Nasip propušta, razbijena betonska brana…Gradilište na Uni i dalje je prijetnja
Nakon prosvjeda brojnih udruga građana zbog gradnje hidroelektrane u netaknutoj prirodi rijeke Une, Inspektorat je iznenada objavio rješenje kojim se obustavljaju radovi investitora, tvrtke Pipra, a u istrazi bi se trebalo utvrditi je li bilo korupcije tijekom njihovog skupljanja dokumentacije, no, na gradilištu stanje nipošto ne izgleda – sređeno
Predsjednica stranke Javno dobro (koja je izrasla iz više aktivističkih udruga kojima je u fokusu zaštita javnog dobra) Vladimira Mascarell obišla je gradilište hidroelektrane na Uni, za koje je objavljeno prošlog tjedna da je zatvoreno – nakon rješenja Inspektorata – te je u nizu objava na Facebook stranici upozorila na stanje koje je zatekla na navodno zatvorenom gradilištu. Prvo, ustvrdila je da na tabli gradilišta nema nikakvog rješenja o zatvaranju gradilišta, a smatra da bi to rješenje moralo biti javno dostupno i jasno istaknuto na gradilištu. Drugo, upozorila je na stanje na gradilištu, na radove koji su započeli, na razbijenu betonsku branu na Uni, na improvizirani nasip od vreća – koji već propušta na niz mjesta.
„U nekoliko sati našeg boravka uz izvor Une prodor u vidu tankih mlazova se proširio u dužini oko pola metra (…). Evidentno je da brana propušta, što znači da bi mogla uskoro i popustiti pod pritiskom rijeke Une.“, opisuje stanje Mascarell i postavlja pitanje: Što će se dogoditi ako ova zečja, privremena brana naglo „pukne“?
Mascarell, koja je po struci inžinjerka građevine, smatra da će nestati vode u glavnom toku, a vodena bujica bi mogla odnijeti zemlju i kamenje dalje u rijeku Unu „stvarajući novi ekocid, zamućenje i zagađenje“. Osim što smatra da je je gradilište ostalo bez nužnih oznaka, ona upozorava da su izostale bilo kakve informacije iz Inspektorata o sanaciji i nužnom povratku u prvobitno stanje. Proziva i nadležnog ministra graditeljstva, Branka Bačića, jer ni ne spominje hitnu sanaciju „ove propuštajuće barijere, kao ni opasnost od nove devastacije ako vreće slete u gradilišnu rupu, a Una promijeni svoj tok.“ Te se pita ne radi li se o ciljanom dopuštanju daljnjeg propadanja – kako bi se našlo opravdanja za nastavak započetih radova tvrtke Pipra.
Pitali smo stoga Inspektorat jesu li bili neposredno na gradilištu, jesu li uručili rješenje investitorima, vlasnicima tvrtke Pipra, i jesu li vidjeli stanje na gradilištu, odnosno, nije li ono u takvom stanju da bi ga trebalo sanirati?
Na vrlo konkretno pitanje je li investitor koji zatvara gradilište dužan na tabli prezentirati rješenje o (privremenom) prekidu radova nismo dobili konkretan odgovor, jer fotografije potvrđuju da tog rješenja nema vidljivog.
No, iz Inspektorata kažu da je „inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata donijela rješenje kojim je investitoru zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane snage 160 kW „Una-mlin“, u području ekološke mreže Natura 2000. „HR 2001069 Kanjon Une”, a koji se rade bez provedene ocjene prihvatljivosti za područje ekološke mreže.“, te navode da je „Rješenje uručeno investitoru te je isti dan postalo izvršno“.
Inspektorat tvrdi da kontinuirano kontrolira
Za Forbes Hrvatska iz Inspektora kažu da su bili u kontroli na terenu, te da je „u postupku kontrole izvršenja rješenja utvrđeno da investitor poštuje danu zabranu, a inspekcija će i nadalje kontinuirano provoditi kontrolu izvršenja predmetnog rješenja.“
Na pitanje što je s provizornim nasipima od vreća – koji počinju propuštati i mogu stvoriti novu štetu, odgovoreno nam je da su „u tijeku inspekcijski nadzori nadležne inspekcije Državnog inspektorata te ovisno o utvrđenom, kao i do sada, poduzet će se zakonom propisane mjere.“
Nema sumnje da slučaj izgradnje hidroelektrane na Uni nije završena priča, neovisno o rješenju Inspektorata. Ne samo zbog toga što treba utvrditi je li bilo zloupotreba tijekom ishođenja dozvola na koje se pozivaju investitori, nego i zbog još uvijek otvorenog pitanja mogućeg nastavka radova, ali i sanacije onog što je do sada učinjeno.