Nekoliko ukrajinskih brigada isprobalo je hibridne tenkove M-55S koje im je donirala Slovenija
Samo dva tjedna nakon što su primijećeni na fotografijama ukrajinske 5. tenkovske brigade, tenkovi M-55S iz Slovenije viđeni su na snimci 127. brigade teritorijalnih snaga.
Ovi hibridni tenkovi, koji kombiniraju oklop i kupolu sovjetskih tenkova T-55 iz 50-ih godina prošlog stoljeća s modernim izraelskim kontrolama i klasičnim 155-milimetarskim glavnim topom L7 iz Ujedinjenog Kraljevstva, razmještani su po ukrajinskim položajima kao figure na igraćoj ploči.
Postalo je nemoguće pratiti koja jedinica zapravo ima te 36-tonske tenkove. Slovenija je krajem 2022. godine Ukrajini donirala 28 komada.
Na jugu Ukrajine, u oblasti Zaporižje, 127. brigada brani sektor između naselja Stepove i Prijutne. To nije najkrvaviji sektor fronte, ali nije ni posebno miran. Ruski odredi u siječnju su ovdje pokrenuli ofenzivu, a u tri mjeseca su napredovali nekih kilometar i pol.
Nejasno je kako je 127. brigada došla do – ili barem posudila – nekih ili svih 27 tenkova M-55S koji su preživjeli nakon što je Rusija prošle godine jednog uništila u artiljerijskom napadu.
Ranije ovog mjeseca, činilo se kako je bivše slovenske tenkove preuzela nova 5. brigada, koja se mjesecima organizirala i obučavala u mjestu Krivi Ruh na jugu. To je jedna od rijetkih netaknutih brigada koje ukrajinska vojska još ima u rezervi.
To je imalo smisla, budući da 5. tenkovska brigada navodno također upravlja njemačkim tenkovima Leopard 1A5 koji imaju isti top kao i M-55, a ispaljuju i isto streljivo.
Prije nego su, kako se čini, završili kod 5. tenkovske brigade, M-55S su prošli kroz ruke 47. mehanizirane brigade, pa možda i 65. mehanizirane brigade. 47. brigada riješila ih se nakon što je dobila moderne, njemačke Leoparde 2A6, a potom kasnije i američke tenkove M-1. Moguće je kako je 65. brigada zadovoljna svojim pouzdanim tenkovima T-72.
Možda 5. tenkovska brigada dobiva dovoljnu količinu Leoparda 1 i može si priuštiti da se riješi M-55S, a možda su zadržali neke od 27 tenkova M-55S, a ostale poslali dalje.
U svakom slučaju, čini se kako 127. brigada s ovim tenkovima ne pokušava postići ništa pretjerano sofisticirano, bez obzira na to jesu li ih dobili na posudbu ili u trajno vlasništvo. Dok je agresivna 47. brigada postala poznata po slanju tenkova M-1 u direktnu blisku borbu s ruskim jurišnim skupinama oko naselja Berdiči na istoku Ukrajine, čini se kako teritorijalna brigada lakše, slabije zaštićene bivše slovenske tenkove koristi kao primitivne haubice.
Video 127. brigade također prikazuje najmanje jedan M-55S kako usred bijela dana putuje zajedno s jednim terenskim vozilom. Tenk izlazi iz zaklona drveća, zastaje i namješta svoj L7 visoko u zrak, spreman na paljbu.
I Rusi i Ukrajinci često tenkove koriste kao haubice. Iako glavni top tenka ne može izdržati onoliko žestoko korištenje kao haubice, pokretljivost i zaštita tenka često ga čini korisnom zamjenom u slučaju da artiljerija za tu svrhu nije dostupna.
Budimo jasni, artiljerija u Ukrajini definitivno nije široko dostupna. Ne zbog nedostatka oružja, već zbog nestašice streljiva. Nakon što su proruski Republikanci u američkom Kongresu u listopadu počeli blokirati slanje dodatne pomoći Ukrajini, kapaciteti ukrajinske vojske za ispaljivanje granata velikog kalibra pali su s 6.000 dnevno na samo 2.000.
U tom kontekstu, trenutno M-55S vrijedi možda čak i više kao haubica nego kao tenk.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: A Bunch Of Brigades Have Taken Turns With Ukraine’s Hybrid M-55S Tanks. Now They’re In The South With The Territorials, Shooting Like Howitzers
(Prevela: Nataša Belančić)