Ukrajinske posade helikoptera ruše ruske dronove u stilu Drugog svjetskog rata

Aktualno Forbes 23. kol 2024. 11:12
featured image

23. kol 2024. 11:12

Preplavljeni ruskim izvidničkim dronovima i nevoljki na njih ispaljivati iznimno skupe projektile zemlja-zrak, ukrajinski vojnici počeli su improvizirati i otkrili jeftiniji način za rušenje dronova.

Organizirali su flote kamiona opremljenih strojnicama. Na stražnja sjedala sportskih zrakoplova Jakovljev Jak-52 postavili su vojnike sa strojnicama. Čak su obučili pilote da ukrajinske dronove zabijaju u ruske.

Sada ukrajinske posade helikoptera ruske dronove ruše strojnicama umetnutima u nos helikoptera Mil Mi-8. Takav potez podsjeća na Drugi svjetski rat, kada su vojnici iz prednjih dijelova bombardera branili svoje letjelice strojnicama.

Ovog tjedna na internetu se pojavila snimka koja prikazuje helikopter Mi-8 opremljen strojnicom. Na snimci se vidi vojnik stiješnjen između pilota i kopilota helikoptera, koji strojnicom kroz prednji dio zrakoplova uništava dron koji lebdi tik ispod. Kabinu helikoptera ispunjava dim od strojnice.

Helikopteri Mi-8 uvijek su mogli biti opremljeni oružjem kraj otvora sa strane ili ispod krila. Samo nekoliko verzija naoružano je strojnicama s prednje strane, no čini se da svaki ima kapacitet za upravo to.

Kokpit ovih helikoptera taman je dovoljno velik za tri člana posade koji sjede jedan pored drugoga. To je poprilično neudoban položaj kojemu ne sigurno ne pomažu ni pare koje se ispuštaju u kabini prilikom svakog korištenja strojnice.

Ipak, to ne znači da ovako opremljeni Mi-8 nisu efikasni za uništavanje dronova. Jedan od prvih primjera rušenja modernih bespilotnih letjelica dogodio se upravo tako, i to u Bosni za vrijeme rata devedesetih.

“Jedna inovativna taktika Srbije protiv bespilotnih letjelica bila je korištenje vojnih helikoptera Mi-8 Hip, koji bi letjeli pored bespilotnih letjelica Hunter američke vojske, a vojnik u helikopteru bi letjelice gađao 7,62-milimetarskom strojnicom,” napisao je još 2000. godine JD R. Dixon, tadašnji bojnik američke mornarice.

Rušenje dronova strojnicama iz helikoptera štedi iznimon vrijedne (i skupe) projektile za protuzračnu obranu. “Svaki projektil protuzračne obrane košta milijune dolara, a trošenje tih projektila za rušenje jeftinih dronova je ekonomski gubitak,” objašnjava Paul Maxwell iz vojne akademije SAD-a u New Yorku.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)