Provjerili smo kakve su prosječne plaće u najvećim privatnim bolnicama u Hrvatskoj

Aktualno Marko Repecki 13. stu 2024. 07:00
featured image

13. stu 2024. 07:00

Ovih dana se u Hrvatskoj često spominju privatne zdravstvene ustanove jer se zbog štrajka dijela zdravstvenih radnika u javnom sektoru one pojavljuju kao adresa na koju će morati ići dio bolesnika, a i često služe za komparaciju – tko plaća više. Forbes Hrvatska je stoga odlučio proanalizirati osnovne podatke o poslovanju pet, po prihodu, najvećih privatnih zdravstvenih institucija u Hrvatskoj. Po visini plaća značajno odskače Radiochirurgia Zagreb.

Privatni zdravstveni sektor još je uvijek minijaturan u odnosu na javni. Usluge privatnih zdravstvenih ustanova građani – koji si to mogu priuštiti – često koriste kako bi zaobišli nedostatke s kojima se susreću u javnom zdravstvu. Neki pregled, na koji se u javnom zdravstvu čeka mjesecima, obave u privatnoj ustanovu u nekoliko dana i tako si ubrzaju proces liječenja. 

Također, i mnogi liječnici, kako bi si poboljšali financijski status, uz rad u javnom sustavu, dodatno rade i u privatnim ustanovama. Neke od privatnih institucija imaju i ugovore s javnim zdravstvenim osiguranjem, pa preuzimaju dio pacijenata iz javnog sustava.

Radiochirurgia ima najveće prihode i plaće

Najveća privatna bolnica, po ostvarenim prihodima u prošloj godini jest Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb. Oni su se specijalizirali za dijagnostiku i liječenje karcinoma. Prihodi Radiochirurgije u posljednjih pet godina porasli su za oko dva i pol puta.  

Tako su 2019. imali prihode od oko 9 milijuna eura, da bi prošlu godinu završili s gotovo 25 milijuna eura. Bolnica je u promatranom razdoblju poslovala sa solidnom dobiti koja je varirala od otprilike 3,5 do 7,5 milijuna eura – kako koje godine. Osim po prihodima i dobiti, iskaču i po plaćama zaposlenika. Prema podacima sa Fininog poslovnog servisa, prosječna neto plaća za 65 zaposlenika, koliko ih je Radiochirurgia imala krajem prošle godine, iznosila je 4.579 eura. Ravnatelj bolnice i jedan od suvlasnika je dr. Dragan Schwarz. Uz njega su u vlasničkoj strukturi poduzetnici Mato Ćatić i Miroslav Kovačić.

Poliklinika Medikol posluje na pet lokacija u Hrvatskoj sa vrlo širokim spektrom usluga. Najpoznatiji su po raznim dijagnostičkim pretragama. Poslovanje im je također u posljednjih pet godina u konstantnom usponu. Prihodi su im prošle godine iznosili nešto više od 23 milijuna eura. Kada se usporedi s 2019. godinom, to na prvi pogled izgleda kao pad prihoda, jer su tada oni iznosili oko 35 milijuna eura. 

No, kada se dublje zaviri u financijsko izvješće, vidi se da je dobar dio te razlike bio financijski prihod, dok su prihodi od prodaje, odnosno njihovih usluga iznosili 14 milijuna eura. Što znači da im je poslovanje u posljednjih pet godina zapravo naraslo za otprilike 10 milijuna eura.  Medikol je cijelo promatrano razdoblje profitabilan, s neto dobiti u konstantnom usponu koja se kretala od oko 1,4 milijuna eura, do 4,7 milijuna eura, koliko je iznosila prošle godine. Prošle godine zapošljavali su oko 200 ljudi s prosječno neto plaćom od oko 1.470 eura. Osnivač poliklinike Medikol je Medikol Grupa u vlasništvu Ivana Rajkovića.

Agram i Magdalena su veterani privatnog zdravstva

Klinika za kardiovaskularnu kirurgiju Magdalena krenula je s radom još 1997. godine, tako da su veterani hrvatskog privatnog zdravstva. I oni su u posljednjih pet godina imali kontinuirani rast prihoda – s oko 15 milijuna eura 2019. godine, na gotovo 23 milijuna eura, koliko je ostvareno prošle godine. Također su kroz cijelo promatrano razdoblje bili profitabilni, a dobit, koja je iz godine u godinu rasla, kretala se od oko 240 tisuća eura, pa do 2,3 milijuna eura, koliko je iznosila prošle godine. Magdalena je prošlu godinu završila s oko 220 zaposlenih, s prosječnom neto plaćom od oko 1,750 eura. Na čelu bolnice je dr. Mihajlo Šesto, a osnivač joj je tvrtka Medinvest u kojoj je više suvlasnika – Ranko Ugljen, Igor i Neven Vrban, te tvrtka Magdalena ulaganja u kojoj je više suvlasnika.

Specijalna bolnica Agram osnovana je 1995. i vjerojatno je najstarija privatna medicinska institucija u Hrvatskoj. U posljednjih pet godina prihodi su im porasli s 12 na nešto više od 20 milijuna eura. Što se tiče neto dobiti, u posljednjih pet godina, bili su manje profitabilni u odnosu na prethodno navedene bolnice. Prikazana dobit se uglavnom kretala na razini od nekoliko desetaka tisuća eura, sve do prošle godine, kada je ona iznosili oko milijun eura. Posluju na više lokacija u Hrvatskoj, a imali su oko 190 zaposlenih s prosječnom neto plaćom od gotovo 2.000 eura. Bolnicu Agram vodi dr. Mladen Jukić, a osnivači su osiguranje Agram Life i Agram EGIU u kojima su najznačajniji dioničari obitelj Grgić.

Među pet najvećih i stomatolozi

Slijedi poliklinika Rident, koja se bavi stomatološkim uslugama. Prihodi su im prošle godine iznosili oko 16,4 milijuna eura. U posljednjih pet godina prihodi su im prilično varirali. Tako su 2019. iznosili preko 17 milijuna eura, da bi 2020. – vjerojatno zbog pandemije – pali na oko 11 milijuna eura, da bi nakon toga ponovno krenuli uzlaznom putanjom. Profitabilnost im je solidna, te se neto dobit, izuzev 2020. kretala od  oko milijun do dva milijuna eura. Krajem prošle godine zapošljavali su oko 120 ljudi, a prosječna neto plaća iznosila je nešto manje od 1.700 eura. Rident ima višečlanu upravu. Što se tiče vlasničke strukture, u njoj su Jagoda Berber Torbarac i Adria Dental Group – kompanija osnovana prije tri godine, iza koje stoji domaći fond Porvectus Capital.