Ona se bavi demistifikacijom AI. Upoznajte Martinu Silov koja dolazi na Forbes Women’s Summit

Ljudi Forbes Hrvatska 22. kol 2024. 10:03
featured image

22. kol 2024. 10:03

Martina Silov, predsjednica udruge CroAI i voditeljica partnerstava u Mindsmithsu sudjelovat će na konferenciji Forbes Adria Power Women’s Summit, koja će se održati 4. rujna u Beogradu.

Martina Silov, ekonomistica, na čelu je udruge CroAI koja okuplja predstavnike hrvatske AI zajednice, radi u startup-u Mindsmiths te sudjeluje u brojnim projekatima unutar tech industrije. Rado se odazvala pozivu da sudjeluje na jednom od panela Forbes Adria Power Women’s Summit koji će se održati 4. rujna u Beogradu.

Kako si se priključila udruzi CroAI?
Igrom slučaja dok sam studirala i bila predsjednica zagrebačkog ogranka studentske udruge AIESEC, organizirali smo konferenciju na temu umjetne inteligencije. Htjeli smo naglasiti da nije bitno što studiraš, jer će ti neovisno o tome biti potrebne nove tehnologije u poslu. Kako sam na tom projektu surađivala s CroAI udrugom, tajnik udruge Jan Štedul pozvao me da im se priključim. Nisam bila sigurna da se najbolje uklapam s obzirom da sam bila na Ekonomskom fakultetu, ali sam pristala, a ubrzo i radila prve projekte poput izvještaja State of AI u Hrvatskoj.

Martina Silov na panel diskusiji povodom obilježavanja 30 godina partnerstva Hrvatske i Svjetske banke. Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Nakon toga počela sam raditi sve više stvari za udrugu poput javljanja na EU natječaje, uspostavljanje mikro communityja, organiziranje meetinga u Hrvatskoj,… Tu je bio i projekt Heroes koji je doveo AI zajednicu u srednje škole. Učenicima smo objašnjavali kako će umjetna inteligencija biti dio njihove svakodnevice, i budućeg posla. Organizirali smo brojne susrete diljem Hrvatske s jasnim ciljem – educirati javnost o novim prilikama u umjetnoj inteligenciji te pružiti uvid u samu AI tehnologiju. Ova okupljanja služe ne samo kao forumi za razmjenu znanja, već i kao platforme za demistifikaciju AI-ja, čine ga pristupačnijim široj publici.

Malo po malo udruga je od jedne zaposlene i sto članova došla do pet zaposlenih i 450 članova te 7-8 EU projekata. Profesionalizirala se i postala članica EU mreže AI organizacija. Štoviše, rekla bih da smo jedna od boljih u Europi, jer me kolegice i kolege iz Francuske, Njemačke, Austrije i Poljske često pitaju što radimo i preslikavaju naš način rada.

Koliko ima žena koje se bave umjetnoj inteligenciji u Hrvatskoj i svijetu?
Nismo radili evidenciju o tome, ali smo par godina za redom gledali koliko ih ima u vodstvu i među suosnivačima AI tvrtki. Kad smo 2020. godine radili prvu takvu analizu bilo ih je 12 posto, a 2022. godine 16-17 posto. Nakon toga to više nismo radili, ali moj dojam je da ih ima sve više i među inženjerima na FER-u i u AI svijetu. I nadam se da će ih biti sve više.

Je li ženama teže doći do kapitala i uspjeti u startup svijetu? Neke od sudionica na Forbes Summitu, npr. Keren Hod i Lisa Carmen Wang, upravo su zbog poduzetnica koje su imale problema pri skupljanju početnog kapitala osnovale udruge i počele se intenzivnije baviti ulaganjem u tzv. ženske startupove.
Nikad nisam prikupljala sredstva, ali ne volim stereotipizaciju, mislim da je svakom investitoru u cilju da im se investicija isplati, neovisno o tome je li osnivač muškarac ili žena.

Jesi li se susretala s problemima i predrasudama zbog toga jer si žena?
Nije lako ući u prostoriju u kojoj je 50 muškaraca i tri žene, ali moj dojam je da i muški kolege podržavaju i potiču žene da više sudjeluju i rade u raznim tehničkim područjima. Naravno, bilo je i ružnih i lijepih situacija u životu, ali fokusirala bih se na pozitivno.

Većina mentora koje sam imala su bili muškarci od kojih sam puno naučila i koji su bili spremni investirati svoje vrijeme još otkad sam bila studentica. Voljela bih da bude što više mentorica, i da žene budu otvorenije prema ulogama mentorice, ali i ulozi učenja od mentora. Mislim da je mentorstvo dobar model za napredovanje u karijeri.