Što se to zbilo s aplikacijom za studentsku menzu u SC i hoće li itko odgovarati za prevaru?

featured image

24. lis 2024. 14:48

Tvrtka iza mobilne aplikacije WeaPay kojom su studenti plaćali obroke u zagrebačkim menzama je pred stečajem. Studentski centar nije htio jasno pojasniti kakav oblik suradnje su imali, a njezin vlasnik Renato Baksa ne želi komunicirati s medijima. Iz nejasnog razloga odbija i poslovne prijedloge koji bi spriječili propast njegove firme. Forbes Hrvatska je razgovarao s njegovim poslovnim suradnikom Karlom Kosinom, a pokušao je dobiti i odgovore iz Studentskog centra

Tvrtka koja je upravljala mobilnom aplikacijom WeaPay za plaćanje u studentskim menzama u Zagrebu u rujnu je zatražila stečaj. Podaci trgovačkog suda otkrivaju kako je u tom trenutku ona na računu imala 29.713 eura na računu, no njezine obveze bile su višestruko veće. Studentskom centru (SC) 3. rujna dugovali su 60.655 eura, a korisnicima, odnosno studentima 45.961 euro. Uz te, imala je i druge manje dugove.

Većinski vlasnik i direktor tvrtke Wea Pay je Renato Baksa. Aplikaciju je uvedena u menzama u ožujku 2022. godine, kako bi studentima ponudila alternativni način plaćanja prehrane. Portal ICT Business tada je postavio par pitanja o načinu suradnje između SC-a i WeaPaya te o osiguranju studentskog novca, no odgovor prvi čas nije dobio.

Ideja dobra, ali realizacija loša

Tri mjeseca kasnije, ICT Business je objavio članak s odgovorima u kojima je Baksa tvrdio da SC ne plaća održavanje aplikacije jer se ona nudi kao usluga. Na, kako se danas vidi, vrlo opravdano pitanje o načinu na koji su osigurana sredstva koje studenti uplaćuju na račun tvrtke, Baksa je odgovorio kako novac studenata koriste isključivo za potrošnju u menzama SC-a.

S obzirom kako je Baksina tvrtka studentima dužna 45.961 euro, a na računu ima 29.713 eura, za pretpostaviti je da je trošila i dio njihovog novca. Baksa danas ne želi komunicirati s medijima, pa tako ni s Forbesom Hrvatska. Poduzetnik Karlo Kosina, koji je manjinski suvlasnik Wea Paya preko svoje tvrtke Vaco, bio je spreman odgovoriti na sva pitanja.

Poslovni model mobilne aplikacije koju mu je Baksa na početku suradnje prezentirao, za njega je imao smisla. Kaže kako i dalje misli da je ideja bila dobra, ali je problem u (Baksinoj) lošoj realizaciji. Ideja je bila stvoriti aplikaciju koju su studenti koristili radi prehrane, a koja bi im usput nudila brojne popuste i druge pogodnosti i informacije. Aplikacija je trebala prihodovati od primjerice organizatora koncerata koji bi zauzvrat dobili pristup studentskoj populaciji, a bilo je i drugih planova poput primjerice povezivanja studenata s poslodavcima.

Za manjinski udio, Vaco je Wea Payu isporučio backend za aplikaciju u cloudu, te je postigao dogovor da u početku svoje usluge ne naplaćuje. Mobilnu aplikaciju je razvila vanjska tvrtka.

SC šuti o održavanju, Jutarnji tvrdi da je ono u ugovoru

Finini podaci otkrivaju kako Wea Pay niti u drugoj godini poslovanja nije uspio ostvariti značajnije prihode. U 2023. godini su oni iznosili 4380 eura, dok su rashodi tvrtke bili 56.989 eura.

Ni kupovina obroka u menzama tvrtki nije povećavala prihode, jer je većina studenata aplikaciju nadopunjavala bankovnim karticama. Njihova provizija bila je veća od one koju je imao WeaPay, pa je tvrtka na tome čak i gubila novac.

SC je uglavnom ignorirao dio upita Forbesa Hrvatska u kojoj smo zatražili da objasne poslovni model suradnje s WeaPay aplikacijom. Istaknuli su samo da nisu vlasnik aplikacije te ne raspolažu podacima o pojedinačnim uplatama studenata.

Nisu odgovorili jesu li plaćali neki iznos za održavanje niti kolika je provizija koju je WeaPay uzimao za svaku transakciju. Kosina kaže kako otkad je Vaco prisutan u tvrtki kao suvlasnik nije bilo nikakvih faktura za održavanje.

S druge strane Jutarnji list je u tiskanom izdanju od četvrtka 17. listopada naveo kako je u posjedu trogodišnjeg ugovora od 22. studenog 2022. godine prema kojem bi SC održavanje aplikacije trebao plaćati 29.975 eura godišnje. S obzirom na male prihode tvrtke u 2022. i 2023. godini, jasno je da joj taj novac tijekom te dvije godine nije uplaćen.

Baksa će radije tvrtku otjerati u stečaj nego je prodati

Sve donedavno na čelu SC-a bio je Mirko Bošnjak koji je otišao u mirovinu. Naslijedio ga je dosadašnji zamjenik Mario Župan.

Iz njegovog ureda pojasnili su kako su odmah po saznanju o stečaju onemogućili daljnje uplate studenata u WeaPay aplikaciju kako bi ih zaštitili. No, Studentski.hr njihovu reakciju krajem rujna nazvao je sporom, tvrdeći kako su se problemi pojavili već tjednima prije nje. SC je pokrenuo i prisilni postupak naplate duga koji je do tog trenutka narastao na 63.747 eura.

I dok su za dobivanje svog novca poduzeli neke korake, čini se da nisu poduzeli ništa u ime studenata čije bi interese trebali braniti. Uveli su aplikaciju i tako joj dali legitimitet. Pri tome nisu utvrdili je li studentski novac u njoj osiguran, u slučaju da vlasnik aplikacije provede neku prijevaru ili propadne.

Sad, kad se ovo drugo dogodilo, niti jednom izjavom nisu pokazali kako rade nešto u interesu studenata. Pojedinačno gledano, oni su vjerojatno izgubili tek manje iznose, no studentima je svaki euro dragocjen. Osim toga, kumulativni iznos od 45.961 eura uopće nije mali. Kad se SC djelomično naplati ovrhom, velika je šansa da će “pokupiti” upravo novac koji su uplatili studenti.

Ima li u cijeloj priči prostora i za neku kaznenu prijavu i tko bi je trebao podnijeti, u ovom trenutku nije jasno. SC je studentima servirao aplikaciju bez da je prethodno utvrdio da su njihove uplate osigurane. WeaPay je njihov novac dijelom i potrošio, iako je to suprotno njegovim pravilima poslovanja.

Kosina kaže kako je Baksa svojim pristupom u posljednje vrijeme samo činio štetu njegovoj firmi kao manjinskom suvlasniku i dobavljaču. Čini mu se i da je Baksi tjeranje firme u stečaj iz nepoznatog razloga draži od alternativa. Kaže kako je odbio i prijedlog jedne tvrtke koja je bila spremna preuzeti i obveze i tvrtku Wea Pay.