Filip Koprčina, mladi poduzetnik s Forbesove liste: Želim demokratizirati energetski sektor
Filip Koprčina, mladi poduzetnik porijeklom iz Hrvatske, prošle godine našao se na Forbesovoj listi “30 under 30” u kategoriji “Proizvodnja i industrija”.
Pažnju šire javnosti Filip Koprčina privukao je prije otprilike dvije godine, kada je osvojio nagradu Europske unije sa svojim startupom Energy Shift, koji se temelji na ideji da se građanima omogući da na prilično jednostavan način ulažu novac u obnovljive izvore energije – komercijalne solarne elektrane. Time bi se, na neki način, demokratizirao energetski sektor, jer bi se tisućama građana omogućilo da zarađuju na proizvodnji električne energije.
Građanima želi omogućiti da zarađuju na proizvodnji energije
I danas mnogi građani na svojim objektima – kućama i zgradama – grade solarne elektrane, kako bi proizvodili energiju za vlastite potrebe, a eventualne viškove prodavali. No, često se radi on relativno financijski zahtjevnim projektima za jedno kućanstvo. Osim novca, potrebno je ishoditi i propisane dozvole, pa realizacija jednog takvog projekta nije baš jednostavna.
Upravo na temelju toga je Koprčina dobio ideju za stvaranje platforme koja bi građanima, koje obnovljivi izvori energije zanimaju čisto kao investicija, omogućila da sudjeluju u zaradi koja se proizvodnjom energije može ostvariti. S obzirom na količinu gotovine koju građani drže u bankama, uz vrlo niske kamate, ovakav način ulaganja mogao bi biti zanimljiv mnogima, pogotovo zato što se obećani prinosi kreću od 10 do 15 posto godišnje.
Iako postoji već par godina, Energy Shift se tek sprema primati investicije od građana. Koprčina kaže da se interes ulagača višestruko povećao nakon izbijanja rata u Ukrajini, eksplozije plinovoda Sjeverni tok zbog čega si je Europa kao prioritet postavila smanjenje ovisnosti o ruskom plinu i počela tražiti alternativu u obnovljivim izvorima energije.
Žele se proširiti na tržišta EU i SAD-a
“Trenutno smo u procesu akvizicije potrebnih dozvola kako bih mogli primati ulaganja od pojedinaca jer se nedavno mijenjala regulativa koja je znatno pojednostavila proces, ali se svejedno treba dobiti dozvola regulatora. Trenutno imamo pipeline projekata veći od 100 megavata solarnih elektrana koje samo čekaju financiranje, a predviđamo da ćemo to uspjeti financirati i izgraditi u sljedećih pet godina. Također, razgovaramo sa energetskim tvrtkama kako bi to povećali i pomogli im financirati njihove projekte pomoću lokalnih zajednica”, kaže Koprčina.
Imaju vrlo ambiciozne planove, koji uključuju šerenje na više zemalja članica Europske unije, a kasnije i na tržište SAD-a. Što se tiče privlačenja ulagača, Koprčina kaže da namjeravaju uspostaviti i suradnju s bankama i drugim financijskim institucijama, kako bi i njihovim klijentima ponudili ulaganja u obnovljive izvore energije.
“Planiramo provesti i obrazovne inicijative kako bismo podigli svijest o prednostima ulaganja u čistu energiju. Te inicijative uključivat će tečajeve, webinare i druge resurse kako bi potencijalni investitori donijeli informirane odluke. Trenutno istražujemo i partnerstva sa organizacijama, gradovima i lokalnim zajednicama kako bismo omogućili njihovim građanima da investiraju u svoje zajednice. Vidimo i potencijal u suradnji sa energetskim tvrtkama, a već nekoliko ogromnih europskih energetskih tvrtki izrazilo je zanimanje za naš proizvod”, kaže Koprčina.