i dodao kako je Trump “zaradio milijarde dolara jer je uvijek bio u pravu po pitanju ulaganja u nekretnine.”
Trumpovi odvjetnici željeli su da se čitav slučaj odbaci nakon završetka izlaganja tužiteljstva, zatraživši od suca Arthura Engorona da izda direktnu presudu u njihovu korist kojom bi završilo suđenje.
Javna tužiteljica savezne države New York, Letitia James, tužila je Trumpa i njegove suoptuženike u studenom 2022. godine, optužujući ih da su na financijskim dokumentima naveli pogrešne procjene vrijednosti nekretnina preko dvije stotine puta između 2011. i 2021. godine. Optužbe obuhvaćaju neke od najpoznatijih Trumpovih nekretnina poput Mar-a-Laga i veličinu njegovog penthousea u Trump Toweru. Sam Trump oštro negira sve optužbe u slučaju, tvrdeći da se radi o “lovu na vještice” i da su i James i Engoron politički nastrojeni protiv njega. Trump je pokušao umanjiti priču o financijskoj dokumentaciji, lažno ustvrdivši da izjave o odricanju od odgovornosti koje oni sadrže poništava svaku grešku koju možda sadržavaju.
Očekuje se da će suđenje trajati i do sredine prosinca, a odvjetnici obrane sucu su rekli kako planiraju svoj dio izlaganja završiti do 15. prosinca. Iako je tužiteljstvo završilo sa svojim izlaganjem, još uvijek imaju pravo ponovno pozvati Weisselberga na novo svjedočenje: naime, ured javnog tužitelja naglo je prekinuo njegov iskaz nakon izvještaja Forbesa da je Weisselberg lagao pod prisegom. Engoron je već ranije izjavio kako su optuženici odgovorni za prijevaru zbog netočnog prikaza vrijednosti njihove imovine, zbog čega se ovo suđenje fokusira na druge optužbe, pogotovo na pitanje jesu li optuženici svjesno počinili prijevaru i lagali o svojoj imovini. Ako Engoron presudi protiv Trumpa i njegovih suoptuženika, mogao bi narediti plaćanje kazne od 250 milijuna dolara, zabraniti Trumpu i njegovim sinovima poslovanje u New Yorku, ali i zabraniti bivšem predsjedniku kupnju novih komercijalnih nekretnina na najmanje pet godina.
Forbes procjenjuje kako imovina Donalda Trumpa zaključno s listopadom ove godine iznosi 2.6 milijardi dolara, čime on zauzima 1205. mjesto na Forbesovoj listi koja u stvarnom vremenu prati najbogatije ljude na svijetu. Između 2011. i 2021., Forbes je nezavisno procijenio da Trumpovo bogatstvo vrijedi između 2.5 milijarde (2020. i 2021. godine) i 4.5 milijardi dolara (2015. godine). Ured javnog tužitelja navodi kako je Trump lažnim procjenama u financijskoj dokumentaciji napuhao svoje bogatstvo za između 1.9 milijuna i 3.6 milijarde dolara godišnje.
Autor originalnog članka: Alison Durkee, Forbes
Link: Trump Fraud Trial: Ex-President’s Lawyers Start Calling Witnesses Today – Here’s What To Expect
(Prevela: Nataša Belančić)