U Norveškoj otkriveno najveće europsko nalazište rijetkih metala, važno za smanjenje ovisnosti o Kini
U Norveškoj je otkriveno najveće poznato nalazište rijetkih zemnih elemenata u Europi, objavila je prije nekoliko dana rudarska kompanija Rare Earths Norway.
Uz ulaganje nešto manje od milijardu eura, rudnik bi do 2030. godine mogao osigurati 10 posto europske potražnje za rijetkim metalima, što je i strateški cilj EU, piše Forbes Slovenija.
Nalazišta se nalaze u takozvanom Fen karbonatnom kompleksu (Fen Carbonatite Complex) u blizini grada Ulefossa u okrugu Telemark, oko dva sata vožnje jugozapadno od Osla. Nakon tri godine istraživanja, tvrtka je izradila prvu procjenu rezervi, koja je obuhvatila najveći dio ležišta do dubine od 468 metara.
Prijašnja istraživanja pokazala su da bi se rudarenje moglo odvijati do dubine od tisuću metara. Stoga Rare Earths Norway (REN) vjeruje da bi kasnije procjene zaliha mogle biti još veće.
Pretekao Šveđane
Trenutna procjena iznosi 8,8 milijuna metričkih tona za ekstrakciju odgovarajućih oksida rijetkih zemnih metala, od čega su 1,5 milijuna metričkih tona magnetske rijetkih zemnih metala. Potonji se koriste, primjerice, u električnim vozilima i vjetroturbinama. EU identificira te metale kao najkritičnije, jer njihovu opskrbu u velikoj mjeri kontrolira Kina.
“Ovo je vrlo važan trenutak za Rare Earths Norveška”, napisao je izvršni direktor tvrtke Alf Reistad u priopćenju za javnost. “Procjena zaliha otkriva potencijal nalazišta da postane istinski transformativni resurs koja može podržati siguran lanac opskrbe rijetkim metalima u Europi.”
Norveško otkriće nadmašuje prošlogodišnje otkriće u Švedskoj. U siječnju 2023. godine švedska rudarska kompanija LKAB objavila je da su pronašli oko milijun metričkih tona oksida rijetkih metala u blizini grada Kiruna na sjeveru zemlje. U to se vrijeme ovo otkriće također smatralo najvećim poznatim nalazištem rijetkih zemnih metala u Europi.
Također prošlog siječnja, Norveška uprava za naftu objavila je da su velike količine metala i minerala. Magnezij, niobij, kobalt i drugi rijetki metali našli su se među materijalima koje je Europska komisija također definirala kao strateške. Posebno su se istaknule rezerve cerija, za koje se govorilo da iznose oko 1,7 milijuna tona, te neodimija, itrija i disprozija.
Što je sljedeće?
REN će nastaviti s istraživanjem ležišta, a planira bušenje novih bušotina već ove godine. Tvrtka, koja je u vlasništvu rudarskog holdinga Hustadlitt i lokalnog holdinga Brennebu, također planira postaviti pilot postrojenje u blizini ležišta, gdje će testirati nove tehnologije i optimizirati obradu minerala.
Osim toga, tvornica će u suradnji s lokalnim školama služiti kao obrazovna ustanova za školovanje budućih kadrova. Fond za razvoj okruga Telemark doprinio je ovom projektu s 20 milijuna NOK (1,75 milijuna eura), navodi se u priopćenju za javnost.
Istraživanje, razvoj novih tehnologija i probno rudarenje trebali bi u konačnici “dovesti do odluke o ulaganju od 10 milijardi kruna (870 milijuna eura) za razvoj prve faze rudarenja do 2030. godine”, kažu u tvrtki. Time bi REN pokrio 10 posto potražnje za rijetkim metalima, u skladu s ciljevima EU-a o kritičnim sirovinama (CRMA).
Zakon o kritičnim sirovinama ima za cilj osigurati pouzdanu i ekološki prihvatljivu opskrbu kritičnim materijalima, uključujući rijetke zemne metale. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je zakon 2022. u svom obraćanju Uniji, a krajem svibnja je stupio na snagu nakon zelenog svjetla Parlamenta i Vijeća EU.
Von der Leyen je u govoru prije dvije godine rekla da će rijetke zemlje, zajedno s litijem, koji se koristi za izradu baterija za električna vozila, uskoro postati “važnije od nafte i plina”.