Slovačka podiže porez na zaslađene sokove, ali ne zbog zdravlja nego zbog manjka u državnoj kasi
Slovački parlament usvojio je novi zakon kojim će se povećati cijene gaziranih pića i duhanskih proizvoda, a krajnji cilj je smanjenje proračunskog deficita zemlje.
Slovački potrošači suočit će se s višim cijenama duhanskih proizvoda i gaziranih pića nakon što je parlament novi zakon kojim će se povećati porezi na te proizvode. Novi zakon stupit će na snagu u siječnju sljedeće godine.
Povećanje poreza na zaslađena bezalkoholna pića, kako se očekuje, trebalo bi sljedeće godine donijeti u proračun dodatnih 85 milijuna eura, dok će u 2026. taj iznos porasti na 117 milijuna eura. Projekcije slovačkog ministarstva financija pokazuju da će porez na e-cigarete i druge nikotinske i duhanske proizvode generirati 15 milijuna eura u 2025., a taj iznos će narasti na 126 milijuna eura u 2026. godini, prenosi Euronews.
Vlada namjerava smanjiti proračunski deficit
Podizanje ovih poreza jedna je u nizu mjera kojim slovačka Vlada nastoji smanjiti proračunski deficit – jedan od najvećih u Europskoj uniji. Prema rejting agenciji Fitch deficit proračuna Slovačke trebao bi ove godine porasti na 5,7 posto BDP-a, dok je prošle godine iznosio 4,9 posto BDP-a. Sljedeće godine ipak bi trebalo doći do njegova smanjenja na 5,2 posto.
Ranije ove godine slovački premijer Robert Fico i ministar financija Ladislav Kamenicky najavili su ambiciozan plan smanjenja deficita na manje od 3 posto, već u 2025. godini. Nadaju se da će mjere, poput povećanja poreza i smanjenja rashoda smanjiti deficit za barem jedan postotni bod.
Slovački premijer Robert Fico obvezao se smanjiti deficit zemlje, rekavši: “Očekujemo veće prihode za državni proračun uz povećanje poreza povezanih s duhanskim proizvodima. Drugi proizvod, koji su također odobrili naši koalicijski partneri, bit će sva pića koja sadrže šećer i zaslađivače, koja će postati skuplja.”
Proizvođači sokova smatraju da ih se diskriminira
Slovačko udruženje proizvođača bezalkoholnih pića i mineralne vode (AVNM) negativno je reagiralo na povećanje poreza. Smatraju da se radi o “diskriminatornoj” odluci jer se cilja samo jedna kategorija proizvoda, dok drugi proizvodi bogati šećerom, poput raznih vrsta slatkiša, ostaju neoporezivi. Smatraju da se tako ne može smanjiti stopa pretilosti među populacijom.
I druge europske zemlje, poput Belgije, Finske, Francuske, Mađarske, Irske, Norveške, Portugala, Ujedinjenog Kraljevstva, pa i Hrvatske, imaju neki oblik poreza na šećer. Francuska je bila među prvima, koja je iz zdravstvenih razloga, još 2012. godine uvela takav porez.
U Danskoj se, osim zaslađenih pića, oporezuju i drugi proizvodi s visokim udjelom šećera, poput čokolade, bombona, pa i nekih pekarskih proizvoda. Danska je kroz ovaj porez 2022. prikupila oko 17,5 milijuna eura.
U Ujedinjenom Kraljevstvu porez smanjio udio šećera u pićima
Porez na industriju bezalkoholnih pića u Ujedinjenom Kraljevstvu (SDIL), uveden 2018., jedan je od najpoznatijih poreza na šećer u Europi. Ovaj porez specifično se primjenjuje na gazirane napitke, a proizvođači se oporezuju po litri, ovisno o udjelu šećera u njihovim proizvodima, te su oni svrstani u dvije kategorije.
Sličan model oporezivanja zaslađenih pića ima i Hrvatska, gdje su ona, ovisno o količini šećera svrstana u četiri skupine. U prvoj skupini su pića s do 2 grama šećera na 100 mililitara pića, i ona su oslobođena posebnog poreza. Najviša skupina je s preko 8 grama šećera na 100 mililitara i za njih se plaća poseban porez od oko 8 eura po hektolitru.
U Ujedinjenom Kraljevstvu je ovaj porez rezultirao reformulacijom pića. Proizvođači su odlučili smanjiti količinu šećera u svojim recepturama, kako bi izbjegli porez. Prema podacima britanske zdravstvene administracije, sadržaj šećera u pićima smanjen je za oko 30 posto.
Prošlog mjeseca, estonska vlada odgodila je planove za uvođenje poreza na gazirana i zaslađena pića do 2026. godine. Prijedlog zakona koji predviđa uvođenje poreza na gazirana pića i ona koja sadrže umjetne zaslađivače sada će biti upućen u estonski parlament.
U Portugalu pala prodaja pića, ali ne i pretilost
Portugalski porez na šećer, uveden 2017. godine, prvotno je bio usmjeren na gazirana pića, ali je kasnije proširen i na druge proizvode s visokim udjelom šećera poput slatkiša i čokolade, kako bi se suzbio širok spektar nezdravih namirnica koje doprinose problemu pretilosti u zemlji.
Što se tiče rezultata, zabilježen je značajan pad prodaje gaziranih pića, ali utjecaj na ukupne stope pretilosti bio je manje izražen.
Stručnjaci za javno zdravstvo tvrde da, kako bi porezi na šećer bili u potpunosti učinkoviti, moraju biti popraćeni širim kampanjama za javno zdravlje i inicijativama za edukaciju potrošača.