U ratu u Ukrajini ponovno se mogu vidjeti taktike iz Prvog svjetskog rata
Prve zračne bitke u Prvom svjetskom ratu bile su spore, gotovo pomalo i smiješne. U ranim danima tog rata, izviđački zrakoplovi nisu imali strojnice za pucanje prema naprijed pa su piloti – ili još češće promatrači na stražnjem sjedalu – na neprijateljske zrakoplove pucali iz vlastitih pištolja ili pušaka.
Prošlo je više od stotinu godina, a izviđači iz zraka još uvijek sa stražnjih sjedala propeleraca pucaju iz malog oružja. Prošlog tjedna, vojnik u avionu za obuku Jakovljev Jak-52, koji pripada ukrajinskom dobrovoljnom letačkom klubu, ušao je u bitku s ruskim dronom Orlan iznad juga Ukrajine i navodno ga srušio.
To nije prvi put da su zaraćene strane u ratu posegnule za taktikama i tehnologijom iz Prvog svjetskog rata. Rovovsko ratovanje se vratilo, kao i “tenkovi-kornjače” i strojnice Maksim. Ipak, upravo ova bitka možda je i najdramatičniji primjer situacije u kojoj moderno ratovanje nestaje u brutalnim uvjetima sukoba u Ukrajini.
Navodno rušenje drona snimljeno je sa zemlje, ali i iz zrakoplova Jak-52. U snimkama se vidi avion kako kruži oko drona. Čuju se pucnjevi. Oštećeni dron pada pod padobranom koji se automatski otvorio.
Spori avioni očit su izbor za borbu protiv (također sporih) dronova, budući da ne koštaju mnogo.
Upravo ovako se dogodilo i jedno od prvih rušenja modernog drona, i to u Bosni 90-ih. “Jedna inovativna srpska taktika za borbu protiv dronova bila je lansiranje vojnih helikoptera Mi-8 Hip koji bi letjeli pored letjelice Hunter američke vojske, na koju bi pucao vojnik iz aviona,” napisao je 2000-ih JD R. Dixon, tada stariji poručnik američke mornarice.
Nedavno je i posada jednog francuskog helikoptera tako srušila i dron hutija iznad Crvenog mora.
Rušenje dronova strojnicama iz helikoptera ili zrakoplova štedi vrlo vrijedne protuzračne projektile. “Trošenje tisuća, ako ne i milijuna, dolara na svaki projektil kojim bi se rušili jeftini dronovi ekonomski je gubitak,” napisao je Paul Maxwell, zamjenik direktora vojnog cyber instituta u američkoj vojnoj akademiji u New Yorku.
Ukrajincima je pogotovo važno sačuvati svoje najbolje protuzračno oružje u ovom trenutku rata. Ukrajina još uvijek većinu svojih projektila dobiva od saveznika, a šestomjesečni prekid opsrkbe iz SAD-a znači da su trenutno zalihe projektila opasno niske.
Ipak, jeftina taktika rušenja dronova nije nužno uvijek i jednostavna. Uzmimo za primjer jednu od prvih takvih bitaka na europskoj fronti u Prvom svjetskom ratu. “Naišli smo na njemački zrakoplov koji je letio na otprilike istoj visini i podjednakom brzinom, i nismo mu se mogli približiti više od 550 metara,” prisjetio se promatrač kraljevskih letačkih postrojbi, Archibald James. “Nanišanio sam svojom puškom i ispalio šest puta, ali nisam ga uopće pogodio. Nema sumnje da sam bio jako daleko. Nismo uopće imali ideju koliko blizu moramo biti da bi pucanje imalo ikakvog efekta.”
Drugim riječima, rušenje drona sa stražnjeg sjedala zrakoplova zahtijeva da se pilot jako približi, ali i da vojnik koji puca vrlo pažljivo cilja.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: World War I Tactics Make A Comeback As Ukrainian Gunner In The Back Of A Propeller Plane Shoots Down A Russian Drone
(Prevela: Nataša Belančić)