Kako otvoriti paušalni obrt

Lifestyle Forbes Hrvatska 25. ruj 2024. 15:23 > 1. lis 2024. 15:25
featured image

25. ruj 2024. 15:23 > 1. lis 2024. 15:25

Paušalni obrti spadaju u redovne obrte, ali s tom razlikom da se porezi obračunavaju paušalno. Lakše vođenje računovodstvenih usluga i u prosjeku manje porezne obveze glavne su prednosti ove vrste obrta.

Ono što bitno razlikuje redovne i paušalne obrte je to što kod paušalnih obrta porezni obveznik ne podnosi godišnju prijavu poreza na dohodak, već se porez utvrđuje paušalno, na temelju prihoda tvrtke.

Otvaranje obrta

Naravno, sve vrste obrta možete otvoriti i osobno kontaktiranjem nadležnog državnog tijela. Ali postoje i neke mogućnosti otvaranja koje možete učiniti online, što će vam olakšati rad. 

Za to vam je dostupna aplikacija Start ili online servis e-Obrt za koji morate imati pristup e-građanima putem jedne od zadanih vjerodajnica. Sve što je potrebno ispunjavate online, a potvrdu o otvaranju obrta dobivate u svoj korisnički e-mail pretinac. 

Svu podršku i pomoć u cijelom procesu otvaranja i registracije tvrtke možete dobiti i od servisa Vlade Republike Hrvatske koja se zove Hitro.hr. Servis djeluje kao posrednik u povezivanju poslovnih subjekata, građana i nadležnih tijela.

Postupak otvaranja paušalnog obrta

1. Odabir djelatnosti, naziva i sjedišta vašeg obrta

Prvi korak u otvaranju vašeg paušalnog obrta je odabir djelatnosti, naziva i sjedišta vašeg obrta.

Obrtnik sam određuje naziv i djelatnost obrta koji će obavljati. Obrtnička djelatnost definirana je prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti. Ako se obrt obavlja na više različitih mjesta, sjedište je na jednom od mjesta koje također odredi sam obrtnik. Međutim, ako obrtniku nije potreban prostor za obavljanje djelatnosti, sjedište obrta je posljedično isto kao i adresa njegovog stalnog prebivališta.

2. Prijava obrta u obrtni registar

Sljedeći korak je upis obrta u obrtni registar. Otvaranje obrta je besplatno, a registracija se može obaviti u nadležnom uredu ili online, putem aplikacije e-građani. Za prijavu vam je potreban osobni dokument, znači osobna iskaznica ili putovnica, te ispunjen obrazac OR.

3. Izrada pečata

Sljedeći korak u otvaranju paušalnog obrta je dobivanje potrebnog pečata koji sadrži naziv tvrtke i adresu na kojoj će se djelatnost obavljati. Za izradu pečata potrebna vam je i kopija Rješenja o upisu obrta u obrtni registar.

4. Poslovni žiro račun u banci

Prije nego što službeno počnete poslovati, morate otvoriti poslovni žiro-račun u banci preko koje ćete poslovati. Za to su vam potrebni sljedeći dokumenti: osobna iskaznica ili putovnica, obrtnica, pečat i rješenje o upisu obrta u obrtni registar.

5. Mirovinsko i zdravstveno osiguranje

Prilikom otvaranja paušalnog obrta morat ćete se prijaviti i na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. 

Prijavu na mirovinsko osiguranje podnosite predajom dva ispunjena obrasca: M – 11 i M – 1P, a potrebno je priložiti i presliku rješenja o početku obavljanja djelatnosti.

Nakon uspješne prijave na mirovinsko osiguranje automatski slijedi prijava na sustav zdravstvenog osiguranja. Ako kod drugog poslodavca radite kao obrtnik paušalac, nije potrebna prijava u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

6. Prijava u poreznoj upravi

Nakon toga slijedi prijava obrta u poreznoj upravi koju morate izvršiti najkasnije u roku od 8 dana od početka obavljanja djelatnosti. To ćete učiniti predajom ispunjenog RPO obrasca na kojem morate odabrati opciju paušalnog poreza na dohodak.

7. Komorski doprinos

Za obavljanje bilo kojeg obrta, pa i paušalnog, potrebno je plaćati komorski doprinos, no obrtnici su toga oslobođeni u prvoj godini poslovanja. Obrtnička komora o tome pismeno obavještava obrtnike u prvoj godini rada, a oni obavještavaju i poreznu upravu.

8. Poslovne knjige

Kod paušalnog poslovanja svaki poduzetnik mora voditi potrebne evidencije i poslovne knjige.

Ukoliko poduzetnik ima zaposlene, mora voditi evidenciju radnog vremena, obračun plaća i JOPPD obrasce. 

Potreban je i interni akt o fiskalizaciji kojim se određuju pravila o redoslijedu numeričkih brojeva računa, poslovnih prostora, oznaka poslovnih prostora i operatera naplatnih uređaja.

Najkasnije do sredine siječnja poduzetnik mora poreznoj upravi predati obrazac PO-SD koji vrijedi za poslovanje u prethodnoj godini.

Visina blagajničkog maksimuma, iznad koje je poduzetnik dužan uplatiti novac na račun obrta, utvrđuje se odlukom o visini blagajničkog maksimuma. 

Evidencija svih transakcija odnosno faktura vodi se u pisanom ili elektroničkom obliku u knjigi prometa.

9. Porezi i doprinosi

Godišnji paušalni porez od samostalne djelatnosti utvrđuje se u pet razina, i to na temelju ostvarenog godišnjeg dohotka, odnosno prema zbroju očekivanog dohotka za tekuću godinu. Ovisno o mjestu prebivališta poreznog obveznika, godišnji dohodak u paušalnom iznosu utvrđuje rješenjem porezna uprava. 

Paušalni porez na dohodak od obrta plaća se svaka tri mjeseca, do zadnjeg dana svakog tromjesečnog razdoblja.