Sindikat u Petrokemiji razmišlja o dizanju kaznene prijave protiv CERP-a

Aktualno Forbes Hrvatska 9. svi 2024. 15:04
featured image

9. svi 2024. 15:04

Šef Sindikata EKN-a i član Nadzornog odbora Petrokemije Željko Klaus u četvrtak je objavio da je na sjednici NO-a dobio informaciju o rezultatima dokapitalizacije kompanije provedene potkraj travnja, te da je iz toga vidljivo da je država izgubila kontrolni paket unatoč uplati od 12 milijuna eura. Ocjenjuje da je državi grubom nepažnjom ili nemarom tako nanesena velika šteta te sindikat razmatara dizanje kaznene prijave

Željko Klaus, predsjednik Sindikata energetike, kemije i nemetala (EKN) ustvrdio je u četvrtak na konferenciji za novinare da je nedavnom dokapitalizacijom kutinske Petrokemije državi grubom nepažnjom ili nemarom nanesena velika šteta jer joj je smanjen vlasnički udjel, što je još dodatno platila, prenosi Hina.  

Klaus je postavio pitanje kako je moguće da je država dala 12 milijuna eura poreznih obveznika da bi sa 44 posto vlasništva u Petrokemiji pala na 20 posto.  Ne bi bio problem, smatra da je država zadržala kontrolni paket, odnosno 25 posto plus jednu dionicu, što je bilo predviđeno, prenosi Hina Klausa. Zanima ga također zašto država nije prodala većinskom vlasniku Petrokemije turskom Yildirimu 20 posto dionica na čemu bi zaradila milijune eura.

Zbog svega, poručio je, razmatraju mogućnost kaznene prijave protiv odgovornih u Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP), a dodao je i da traže da se stvari, ako je moguće, vrate na početne postavke. Ravnatelj CERP-a je Milan Plećaš.

“Prvi zadatak za stranku koja se zalaže za poljoprivredu”

“To će biti prvi zadatak za stranku koja se jako zalaže za resor poljoprivrede”, poručio je Klaus, aludirajući očito na Domovinski pokret.

Klaus smatra da je CERP u procesu dokapitalizacije trebao pričekati da prvo Yildirim uplati svoj dio, a nakon toga da hrvatska strana uplati ostatak kojim bi tako zadržala kontrolni paket, kako   turski većinski vlasnik ne bi mogao ubuduće sam donositi sve odluke. „U krajnjoj liniji, dok god postoji kontrolni paket u državnim rukama nitko ne može srušiti ni prodavati tvornicu ili njezine dijelove“, kaže Klaus.

Kako je on član Nadzornog odbora kompanije, naveo je da je na sjednici u srijedu dobio informaciju da je za dokapitalizaciju 23. travnja CERP uplatio 5,44 milijuna eura, Janaf 2,76  milijuna eura, Fond za financiranje razgradnje nuklearnog otpada NEK 3,8 milijuna eura, a tvrtka Terra – mineralna gnojiva, koja je u vlasništvu Yildirim grupe, uplatila je 25. travnja 116, 82 milijuna eura.

„Utvrdili smo da takav omjer uplata državi ne daje 25 posto plus jednu dionicu, nego značajno manje, oko 20-ak posto, a zbroj uplaćenog iznosa s hrvatske strane iznosi oko 12 milijuna eura“, objasnio je.

Apsurd nad apsurdima

Klaus je rekao također da je glasao protiv Odluke o suglasnosti na odluku o utvrđivanju uspješnosti izdavanja novih dionica i Odluke o povećanju temeljnog kapitala kao i ostala dva predstavnika države u sedmočlanom Nadzornom odboru Petrokemije.

“Apsurd nad apsurdima je“, kaže, „da predstavnica CERP-a koji vodi postupak dokapitalizacije to čini, kao i predstavnik Vlade Tomislav Pokaz sa sličnim obrazloženjem”. Preostala četiri člana NO-a su predstavnici Yildrima koji su glasovali za odluku.

Podsjetimo, u ožujku je Glavna skupština Petrokemije podržala prijedlog turske grupacije Yildirim oko povećanja temeljnog kapitala, što su podržali i predstavnici četiri državna dioničara – CERP, Fond za financiranje razgradnje NEK, Janaf i Plinacro, pa je donesena odluka o povećanju temeljnog kapitala za iznos od najmanje 70 do najviše 140 milijuna eura.