Kako ukrajinski dronovi uspijevaju ubacivati granate u otvorene poklopce tenkova?
Maleni dronovi nose malene bojeve glave, što znači da će jedva ogrebati oklope tenkova ako ne budu iznimno precizni.
Ipak, često za to postoji jednostavan način. Jedan ukrajinski odred 8. je svibnja objavio video u kojem se vidi dron iznad napuštenog ruskog tenka T-90M i iznimno pažljivo kroz otvoreni poklopac ubacuje ručnu granatu M67 američke izrade. U početku se iz otvora diže lagani dim, no potom izbija vatra i uskoro je čitav tenk u plamenu. U samo nekoliko trenutaka najnapredniji ruski tenk vrijedan preko četiri milijuna dolara postaje spaljena olupina, a sve to zahvaljujući granati od 50 dolara izbačenoj iz drona od 2.000 dolara. Granate M67 su beskorisne kada ih se baca na oklop tenka, ali samo jedna je dovoljna da vozilo uništi iznutra.
Sljedećeg dana odred je objavio još jedan sličan video, a oni nisu ni izbliza jedini. To dovodi do pitanja: Zašto Rusi jednostavno ne zatvore poklopce tenkova koje napuštaju?
Smrtonosna značajka ruskih tenkova
Jednostavan odgovor na to pitanje je da je ostavljanje otvorenih poklopaca jednostavno standardna praksa. Poklopci su strašno teški: oni moraju biti jednako zaštićeni kao i ostatak tenka, što znači da su prekriveni oklopom od najmanje 45 kilograma. Neki poklopci imaju opruge kako bi ih bilo lakše otvoriti, no Rusija korist jednostavniju tehnologiju zbog čega zatvaranje poklopca tenka zahtijeva vrijeme i trud. Vojnici koji bježe iz ruskog tenka vjerojatno su u velikoj žurbi.
Ruski tenkovi u prostoru za posadu imaju spremište za streljivo, što znači da posadu tenka čine tri umjesto četiri vojnika kao što je slučaj u zapadnim tenkovima. To također znači da će bilo kakvo ubacivanje eksploziva u unutrašnjost tenka zapaliti streljivo i prouzročiti eksploziju čitavog vozila i smrt posade.
Ako tenk udari u minu ili ga pogodi projektil ili FPV dron, zapovjednik će posadi narediti da napuste vozilo, a samo nekoliko seknudi može značiti razliku između života i smrti. Razumljivo je da se posade udaljuju što je brže moguće i ostavljaju poklopce otvorenima iza sebe.
Dodatni problem je prisutnost većeg broja FPV dronova koji napadaju preživjele članove posade. Kako kaže ona stara šala: Kada vas i prijatelje u šumi lovi medvjed, ne morate biti brži od medvjeda, već samo od nekog u ekipi.
Mrežice za komarce
Otvoreni poklopci Ruse koštaju pravo bogatstvo u opremi. Što bi se dogodilo da se posadama naredi zatvaranje poklopaca pod prijetnjom ozbiljnih kazni?
Čak i ako se neki tenkisti sjete te naredbe u žaru borbe i odluče riskirati svoje živote kako bi ju proveli, svaki tenk ima tri člana posade, a svaki od njih bježi kroz vlastiti otvor. Ako je šansa za provođenje naredbe 50 posto, to znači da su izgledi da će sva tri poklopca biti zatvorena 50%x50%x50%, odnosno 12,5, odnosno jedan naprema osam. Čak i ako su izgledi za provođenje naredbe 80 posto, oko polovica napuštenih tenkova imala bi barem jedan otvoreni poklopac.
U slučaju tenka T-90M, čini se kako su dva od tri poklopca bila zatvorena, no poklopac zapovjednika ostao je otvoren. Potreban je samo jedan otvoreni poklopac da granata obavi svoj posao.
Jednostavno rješenje je lagana žičana mreža iznad poklopca, nešto poput mrežice protiv komaraca. Ona bi omogućavala dotok svježeg zraka, a bilo bi ju jednostavno otvarati i zatvarati. Takav pristup vidi se u još jednoj snimci ukrajinskog odreda, ovoj od 6. svibnja. Dvije zaštite načinjene od, kako se čini, žičane ograde, štite poklopce zapovjednika i jednog tenkista. Ipak, zapovjednik nije spustio zaštitu pri izlasku iz tenka što je ponovno dovelo do uništenja tenka.
Upornost se uvijek isplati
Ovakav pristup ne pruža potpunu zaštitu, već tek privremeni predah. Snimka od 10. travnja prikazuje ruski tenk s mrežom preko poklopca zapovjednika. Detaljnijim proučavanjem primijeti se kako mreža u sebi ime veliku okruglu rupu, vjerojatno od ranije bačene granate, što omogućava ukrajinskom odredu da ponovno baci M67 i uništi još jedan ruski tenk.
Popularne zaštite na krovovima ruskih tenkova trebale bi spriječiti štetu od granata izbačenih iz zraka, ali one mogu preživjeti samo nekoliko udaraca. U slučajevima kada nema ometanja ili obrambene vatre, piloti dronova se mogu nastaviti vraćati i izbacivati koliko god bombi je potrebno da dovrše posao.
Jedna snimka od veljače prikazuje upravo to. Na snimci se vidi ruski tenk s upravo takvom zaštitom koja se sada postavlja u tvornicama na sve nove ruske tenkove. Jedan vrlo uporni pilot dronova konstantno se vraća i napada vozilo, izbacujući raznorazno streljivo i uništavajući krov komad po komad. Nakon osam pokušaja put do poklopca je očišćen, a dvije termobarične granate RGT 27S2 padaju u otvor i uništavaju ga.
Baš kao što pljačkaši banaka mogu upasti u bilo koji trezor ako imaju dovoljno vremena, tako niti jedna zaštita krova neće spriječiti precizno, repetitivno bombardiranje.
Ruske posade možda također vjeruju kako zatvaranje poklopaca neće pomoći njihovim vozilima preživjeti duže. Nakon što padne mrak na bojište izlaze teški ukrajinski dronovi Baba Jaga. Ovi dronovi daleko su veći od laganih kvadkoptera koji lete danju i mogu bacati mnogo snažnije bombe, čak i protutenkovske mine, kojima uništavaju tenkove bez obzira na to jesu li poklopci zatvoreni ili ne.
U međuvremenu, ukrajinski odredi nastavljaju uništavati sofisticiranu rusku opremu na dnevnoj bazi.
Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
Link: How Can Ukrainian Drones Keep Dropping Grenades Into Open Tank Hatches?
(Prevela: Nataša Belančić)