Farmaceutski gigant Novo Nordisk krenuo u borbu protiv online prodaje ilegalnih lijekova za mršavljenje
Jedan od najvećih online dućana u Indiji surađuje s farmaceutskim divom Novo Nordiskom u borbi protiv ilegalne prodaje popularnog lijeka za mršavljenje Wegovy, izvijestio je Reuters u ponedjeljak. Ogromna popularnost i iznimno ograničena ponuda lijeka stvorile su idealne uvjete za tržište potencijalno opasnih lažnih verzija lijeka.
Pravni tim Novo Nordiska u Indiji krenuo je u suradnju s direktorima IndiaMART-a kako bi osmislili “okvir” za obavještavanje farmaceutske tvrtke o oglasima za krivotvorine na stranici i sprječavanje ilegalne prodaje, navodi Reuters citirajući anoniman izvor upoznat sa situacijom. Iz Novo Nordiska nisu odgovorili na Forbesov upit za komentar.
Izvor kaže kako je s platforme uklonjeno na desetak oglasa nakon što je Novo Nordisk, vlasnik patenta za aktivni sastojak Wegovyja semaglutid, kontaktirao platformu početkom listopada.
Ni Wegovy ni Ozempic, koji također sadrži semaglutid, no ima licencu za pomaganje dijabetičarima održavati razinu šećera u krvi (često se koristi za mršavljenje) nemaju odobrenje za prodaju u Indiji, a menadžer za Indiju Novo Nordiska, Vikrant Shrotriya, za Reuters kaže kako tvrtka planira službeno Wegovy staviti na tržište u toj zemlji 2026. godine, priznajući kako je “teško pronaći” nezakonite prodavače u Indiji.
Krivotvoreni lijekovi u Indiji dio su sve veće količine proizvoda na tamošnjem tržištu koji tvrde da sadrže sastojke poput semaglutida ili tirzepatida – aktivnog sastojka u nedavno odobrenom lijeku za mršavljenje Zepbound tvrtke Eli Lilly koji se također nalazi i u njihovom lijeku za dijabetes Mounjaro – dok dužnosnici upozoravaju da bi ovo mogao biti najgori val krivotvorenih lifestyle lijekova od booma krivotvorina lijekova za erektilnu disfunkciju poput Viagre.
U listopadu je Europska agencija za lijekove upozorila da su u EU i Velikoj Britaniji tijekom nestašice Ozempica pronađene injekcije lažno označene kao taj lijek, a pacijenti u Austriji i Britaniji hospitalizirani su nakon što su koristili proizvode koji su možda umjesto semaglutida sadržavali inzulin.
Američki istražitelji također navodno istražuju ilegalnu prodaju i mrežu krivotvorenja lijekova sa semaglutidom i tirzepatidom. Tamošnja administracija za hranu i lijekove do sredine studenog zaprimila je 38 izvještaja o krivotvorenim lijekovima sa semaglutidom i 18 izvještaja o krivotvorinama tirzepatida.
Neujednačene prakse
Teško je dobiti točan dojam o stvarnoj veličini problema s krivotvorenim lijekovima i načinu na koji bi on mogao utjecati na prodaju Novo Nordiska i ljude koji vjeruju da koriste prave proizvode. Iznimno neujednačene sposobnosti regulatora i policije da otkriju lažne lijekove znače da mnogo krivotvorina ostaje neotkriveno, kao i da prodavači krivotvorina nisu pronađeni niti spriječeni da u budućnosti oglašavaju svoje lažne proizvode.
Često dolazi do neslaganja između zemalja oko toga tko je zapravo odgovoran za rješavanje tog problema, što dodatno otežava međunarodne slučajeve.
Na primjer, neki regulatori lijekova u Europi poput talijanskih, njemačkih i francuskih kažu kako su za taj problem odgovorni policija i carinski službenici. Čak i ako se otkrije slučaj prodavanja krivotvorina, ne postoji univerzalno prepoznata, precizna definicija krivotvorenog lijeka koja bi omogućila usporedbu stope prisutnosti u različitim regijama.
Stvari dodatno komplicira i činjenica da neki slučajevi mogu, i zaista uključuju, autentične proizvode koji se, međutim, prodaju ilegalno.
Ogromna potražnja
Uspjeh Wegovyja koji, kako navode studije, može pomoći pri mršavljanju, katapultirao je Novo Nordisk na sam vrh popisa najvrjednijih tvrtki u Europi. Prije nedavnog odobrenja Lillyjevog Zepbounda, Wegovy je bio jedini lijek te vrste na tržištu, a danska tvrtka nije uspjela ispuniti ogromnu potražnju. Izvršni direktor kompanije upozorio je kako bi to moglo potrajati godinama, zbog čega je ograničen broj manjih početnih doza kako bi se očuvala opskrba za one koji lijek već koriste.
Lijekova koji se koriste za mršavljenje, iako to nije njihova primarna namjena, također ponestaje na tržištu. Kombinacija visoke potražnje i ograničene opskrbe otvorila je prostor koji sve više ispunjavaju kriminalci. Krivotvoreni Ozempic već je pronađen u najmanje 14 zemalja, izvijestio je Reuters krajem listopada, uključujući Rusiju, Veliku Britaniju, Egipat i Njemačku, a nekoliko zemalja je izdalo upozorenja ljekarnama da paze na lažne lijekove. Problem raste, a raste i popularnost lijekova za mršavljenje.
Međunarodni napori
Američki dužnosnik za prava intelektualnog vlasništva Jim Mancuso za Reuters kaže kako američka Agencija za nacionalnu sigurnost surađuje s europskim Europolom, Interpolom i još 23 agencije kako bi pratili tok lijekova za mršavljenje, a neimenovani dužnosnik Europola rekao je kako će upravo krivotvoreni lijekovi za mršavljenje biti u središtu njihovog godišnjeg izvješća o krivotvorenim ljekovima koje će biti objavljeno sljedeće godine.
Irski regulator za Politico kaže kako su u koordinaciji s tamošnjom carinskom agencijom zaplijenili 159 jedinica semaglutida u prvih sedam mjeseci 2023. godine, što je peterostruki porast u odnosu na čitavu 2022. godinu. Krajem listopada je agencija za Reuters izjavila kako je broj zaplijenjenih jedinica porastao na 233.
Ilegalna prodaja zabilježena je i u Danskoj i Belgiji, iako regulatori kažu da se u tim slučajevima uglavnom radi o autentičnim proizvodima koji se ilegalno prodaju na internetu, izvještava Politico.
Svjetska zdravstvena organizacija substandardne i krivotvorene medicinske proizvode smatra jednim od “najhitnijih zdravstvenih izazova sljedećeg desetljeća. Navode kako se takvi proizvodi “proizvode kako bi imitirali ili zamijenili slične, certificirane proizvode”, a možda “ne sadrže aktivne sastojke, sadrže krive aktivne sastojke, ili krivu količinu pravih aktivnih sastojaka.”
Lažni ili loši lijekovi mogu biti opasni, čak i smrtonosni za pacijente, lanac opskrbe, ali i čitava društva, upozorava organizacija, dodajući kako “nijedna zemlja nije ostala netaknuta ovim problemom.”
Lažiranje može pogoditi sve od generičkih, jeftinih lijekova protiv bolova pa sve do skupih i najmodernijih pripravaka, kažu, a neki proizvodi su toksični. “Mnogi su proizvedeni u iznimno lošim, nehigijenskim uvjetima, od strane nekvalificiranog osoblja,” dodaju.
Autor originalnog članka: Robert Hart, Forbes
Link: Fake Wegovy: Pharma Giant Novo Nordisk Reportedly Steps Up Efforts Tackling Illegal Weight Loss Drugs Sold Online
(Prevela: Nataša Belančić)