Ukrajinci su razvili bespilotnu letjelicu koja će biti mamac za rusku protuzračnu obranu

Aktualno Forbes 22. velj 2025. 14:03
featured image

Dron Trembita s dometom od 160 kilometara stoji tek nekoliko tisuća dolara.

22. velj 2025. 14:03

Jurišni dron Trembita možda ne izgleda impresivno. Dugačak je oko dva metra, jednostavnog dizajna. Motor je na vrhu, raketni pojačivač straga. I u biti je manja verzija njemačke bombe V-1 iz Drugog svjetskog rata, ali s modernim GPS navođenjem.

Međutim, Trembita i drugi lokalno proizvedeni dronovi ključni su za opstanak i moguću pobjedu Ukrajine, uz vojnike na prvim crtama bojišnice. Ovo je posebno važno sada kada se Sjedinjene Države, pod predsjedavanjem Donalda Trumpa, pretvaraju od bliskog saveznika u, u najboljem slučaju, proruskog izazivača problema. U najgorem slučaju, Trumpova administracija mogla bi aktivno stati na stranu autokratske Rusije u njezinom trogodišnjem ratu protiv demokratske Ukrajine.

Uz potporu europskih saveznika, Ukrajina može nastaviti borbu bez američke pomoći – pogotovo sada kada ukrajinska industrija proizvodi većinu ključnog oružja za vojsku. Mudro, ukrajinska tvrtka Pars usredotočila se na to da Trembita, koja može letjeti 160 kilometara brzinom od 400 km/h, ostane jeftina – navodno košta samo nekoliko tisuća dolara po komadu.

Ukrajinci koriste dizajn zrakoplova iz Drugog svjetskog rata

“Koristimo jednostavne tehnologije, poput rezanja i savijanja aluminija. U biti ponavljajući dizajn zrakoplova iz Drugog svjetskog rata”, rekao je izvršni direktor Parsa Akim Klemenov na nedavnoj tehnološkoj konferenciji u Kijevu. “To nam omogućuje značajno smanjenje troškova proizvodnje.”

“Projektil je izgrađen oko pulsirajućeg mlaznog motora koji se sastoji od nehrđajućeg čelika i nema pokretnih dijelova”, dodao je Klemenov. “Jeftino je i jednostavno. Da, ima određene nedostatke” – ograničen domet i točnost – “ali njegove prednosti to nadoknađuju.”

Trembita lansirana s rampe još uvijek je u fazi testiranja nakon 18 mjeseci razvoja. Ali kada konačno bude spreman za borbu, Kijev planira kupiti tisuće ovih dronova koristeći vlastita sredstva, europsku financijsku pomoć i ostatak novca koji je Ukrajini poslala prethodna američka administracija.

Mamci

Neki dronovi Trembita bit će opremljeni bojevim glavama, dok će drugi služiti kao mamci s dodatnim gorivom i većim dometom. Mobilni timovi lansirali bi desetke ovih mamaca istovremeno. Prisilili birusku protuzračnu obranu da troši resurse na njih, dok bi naoružani Trembiti nesmetano prolazili i pogađali svoje mete.

“Želimo da ih vide i upucaju”, rekao je jedan od razvojnih inženjera za Euromaidan Press. “To ide u prilog Ukrajini.”

Trembita nije bespilotna letjelica najvećeg dometa u ukrajinskom arsenalu – ta titula vjerojatno pripada modificiranom sportskom zrakoplovu Aeroprakt A-22 koji može preletjeti oko 1600 kilometara. Međutim, modernizirana “buzz bomba” vjerojatno predstavlja najbolju ravnotežu između dometa, razorne moći i cijene. Svi ruski vojnici, linije opskrbe, zračne baze i protuzračne baterije unutar 160 kilometara od linije bojišnice mogli bi se naći pod stalnim napadom Trembita.

Dronovi su najbolje ukrajinsko oružje

“Masovnost” je ključna riječ u ukrajinskom razvoju dronova, jer Kijev postaje globalna sila na polju robotike. Ukrajinski inženjeri rade na metodama kontrole koje uz pomoć umjetne inteligencije omogućuju malim timovima da kontroliraju velike rojeve dronova.

Tako Ukrajina može najučinkovitije iskoristiti svoj najslabiji i najvrjedniji resurs – ljude – dok istovremeno povećava korištenje svog najdostupnijeg i sve jeftinijeg resursa: dronova. “Već imamo oko 10 tvrtki koje rade na tome”, rekao je Mykhailo Fedorov, čelnik ukrajinskog ministarstva digitalne transformacije, na konferenciji u Kijevu.

Dronovi su već sada najbolje oružje Ukrajine. “Od 2024. godine velika većina žrtava na prvoj liniji dolazit će od bespilotnih letjelica, koje se proizvode lokalno koristeći domaće ili uvezene komponente, često iz zemalja poput Kine,” objasnio je Tatarigami, osnivač ukrajinskog think tanka Frontelligence Insight.

Njihov značaj raste svakim danom, dok se Ukrajina sve više bori sama, ali s povećanom učinkovitošću.

David Axe, novinar Forbesa