Zašto Tesla tuži Švedsku i zašto Elon Musk štrajk radnika naziva ‘suludim’?
Tvrtka Tesla u ponedjeljak je podnijela dvije tužbe protiv švedske vlade, optužujući ju za “nezakonit diskriminatorni napad” na proizvođača automobila, stoji u nekoliko izvješća, dok istovremeno radnici u štrajku pozivaju tvrtku da potpiše ugovor o kolektivnom pregovaranju
Tesla tuži švedsku Agenciju za transport, koja je dio švedske vlade, nakon što su radnici u štrajku blokirali isporuku registarskih tablica za nova vozila koja je proizvela tvrtka, što, kako stoji u tužbi, “predstavlja nezakoniti diskriminatorni napad usmjeren na Teslu,” prenosi Associated Press.
U tužbi se navodi kako agencija ima “ustavnu obvezu” isporučiti registarske oznake vlasnicima vozila, a glasnogovornik agencije negirao je tvrdnju da se blokira njihova distribucija.
Iz Tesle su također podnijeli tužbu protiv tvrtke PostNord AB – čiji su radnici u štrajku odbili u Teslu dostavljati poštu – tvrdeći da je činjenica da tvrtka nije dostavila poštu “iznimno ozbiljna i prijeti sustavu,” prenosi Bloomberg.
Tesla zahtijeva da se švedskoj Agenciji za transport naredi plaćanje kazne od milijun švedskih kruna (oko 95.500 dolara) i da obje agencije isporuče registarske tablice direktno tvrtci.
Iz PostNorda je ranije rečeno kako oni nisu nadležni za dostavljanje tablica jer dogovor sa švedskom Agencijom za transport sprječava njihovu isporuku od strane nekog drugog dostavljača, izvještava švedski medij Dagens Arbete, dok Tesla također ne smije tablice prikupiti od samog proizvođača.
Direktor Tesle, Elon Musk, na vijesti o neisporuci registarskih tablica reagirao je napisavši kako je štrajk poštanskih djelatnika “sulud”. Glasnogovornik Tesle također je osudio švedsku Agenciju za transport zbog “neproporcionalne reakcije” koja sprječava isporuku registarskih tablica od strane neke druge poštanske tvrtke, izvještava švedski medij Dagens Industri.
IF Metall, švedski sindikat radnika u metalurgiji, krenuo je prošlog mjeseca u štrajk u sedam radionica u vlasništvu Tesle u Švedskoj, zahtijevajući da tvrtka potpiše ugovor o kolektivnom pregovaranju. Oko 130 švedskih mehaničara izjavilo je kako neće svoje usluge pružati na Teslinim automobilima, a radnici drugih sindikata – u pošti, na dokovima, čistača i ostalih – u međuvremenu su se pridružili štrajku. Švedski sindikat ličilaca procijenio je ranije u studenom kako će oko 109 kompanija biti spriječeno u rukovanju i lakiranju Teslinih automobila.
Oko 90 posto svih zaposlenih u Švedskoj zaštićeno je kolektivnim ugovorima, prenosi Reuters. Torbjorn Johansson, dužnosnik švedske sindikalne organizacije, rekao je da, ako zemlja dopusti da “Musk ima drugačiju konkurenciju od svih ostalih, čitav model će se urušiti”. Iz IF Metalla kažu kako je odbijanje Tesle da potpišu kolektivni ugovor “kršenje osnovnih principa švedskog tržišta rada.”
Još osam sindikata zaprijetilo je štrajkom protiv Tesle u Švedskoj, prenosi Guardian. Štrajk bi se mogao proširiti i na Norvešku, gdje je Federacija sindikata već sugerirala da će poduzeti slične korake.
Elon Musk najbogatiji je čovjek na svijetu, a njegovo bogatstvo prema procjenama Forbesa trenutno iznosi 242 milijarde dolara.
Autor originalnog članka: Ty Roush, Forbes
Link: Why Tesla Sued Sweden – And Musk Called Striking Workers ‘Insane’
(Prevela: Nataša Belančić)