Riječki ugostitelj: Kartična naplata napojnica dobra je vijest za restorane, a za kafiće baš i ne
S početkom ove godine stupile su na snagu dugo očekivane izmjene Zakona o fiskalizaciji, kojima je omogućena neoporeziva isplata naponica i njihova kartična naplata. O tome sko razgovarali s Vedranom Jakominićem, riječkim ugostiteljem, predsjednikom Udruženja ugostitelja Kvarnera
Razna ugostiteljska udruženja još su 2019. pokrenule inicijativu da se riješi pitanje neoporezivih isplata napojnica i ono je sada, napokon riješeno.
Novim pravilima predviđeno je da se radniku može isplatiti napojnicu u iznosu od 3.360 eura godišnje, dok se na svotu koja bi eventualno prelazila tu granicu, plaća porez od 20 posto, bez plaćanja doprinosa.
Predviđeno je i da iznos napojnice neće biti prikazan na računu, nego će ugostitelj, odmah putem naplatnog uređaja prijaviti primljenu napojnicu – bilo da je plaćena karticom ili u gotovini.
HGK: 80 posto prometa ugostiteljskih objekata preko kartica
Prema podatku koje je iznijela Hrvatska gospodarska komora u prosjeku 80 posto prometa ugostiteljskih objekata naplaćuje se putem kartica, i jasno je da će ovime onda olakšati i davanje napojnica.
Vedran Jakominić, riječki ugostitelj i predsjednik Udruženja ugostitelja Kvarnera i Istre pozdravlja ovu novost.
“Svakako da je uvođenje kartičnog plaćanja nešto što su ugostitelji dugo čekali. No, mislim da će od toga prije svega koristi imati restorani, gdje gosti češće plaćaju karticama, a manje kafići i barovi, gdje se napojnica, na primjer, za kavu, u pravilu ostavlja u gotovini”, kaže Jakominić.
“Gotovinske napojnice su bespotrebno zakomplicirane”
No, upozorava i na jedan problem: “Mislim da su pravila za gotovinske napojnice bespotrebno komplicirana”, kaže.
Naime, napojnice primljene u gotovini ne evidentiraju se u redovnoj blagajni, nego ih je potrebno voditi odvojeno. Također ih je potrebno voditi pojedinačno po zaposleniku i u svakom trenutku se mora imati točno stanje primljenih napojnica.
S obzirom na dugu povijest prilično oštrog kažnjavanja ugostitelja, zbog minornih viškova u blagajnama, vidjet ćemo kako će stvar funkcionirati sada kada se još uz kasu, paralelno vodi i stanje gotovinskih napojnica.
Dio ugostitelja još uvijek izbjegava kartice
Dio ugostitelja, pogotovo kada su u pitanju kafići, još uvijek nema kartično plaćanje. Kao razlog izbjegavanja prihvaćanja kartica najčešće se navode visoke provizije koje im naplaćuju kartičarske kuće.
S druge strane, sve više građana koristi kartice, a taj trend se pogotovo ubrzao tijekom pandemije, a dijelom i nakon uvođenja eura – ljudima je bilo jednostavnije platiti karticom, nego se priviknuti na nove novčanice.
Kartičarske provizije mogle bi biti problem i kod napojnica, pa su tako iz HGK-ovog Udruženja ugostitelja najavili pregovore s financijskim institucijima,a kako bi se smanjila provizija na naplatu napojnica putem kartica.