Ukrajinci praktički nemaju odgovor na ruske klizne bombe
Ruske zračne snage svakodnevno na ukrajinske položaje izbacuju oko stotinu kliznih bombi.
Te bombe su za Ruse “čudesno oružje”, naglašava stranica Ukrainian Deep State na Telegramu, a Ukrajinci “praktički nemaju protumjere.”
Kako bismo stavili u perspektivu opasnost s kojom se trenutno suočavaju ukrajinske brigade, treba se prisjetiti da je Rusima trebalo samo nekoliko dana da uz pomoć 125 bombi dnevno potpuno neutraliziraju obranu bivšeg ukrajinskog uporišta na istoku, Avdiivke.
Brigada je imala i druge probleme – ponajviše nedostatak artiljerije nakon što su proruski Republikanci u američkom Kongresu u listopadu blokirali slanje dodatne pomoći – ali bombe KAB bile su kap koja je prelila čašu. “Sve zgrade, sve strukture, jednostavno postanu krateri nakon samo jedne te bombe,” napisao je vojnik 3. jurišne brigade Egor Sugar.
Širenje ukrajinske protuzračne obrane duž fronte moglo bi umanjiti rusku prednost. U veljači su ukrajinske zračne snage premjestile neke od svojih bacača Patriot (koji imaju domet od 150 kilometara) bliže istočnoj liniji fronte i tako uspjele srušiti 13 ruskih zrakoplova Su-34 i Su-35, zbog čega je ritam ruskog bombardiranja nešto usporio. Ipak, 8. ožujka je ruski dron zamijetio bacače Patriot nekih tridesetak kilometara od fronte i raznio ih balističkim projektilom Iskander.
Ukrajinske zračne snage imaju samo tri jedinice za Patriote i sveukupno tridesetak bacača. Odsječeni su od američke pomoći i ne mogu riskirati da izgube još Patriota, ne kada oni istovremeno pokušavaju obraniti ukrajinske gradove od ruskih projektila.
Zbog toga je sredinom ožujka rušenje bombardera stalo, a Rusi su nastavili izbacivati bombe tempom od oko stotinu dnevno. Ruska taktika trenutno se sastoji od zrakoplova Suhoj koji bombama KAB gađaju ukrajinske garnizone, a potom u napad kreću ruski pješaci.
“Usprkos određenoj razini stabilizacije na fronti početkom mjeseca, neprijatelj provodi veliki broj napada u posljednjih 10 dana,” objavio je Deep State u subotu.
Nejasno je kako bi Ukrajinci mogli prekinuti ovu krizu. Ukrajinski general-pukovnik Ivan Gavriljuk kaže kako bi pristizanje borbenih zrakoplova F-16 iz Europe trebalo pomoći.
To je moguće. F-16 imaju bolje senzore, sustave za obranu i projektile od zrakoplova MiG i Suhoj, koje trenutno na raspolaganju imaju ukrajinske zračne snage. Ako Kijev bude spreman riskirati svoje vrijedne zrakoplove F-16 (ovog proljeća ili ljeta dobit će samo 50 ili 60 komada), mogli bi uspjeti potisnuti ruske bombardere.
Ipak, moglo bi proći poprilično vremena prije nego u zemlju stigne dovoljno aviona F-16 da se postignu vidljivi rezultati. U međuvremenu ukrajinske zračne snage mogu slati samo kopnenu protuzračnu obranu.
Čak i ako se izuzme rizik za timove koji upravljaju tim oružjem, ne smiju se ignorirati niske zalihe određenih vrsta raketa koje oni imaju na raspolaganju, upozorava Gavriljuk. To je jasna referenca za najbolje projektile Patriot koji se uglavnom proizvode u SAD-u. Ako proruski Republikanci u američkom Kongresu ne popuste i napokon odobre 61 milijardu dolara za pomoć Ukrajini, Ukrajinci možda nikada neće imati dovoljno Patriota za uspješnu borbu protiv kliznih bombi koje su postale ključ uspjeha za Ruse.
“Ti, ali i drugi faktori, otežavaju ukrajinskim obrambenim snagama odbijanje agresora,” kaže Gavriljuk.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Russia’s Glide-Bombs Are ‘Miracle Weapons’. And Ukraine Is Still Months Away From Fighting Back With F-16s.
(Prevela: Nataša Belančić)