Zaustavljena izgradnja hidroelektrane na Uni. Inspekcija tek sada otkrila da je štetna za prirodu

Aktualno Forbes Hrvatska 19. kol 2024. 14:55
featured image

19. kol 2024. 14:55

Nakon brojnih prosvjednih skupova udruga građana i prozivki i propitivanja kako je moguće da je dopušteno tvrtki Pipra da u veličanstvenoj prirodi korita rijeke Une gradi hidroelektranu, te nakon očitovanja Ministarstva graditeljstva da u ovom trenutku ne može zaustaviti gradnju, dogodio se iznenadni obrat: Državni inspektorat je pokrenuo upravni postupak u kojem je doneseno rješenje kojim se zabranjuju daljnji radovi na izgradnji hidroelektrane.

Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata protiv investitora hidroelektrane na rijeci Uni (tvrtka Pipra, op. FH) pokrenula je upravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, „Una-mlin“, na k.č.1287/6, k.o. Neteka u području ekološke mreže Natura 2000. – „HR 2001069 Kanjon Une”, a koji se rade bez provedene ocjene prihvatljivosti za područje ekološke mreže.

U provođenju ispitnog postupka inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata je sukladno članku 13. Zakona o zaštiti prirode, od Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije kao stručno-analitičkog tijela za poslove zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, zatražila mišljenje kako bi se utvrdilo jesu li predmetnim zahvatom na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, „Una mlin“, narušene značajke ciljnog stanišnog tipa odnosno jesu li oštećena staništa populacije zavičajne vrste te je li prouzročena štetna posljedica za prirodu.

Nastavno na traženje inspekcije zaštite prirode Državnog inspektorata, Zavod za zaštitu okoliša i prirode dostavio je Državnom inspektoratu izvješće u kojem se navodi da je provedenim radovima došlo do štetnog utjecaja na prirodu, a u kojem se navodi i da se ne može isključiti i daljnji negativan utjecaj provedbe zahvata kako na ciljeve očuvanja i cjelovitosti područja ekološke mreže tako i na bioraznolikost u cijelosti, navodi Državni inspektorat.

Gradnja hidroelektrane na Uni.
Gradilište hidroelektrane na Uni; Foto: Udruga Una.

Forbes Hrvatska je već pisao o investitoru, tvrtki Pipra i o kontroverznim poduzetnicima koji su povezanim s vlasnicima tvrtke Pipra, no ono što je ostalo nerasvijetljeno jest kako je moguće da su poduzetnici pribavili dokumentaciju na temelju koje su započeli gradnju, te kako je moguće da nadležne službe – pa i Državni inspektorat – nisu tako dugo reagirali na evidentnu devastaciju uz rijeku Unu.

Stanovnici mjesta Srb i udruge civilnog društva su organizirale prosvjede na mjestu izgradnje, ali i pred Zadarskom županijom – gdje su izdane dozvole. Tek nedavno se uključilo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, te Ministarstvo graditeljstva, a Forbes Hrvatska je pisao i o objavi Ministarstva u kojoj je konstatirano da Ministarstvo ne može zaustaviti gradnju investitora, a da će zahtjev udruge Una za poništavanje dozvola za gradnju – ući u redovan upravni postupak.

Istina je da je Državni inspektorat 8. kolovoza podnio kaznenu prijavu protiv odgovorne osobe u Zadarskoj županiji, no sve to nije osujetilo investitore da i dalje grade hidroelektranu, te je tek danas, 19. kolovoza, rješenjem Inspekcije za zaštitu okoliša Državnog inspektorata – napravljen prvi korak koji je zaustavio radove na gradilištu uz rijeku Unu.