IZ REGIJE: Rusi prednjače po broju registriranih jahti u Crnoj Gori, a na drugom mjestu su državljani Srbije
Forbes Crna Gora dobio je podatke iz Uprave za katastar i državnu imovinu o vlasnicima registriranih luksuznih plovila, no Uprava kaže da nema saznanja jesu li među vlasnicima i osobe pod sankcijama
Od ukupnog broja registriranih jahti u Crnoj Gori, najviše ih posjeduju Rusi, 118, a slijede državljani Srbije sa 117, pokazuju posljednji podaci Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama.
Iz Uprave za katastar i državnu imovinu za Forbes Crna Gora su rekli da nemaju saznanja jesu li u Crnoj Gori među vlasnicima jahti i ruski državljani koji su pod sankcijama.
Crna Gora se, nakon napada Rusije na Ukrajinu, pridružila svim restriktivnim mjerama koje je Europska unija usvojila protiv Rusije i određenog broja njenih građana.
U registar jahti do kolovoza ove godine upisano ih je ukupno 419, a od toga crnogorskim državljanima pripada 48.
Među vlasnicima jahti iz Crne Gore su Dejan Ban, Miodrag Petrušić, Ilija Prijić, Nenad Ivanović, Vesko Lalević, Dejan Vidić, Reku Škrijelj, zatim kompanije Euro Tehnika MN, Voli Motors, Rudo Montenegro, Stadion, Ljetopis Automotive, Tehnoplus, Kalamper, Zetagradnja, Gugi commerce…Registar ne sadrži osobne podatke vlasnika jahti.
Kad je riječ o državljanima Srbije, među vlasnicima jahti registriranih u Crnoj Gori su Rodoljub Drašković, Milica Jovanović Mitrović, Goran Đaković, Milan Janjić, Vladimir Popović, Nebojša Šaponjić, Snežana Spasojević, Milan Colić…Jedan broj jahti registriran je na srpske kompanije Maxim Media, BLL Aqua doo Beograd, Smart Media, Eurolux CO, Granit Invest, Virom Group…
Iz BiH u registru Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama je 13 jahti. Od toga su dvije registrirane na kompanije – Institut za građevinarstvo IG doo Banja Luka i Infinle Consulting doo. Ostalih 11 je u vlasništvu fizičkih osoba – Gorana Stanivukovića, Radivoja Samardžića, Fahrudina Radončića, Duška Đukića, Mladena Dragičevića, Bojana Predojevića, Dragana Aćimovića, Emira Granova, Maje Radanović…
Među ruskim vlasnicima jahti nema tvrtki, odnosno sve su registrirane na privatne osobe – Igora Finka, Aleksandera Samkova, Aleksandera Bondarenka, Igora Ivanova, Aleksandera Šmakova, Leonida Cvetkova, Svetlane Dobrovskaje…
Iz Bjelorusije je u Crnoj Gori registrovani pet jahti, a iz Ukrajine 16.
Vlasnici iz Bjelorusije su Aleksandr Podsekin, Anatoli Babičau, Vadim Sajapim..,a iz Ukrajine Olena Davidova, Leonid Džjubenko, Oleg Litvin, Jurij Šeremet, Volodimir Obodov, Igor Kozubenko…
Iz Hrvatske su registrirane tri jahte i to Milana Stanišića, Ljubomira Plamenca i Aleksandra Milakovića.
Prema crnogorskom Zakonu o jahtama, jahta je plovni objekat na motorni pogon ili jedra, koji može imati više od jednog trupa, namijenjen i opremljen za duži boravak na moru, za razonodu, sport i rekreaciju, čija dužina je veća od sedam metara i koji se koristi za privatne potrebe ili privrednu djelatnost.
U izvještaju o radu Uprave pomorske sigurnosti za 2022. godinu navedeno je da je ukupna naknada za upis jahti u registar iznosila 38.823 eura. Za produženje certifikata naknada je iznosila 15.088 eura, brisanje jahti iz registra 900 eura, a za tehnički pregled 16.387 eura.