Čini se da ministra Primorca nije briga što se hrvatskim startupima gase računi u SAD-u

Aktualno Marko Repecki 26. srp 2024. 14:51
featured image

26. srp 2024. 14:51

Ministar financija Marko Primorac je komentirao vijest da se hrvatskim startupima gase računi u američkoj digitalnoj banci Mercury i rekao da to nije banka te da je Hrvatska usklađena s EU zakonodavstvom za sprječavanje pranja novca

Ministra financija Marka Primorca, čini se, nije briga za to što se hrvatskim tehnološkim firmama zatvaraju računi u SAD-u. Kao što smo u srijedu objavili, američka digitalna banka Mercury, putem koje su na američkom tržištu poslovali brojni hrvatski startupi, stavila je Hrvatsku na crnu listu, te su svi iz Hrvatske dobili rok od otprilike mjesec dana da pronađu drugu banku, prije nego im se ugase računi.

Vijest je privukla veliku pažnju javnosti, te je i ministar financija, nakon ovotjedne sjednice Vlade upitan da prokomentira taj događaj.

Jasno je kakva je reputacija Hrvatske oko pranja novca

“To nije banka, nego institucija koja posluje s više banaka. Međutim ona je, prema mojim saznanjima, imala vlastite probleme s pranjem novca. Zbog toga poduzima određene mjere predostrožnosti kako bi otklonila te poteškoće s kojima se i sama suočava, rekao je ministar financija”, rekao je Primorac.

Točno je da Mercury nije klasična banka, nego pruža financijske usluge u suradnji s drugim bankama. Točno je i da su se početkom ove godine našli na udaru regulatora. Radi toga su, uostalom, i krenuli u usklađivanje poslovanja, pa Hrvatsku (i još neke zemlje) stavili na svoju “crnu listu” odnosno odlučili da ne žele imati posla s njenim državljanima.

Primorac je rekao i da je, usprkos tome što je stavljena pod poseban nadzor, “Hrvatska potpuno usklađena sa zakonodavstvom EU” što se tiče regulative oko pranja novca.

“EU je Hrvatskoj preporučio kako dodatno unaprijediti sustav te je uz ostalo Hrvatska izradila nacionalnu procjenu rizika od pranja novca i financiranja terorizma i akcijski plan za otklanjanje rizika”, rekao je Primorac.

Nismo slučajno na listama rizičnih zemalja

No, međunarodne institucije znaju da nikakvi zakoni, strategije i akcijski planovi ne sprječavaju pranje novca ako su mrtvo slovo na papiru. Sudeći po izvješćima o napretku Hrvatske u borbi protiv pranja novca u kojima doslovno piše da, na primjer, Porezna uprava ne razumije rizike pranja novca, jasno je zašto smo, kao jedina članica eurozone, i na “sivoj listi” FATF-a, međunarodne organizacije za borbu protiv pranja novca.

Sve dok Hrvatska ne uskladi standarde za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma s onima u razvijenim zemljama – a to je dijelom i Primorčeva odgovornost – hrvatski poduzetnici koji imaju ambicije poslovati u SAD-u ili drugdje izvan EU, strahovat će od toga da će im netko jedan dan reći da će im ugasiti bankovni račun i onemogućiti ili otežati poslovanje.