Tko je Ross Ulbricht? Što treba znati o osnivaču stranice Silk Road koji je pomilovan s doživotne kazne

Aktualno Forbes 23. sij 2025. 12:54
featured image

23. sij 2025. 12:54

Predsjednik Donald Trump izjavio je u utorak da je izdao pomilovanje za Rossa Ulbrichta, koji je osuđen na doživotnu kaznu zatvora prije gotovo deset godina zbog stvaranja Silk Roada, stranice koju su vlasti nazvale “najsofisticiranijim i najopsežnijim kriminalnim tržištem” na internetu, najpoznatijim po prodaji ilegalnih droga.

Ulbricht, 40-godišnjak iz Austina u Teksasu, diplomirao je na Sveučilištu Teksas i Sveučilištu Pennsylvania, gdje je stekao diplomu iz fizike i magisterij iz znanosti o materijalima, navodi se na stranici koju je kreirala njegova obitelj.

Prema riječima obitelji, Ulbricht je razvio “duboko zanimanje” za libertarijansku filozofiju te se pridružio libertarijanskom klubu na Sveučilištu Pennsylvania. Bio je strastven u promicanju ideja slobode, privatnosti i slobodnog tržišta.

Godine 2011. Ulbricht, koristeći pseudonim “Dread Pirate Roberts”, osnovao je Silk Road – anonimnu stranicu za e-trgovinu na mreži Tor koja je korisnicima omogućavala skrivanje IP adresa i lokacije.

Vlasti su tvrdile da je Ulbricht “namjerno” upravljao Silk Roadom kao “online kriminalnim tržištem” te omogućavao korisnicima anonimnu trgovinu ilegalnim drogama.

Najmanje šest smrti uzrokovanih predoziranjem drogom navodno je bilo povezano sa Silk Roadom. Ulbricht je također optužen za naručivanje šest plaćenih ubojstava povezanih s vođenjem stranice, iako tužitelji tvrde da nema dokaza da su ta ubojstva izvršena.

Ross Ulbricht
Ross Ulbricht; Foto: U.S. Attorney’s Office for the Southern District of New York/Handout via REUTERS

Suđenje i presuda

Ulbricht je uhićen 2013. godine te je 2015. osuđen na doživotni zatvor nakon što je proglašen krivim za sedam optužbi, uključujući:

distribuciju narkotika,
distribuciju narkotika putem interneta,
vođenje kontinuiranog kriminalnog pothvata,
zavjeru za računalno hakiranje,
zavjeru za trgovinu lažnim dokumentima identiteta,
zavjeru za pranje novca.

Funkcioniranje Silk Roada

Silk Road je bio online tržište na kojem je više od 100.000 korisnika trgovalo ilegalnim drogama i zabranjenom robom, dok su se oprale stotine milijuna dolara, prema podacima Ministarstva pravosuđa. Prodavači na stranici nalazili su se u više od 10 zemalja, uključujući SAD, Njemačku, Kanadu, Ujedinjeno Kraljevstvo i Španjolsku. Do rujna 2014. godine na stranici je bilo postavljeno gotovo 13.000 oglasa za kontrolirane tvari.

Procjenjuje se da je na Silk Roadu, do trenutka Ulbrichtovog uhićenja 2013. godine, trgovano u vrijednosti većoj od 200 milijuna dolara. FBI je 2020. godine zaplijenio više od milijardu dolara u digitalnoj valuti povezanoj sa Silk Roadom.

Tadašnji američki tužitelj za Južni okrug New Yorka, Preet Bharara, opisao je Ulbrichta kao “dilera droge i kriminalnog profitera koji je eksploatirao ljudsku ovisnost“”.

Ross Ulbricht
O uhićenju Rossa Ulbrichta snimljen je film (scena koja prikazuje Silk Road); Foto: Supplied by LMK / Landmark / Profimedia

Pokret za oslobođenje

Ulbrichtova obitelj pokrenula je kampanju pod nazivom #FreeRoss, pozivajući na njegovo oslobađanje. Kampanju su podržali libertarijanski glasači i zagovornici kriptovaluta. Ulbricht je negirao umiješanost u ilegalnu trgovinu na Silk Roadu, tvrdeći tijekom četverotjednog suđenja da je htio “osnažiti ljude da donose odluke u svom životu i imaju privatnost i anonimnost”. Njegova obitelj tvrdila je da su ga tužitelji pogrešno smatrali odgovornim za ono što su drugi prodavali na Silk Roadu.

Trumpovo pomilovanje

Donald Trump objavio je na mreži Truth Social da je pomilovao Ulbrichta, koji je bio u zatvoru s visokim osiguranjem u Florenceu, Colorado. Trump je izjavio da su “ljudi koji su radili na Ulbrichtovoj osudi isti oni koji zloupotrebljavaju vlast protiv mene”.

Trump je u svibnju 2024. na Libertarijanskoj nacionalnoj konvenciji rekao da će pomilovati Ulbrichta “ako glasate za mene”. Analitičari smatraju da je njegovo pomilovanje privuklo i kripto-entuzijaste koji su Silk Road vidjeli kao prvu upotrebu decentralizirane kriptovalute bitcoina.