Financijski direktor izvukao iz riječke tvrtke preko milijun eura, pa trošio na lutriju i klađenje
Prema optužnici, voditelj financija riječke tvrtke Mare Nostrum Croaticum, Davor Grbac, godinama je izvlačio novac i oštetio tvrtku za više od milijun eura, a novac trošio na klađenje i lutriju. Nakon smrti osnivača, njegova su djeca uočila sumnjive transakcije i sve prijavila policiji. Kako za FORBES Hrvatska danas kaže suvlasnik tvrtke Marin Čičin-Šain, poražavajuće je da je od prijave o gospodarskom kriminalu do početka suđenja prošlo tri godine
Potvrđena je optužnica protiv Davora Grbca – voditelja financija riječke tvrtke Mare Nostrum Croaticum. Prema nalazu sudskog vještaka, on je kroz nekoliko godina otuđio više od milijun eura i tako tvrtku doveo do samog ruba opstanka.
Mare Nostrum Croaticum ekskluzivni je distributer i uvoznik britanske odjeće i obuće Musto koje je prodavao u 15 trgovina sa 26 zaposlenih. Neke su bile i u ACI marinama, što ne čudi jer je tvrtku 1990. godine osnovao inženjer građevine i jedriličar Borut Čičin-Šain koji je bio i direktor do svoje smrti 2019. godine. On je javnosti poznat i kao član uskog stručnog tima koji je 1983. i 1984. godine pokrenuo lanac ACI marina. Ključni ljudi za taj projekt bili su Veljko Barbieri i Ante Marković, koji su tada su okupili mali šesteročlani stručni tim u kojem je bio i Čičin-Šain. U samo godinu i pol stvorili su lanac marina i suvremeni sustav nautičkog turizma visokog standarda.
Nije stao ni nakon što su nasljednici počeli provjeravati što se događa
Pokrenuvši svoj biznis, Čičin-Šain je očito napravio pogrešku kad je 2015. godine zaposlio Davora Grbca kao voditelja financija. Kako Čičin-Šain nije bio sklon korištenju računala i mobitela, Grbac je jedini u tvrtki imao pristup internet i mobilnom bankarstvu. Prema optužnici, to je zloupotrijebio i tijekom nekoliko godina izvlačio novac iz tvrtke. To je prvenstveno činio kroz povrate pozajmica i pozajmice koje je u stvarnosti isplaćivao sebi, a na izvodima koje je krivotvorio i slao u vanjsko računovodstvo, prikazivao da su isplaćivane Čičin-Šainu.
Nakon što je Čičin-Šain preminuo 30. listopada 2019. godine, njegovi sin Marin i kći Maja koji su naslijedili tvrtku uočili su veliki broj pozajmica u izvodima. To im se učinilo čudnim, pa su dalje istraživali. Niti u trenutku kad je bilo očito da prate što se događa, Grbac nije stao. Prema nalazu vještaka, novac je nastavio izvlačiti kroz fiktivne putne troškove.
Kad su postali uvjereni da ih potkrada, nasljednici su mu dali otkaz, a od vanjskog knjigovodstvenog servisa zatražili cjelokupnu dokumentaciju. Voditeljica tog servisa bila je drugoosumnjičena, no protiv nje u konačnici nije podignuta optužnica.
Na kockanje potrošio preko 1,8 milijuna eura
Vrhunac apsurda je u tome što je Grbac, prema optužnici, novac većinom trošio na kockanje. Uvid u transakcije po njegovom privatnom računu otkrivaju da je od 2016. do 2020. godine potrošio 1,64 milijuna eura na C-Rewards i 161 tisuću eura na Hrvatsku lutriju. Dio novca vratio mu se kroz dobitke, kojima je onda kupio novi Mercedes A klase i kuću koju je na dan otkaza poklonio supruzi. Nije jasno je li bio ovisnik o kockanju, je li se nadao da će dobiti veći zgoditak od uloženog ili je htio imati opravdanje za porijeklo sredstava.
Trgovine Mare Nostrum Croaticuma već neko vrijeme su zatvorene. Marin Čičin-Šain za FORBES Hrvatska rekao je kako je poražavajuće da je od prijave o gospodarskom kriminalu do početka suđenja koje je zakazano za 24. rujna prošlo tri godine.
“Ne samo da je to negativno utjecalo na vraćanje u poslovanje, nego se Grbac uredno mogao zapošljavati s potvrdom o nekažnjavanju”, rekao je i dodao kako je zbog inertnosti sistema teoretski čak mogao počiniti isto kazneno djelo na sličnim pozicijama.
Zato što je novac krađom izvučen iz firme, nasljednici kažu da su morali uzimati kredite po nepovoljnim uvjetima, a ni bankari nisu pokazali fleksibilnost za dogovore o promjenama rata otplata. Marin Čičin-Šain navodi kako je u konačnici morao uzimati privatne pozajmice i prodavati vlastite nekretnine da se izvuče iz dugova.
Podaci Fine pokazuju kako je firma s 1,33 milijuna eura prihoda u 2019. godini pala na tek 145.688 eura prihoda u 2023. godini. Broj zaposlenih pao je na 14, a račun je već neko vrijeme u blokadi.
Osumnjičeni u kući, novi vlasnik kod prijatelja
Dok Grbac živi u kući u Kostreni, Marin je prisiljen živjeti kod prijatelja Krešimira Radoša. S njime u budućnosti ponovno planira pokrenuti biznis s Mustom zahvaljujući dobrim odnosima s voditeljima brenda iz Engleske.
Odvjetnik Andrej Bašović koji zastupa tvrtku Mare Nostrum Croaticum za FORBES Hrvatska rekao je da su navedena nedjela od strane Davora Grbca počinjena “s izravnom namjerom bez empatije prema trgovačkom društvu u kojem je radio i o kojem je trebao skrbiti”. Osim toga, kaže, zbog financijskih problema u spomenutoj tvrtki njegove su kolege dobile otkaz, dok on uživa u protupravno stečenoj imovini, točnije “luksuznom stanu u Kostreni koji je kupio na način da je otuđio novac, a na što ukazuju dokazi iz optužnice”.
Trgovačko društvo Mare Nostrum Croaticum sada je na rubu stečaja, dodaje, ne samo zbog otuđenog novca nego i novca koji predstavlja izgubljenu dobit društva.
“Nadamo se da će nakon provedenog dokaznog postupka sud primjereno sankcionirati Davora Grbca i to kaznom zatvora kako bi se poslala poruka njemu i društvu da će se svaka protupravna radnja na kraju razotkriti, a počinitelji oštro kazniti”, rekao je Bašović.