Nakon dvije godine napokon raspisan javni poziv za šefa HERA-e
Javni poziv za predlaganje kandidata za predsjednika i člana Upravnog vijeća HERA-e objavljen je u Narodnim novinama 18. rujna, a imenuje ih Sabor na mandat od sedam godina. Ta važna agencija nema čelnog čovjeka već dvije godine, otkako je Danijel Žamboki podnio ostavku
Nakon što je dvije godine vodstvo Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) funkcioniralo u krnjem sastavu, Ministarstvo gospodarstva je napokon u Narodnim novinama objavilo javni poziv za predlaganje kandidata za predsjednika i člana Upravnog vijeća te agencije koja donosi prilično važne odluke za gospodarstvo i građane.
Pronalazak adekvatnih kandidata za odgovorne funkcije u HERA-i, što je formalno pokrenuo ministar gospodarstva Ante Šušnjar, bit će bez sumnje vrlo zanimljiv proces kojeg se prethodni ministri gospodarstva Davor Filipović i Damir Habijan iz nekog razloga nisu htjeli ili mogli primiti.
Rok od 30 dana
Poziv je objavljen 18. rujna, prijave se podnose u roku od 30 dana, a predsjednika i člana Upravnog vijeća imenuje Sabor na mandat od sedam godina.
HERA funkcionira bez predsjednika otkako je u rujnu 2022. godine Danijel Žamboki podnio ostavku, pa ju je od tada vodio zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Željko Vrban. Uz njega, kao članovi Upravnog vijeća trenutno su samo Nikola Vištica i Alenka Kinderman Lončarević, iako bi Upravno vijeće trebalo imati pet članova uključujući predsjednika.
Podsjetimo, Žambokijeva ostavka je uslijedila nakon što je izbila velika plinska afera u Ini i propitivala se uloga HERA-e koja je tvrtki OMS ulaganja, koja je upletena u aferu s perpodajom Inina plina, izdala dozvolu za trgovanje. Vlada je pak uoči Žambokijeve ostavke zaključila da izvješće o radu te agencije za 2021. godinu, kao i njeno izvješće o ostvarenju proračuna nije zadovoljavajuće te je takvo mišljenje proslijedila Saboru. Također, spominjala se tada smjena cijelog HERA-inog Upravnog vijeća, ali do toga nije došlo nego je ono funkcioniralo s tri člana.
U međuvremenu je USKOK ovog ljeta podignuo optužnicu protiv sedmero okrivljenika u Ininoj plinskoj aferi, među kojima je i bivši direktor u Ini Damir Škugor, koji su od Ine jeftino kupljeni plin preprodavali po deset puta višoj cijeni i time kompaniju oštetili za gotovo 160 milijuna eura.
Nepovoljno mišljenje revizora
HERA je pak prošle godine dobila i nepovoljno mišljenje Državnog ureda za reviziju zbog brojnih propusta vezanih za nadzor tržišta energije u 2021. i 2022. godini.
Na koncu recimo da je ta agencija prema zakonu „samostalna, neovisna pravna osoba s javnim ovlastima za regulaciju energetskih djelatnosti“, a predsjednik i članovi Upravnog vijeća ne smiju biti aktivni članovi političkih stranaka. Također, ni oni ni njihovi članovi uže obitelji ne mogu biti vlasnici, dioničari ili imatelji udjela u energetskim tvrtkama više od 0,5 posto temeljnog kapitala, a niti biti članovi uprave ili NO-a u energetskim tvrtkama.