Moody’s nije promijenio kreditni rejting Hrvatske, no rastu pozitivna očekivanja

Financije Forbes Hrvatska 13. svi 2024. 13:36
featured image

13. svi 2024. 13:36

Raste optimizam hrvatskih analitičara oko podizanja kreditnog rejtinga do kraja ove godine

Rejting agencija Moody’s u petak, 10. svibnja, objavila je kako je završila s redovitim periodičnim osvrtom Hrvatske koji ne uključuje najavu budućih akcija vezano za ocjenjivanje kreditnog rejtinga i nije pokazatelj hoće li napraviti određene korake u pogledu kreditnog rejtinga u bliskoj budućnosti.

Trenutna ocjena Hrvatske na Baa2 podržana je “solidnim institucionalnim okvirom i upravljanjem te povoljnom fiskalnom slikom koja je na višim razinama u odnosu na usporedive zemlje”. 

Očekuju rast BDP-a od 3,3 posto

Unatoč relativno visokoj razini dohotka po stanovniku, gospodarska snaga Hrvatske ograničena je nedostatkom ekonomske diverzifikacije i izazovima potencijalnom rastu zbog nepovoljne demografske slike, smatraju u Moody’su.

Očekuju da će hrvatsko gospodarstvo nastaviti rasti po snažnoj stopi od 3,3 posto u 2024. Fiskalni saldo trebao bi se pogoršati na -2,5 posto BDP-a u 2024., ali bi javni dug trebao nastaviti sa silaznom putanjom te se spustiti na 59,2% BDP-a na kraju 2024.

Analitičari Raiffeisen istraživanja u skladu su s očekivanjima Moody’s-a. 

“Kao što smo već navodili, ne isključujemo mogućnost poboljšanja kreditne ocjene od sve tri rejting agencije, uz uvjet zadržavanja povoljnih gospodarskih i fiskalnih kretanja te političke stabilnosti, u drugom dijelu godine”, poručuju iz Moodys’a.

Hrvatski analitičari optimistični

I drugi analitičari smatraju da bi Hrvatska u doglednom roku mogla dobiti još bolju ocjenu kreditnog rejtinga. Tako je tijekom prošlog tjedna Hrvatska udruga poslodavaca objavila svoju analizu u kojoj se također iznose očekivanja podizanja ocjene rejtinga do kraja godine.

U njihovoj analizi, između ostalog, navodi se da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja CEE regije s konzistentnim pozitivnim trendovima u javnim financijama te samo jedna od tri kojima zbog deficita iznad 3 posto BDP-a  ne prijeti ulazak u proceduru prekomjernog deficita.