Najveći gubitnik zbog Trumpovih carina – Elon Musk

Aktualno Forbes 4. velj 2025. 09:14
featured image

4. velj 2025. 09:14

Nitko nije izgubio više novca u ponedjeljak, kada je burza reagirala na carine predsjednika Donalda Trumpa, od Elona Muska – Trumpovog samoproglašenog “prvog prijatelja” i najbogatijeg čovjeka na svijetu. Dionice Muskove kompanije za električna vozila Tesla pretrpjele su pad, dok carine, za koje kompanija tvrdi da predstavljaju teret za profit, i dalje čekaju na primjenu.

Uvođenje predloženih carina Kanadi i Meksiku pauzirano je na 30 dana. I američki predsjednik Trump i kanadski premijer Justin Trudeau najavili su plan jačanja kontrole na granici. Cilj je borba protiv organiziranog kriminala, fentanila i pranja novca.

S druge strane, dodatne carine za Kinu ostaju na snazi. Kineski veleposlanik pri UN-u Fu Cong najavio je da će Kina pokrenuti postupak pred Svjetskom trgovinskom organizacijom protiv carina, prenosi The New York Times. Dodao je da Kina smatra kako taj potez krši pravila WTO-a te da će biti prisiljena na protumjere. Trump je, s druge strane, najavio da bi carine protiv Kine mogle biti još veće.

Carine
REUTERS/Carlos Barria

Musk izgubio 12 milijardi dolara

Dionice Tesle pale su za 5%, što je najveći postotni pad među 46 američkih burzovnih kompanija vrijednih 200 milijardi dolara ili više.

Prema Forbesovoj listi milijardera, taj je pad Muskovo bogatstvo smanjio za 11,8 milijardi dolara. To je daleko najveći gubitak među svim milijarderima. Musk je najveći pojedinačni dioničar Tesle, s udjelom od 13% i dodatnim bonusom od 9%, koji je još uvijek u procesu žalbe.

Najveći pad dionice Tesle zabilježile su tijekom jutra – 7,5%, najviše od 2. siječnja.

Pad je bio dio nestabilne trgovine koja je srušila indeks S&P 500 za čak 1,9% tijekom jutra. Kasnije se oporavio i zabilježio dnevni gubitak od 0,8%.

Privremeno ukidanje carina prema Meksiku donijelo je olakšanje. Sugerirajući da njihov utjecaj možda neće biti tako drastičan kao što je Trump najavio.

Tesla je imala nesreću da pripada dvjema glavnim skupinama kompanija koje su u ponedjeljak najviše pretrpjele zbog carina – proizvođačima automobila koji ovise o međusobno povezanim opskrbnim lancima u Sjevernoj Americi te kompanijama s velikim poslovanjem u Kini. Tijekom prošlotjednog financijskog izvješća, financijski direktor Tesle, Vaibhav Taneja, upozorio je da “uvođenje carina, što je vrlo vjerojatno… imat će utjecaj na naše poslovanje i profitabilnost”, jer Tesla “još uvijek u velikoj mjeri ovisi o dijelovima iz različitih dijelova svijeta za sve svoje operacije”.

Kritizirao Bidena zbog carina

Kompanije poput Nvidije, koja projektira čipove za umjetnu inteligenciju, i Applea, proizvođača iPhonea, ostvaruju najmanje 15% ukupnih prihoda iz Kine. I one su u ponedjeljak pretrpjele gubitke.

Tesla je u Kini tijekom 2024. godine ostvarila prihode u iznosu od 20,9 milijardi dolara, što čini više od 21% globalne prodaje kompanije.

“Stvari koje inhibiraju slobodnu trgovinu ili narušavaju tržište nisu dobre”, rekao je Musk u svibnju, komentirajući carine na kineska električna vozila koja se uvoze u SAD, a koje je uveo tadašnji predsjednik Joe Biden.

Carine
REUTERS/Jose Luis Gonzalez

Musk je bio neuobičajeno tih na svojoj društvenoj platformi X po pitanju carina. Odgovorio je samo s “Pa dobro” na objavu kanadskog dužnosnika iz Ontarija. On je najavio namjeru da otkaže ugovor vrijedan 68 milijuna dolara s Muskovom kompanijom SpaceX kao odgovor na carine.

Unatoč prijetnji tarifama i potencijalnom ukidanju federalnih poreznih olakšica za kupce električnih vozila, dionice Tesle od Trumpove pobjede u studenom i dalje bilježe snažan rast od 53%.

S neto bogatstvom od 410 milijardi dolara, Musk je za više od 150 milijardi dolara bogatiji nego na dan izbora. I oko 160 milijardi dolara bogatiji od drugog najbogatijeg milijardera, osnivača Amazona Jeffa Bezosa.

Derek Saul, Alison Durkee i Siladitya Ray, novinari Forbesa