Philipp Rösler: U budućnosti bi sva ulaganja trebala biti održiva – ili ih uopće ne bi trebalo biti (video)

featured image

30. ruj 2024. 15:34

Kako europske tvrtke mogu ostati konkurentne u globalnoj utrci vođenoj AI inovacijama i sveprisutnoj digitalizaciji? Koja je uloga regulatora koji bi istovremeno trebali podržavati inovacije i osigurati kibernetičku sigurnost? Ide li europski pristup održivosti u dobrom smjeru ili ga možda usporavaju zabrane? I kako se poslovni lideri snalaze u sve dinamičnijem geopolitičkom okruženju?

U najnovijoj epizodi BOSQAR INVESTOVA serijala “Future Talks”, koji donosi intervjue s vodećim svjetskim vizionarima i misliocima, BOSQAROV Luka Orešković razgovarao je s Philippom Röslerom, bivšim vicekancelarom Njemačke, današnjim izvršnim direktorom tvrtke Consessor AG te zamjenikom predsjednice Nadzornog odbora BOSQAR d.d.-a.

Položaj europskih tvrtki u globalnoj AI utrci

Spominjući izazove i prilike koje donosi umjetna inteligencija (AI) i digitalizacija, Rösler je u intervjuu s Oreškovićem osobit naglasak stavio na mala i srednja poduzeća (MSP) u Europi. Iako se, kako je upozorio, puno govori o tehnologijama budućnosti, mnoge tvrtke imaju poteškoća s njihovom primjenom.

„Svi govore o umjetnoj inteligenciji i digitalizaciji, ali mala i srednja poduzeća još uvijek nemaju jasne primjere kako koristiti nove tehnologije u praksi, u svom poslovanju“, rekao je Rösler.

Ukazao je i na značaj tvrtki poput BOSQAR INVESTA, koje mogu pomoći MSP-ovima kad je riječ o uvođenju konkretnih, gotovih rješenja, posebno u područjima prodaje i digitalnog marketinga.

Luka Orešković u razgovoru s Philippom Röslerom; Foto: Bosqar

Rösler je dodatno upozorio na opasnosti u sferi kibernetičke sigurnosti, napominjući da napadi vođeni umjetnom inteligencijom postaju sve sofisticiraniji: „Čak i glupi kriminalac danas može koristiti AI za pripremu pametnog napada.“

Naglašavajući potrebu za regulacijom, kazao je: “Potreban nam je jasan zakonski okvir unutar kojeg tvrtke mogu sigurno manevrirati.“

Inovacije umjesto zabrana

Rösler je također istaknuo kako europska politika nakon nedavnih euro-parlamentarnih izbora šalje neusklađene poruke. Iako je proteklih godina održivost bila u središtu političkih rasprava, smatra da su vlade previše naginjale zabranama određenih tehnologija umjesto da potiču inovacije.

„Problemi koji proizlaze iz upotrebe tehnologije ne mogu se riješiti jednostavnim zabranjivanjem tehnologija. Mogu se smanjiti jedino korištenjem boljih tehnologija“, rekao je Rösler, pozivajući na razvoj čišćih tehnologija koje će industrijama, poput automobilske, omogućiti napredak uz smanjenje emisija.

Kao praktičan primjer, spomenuo je promicanje goriva bez emisija CO2 kao alternativu zabrani motora s unutarnjim izgaranjem. „Zamjena 1,1 milijarde automobila električnima mogla bi potrajati stoljeće“, upozorio je.

Za Röslera su „impact investments”, odnosno ulaganja s namjerom stvaranja korisnog društvenog ili ekološkog učinka uz financijski povrat, ključni alat za postizanje ciljeva Pariškog sporazuma, uključujući ograničenje globalnog zagrijavanja na 1,5°C. Utoliko, bivši vicekancelar Njemačke smatra da bi u budućnosti sve investicije trebale biti ili održive ili ih uopće ne bi trebalo biti.

Trenutna realnost pokazuje da većina ulaganja dolazi iz privatnog sektora. „Kako bi se osigurao prijelaz prema održivijoj budućnosti, javni sektor mora stvoriti uvjete koji će učiniti ulaganja u održivost privlačnijima za privatne investiture”, napomenuo je Rösler te dodao: „Samo s takvim sustavom možemo financirati i usmjeravati transformaciju”.

Bivši političar i uspješni poslovni čovjek poslao je jasnu poruku: vlade bi trebale postavljati ambiciozne ciljeve u području održivosti, ali ostaviti prostora za tehnološke inovacije koje će omogućiti postizanje tih ciljeva.

Poslovni lideri kao uzor političarima

Osvrnuvši se na liderske vještine koje su potrebne u današnjem društvu i poslovnom okruženju, Rösler je naglasio uspjehe mnogih čelnika iz privatnog sektora u rješavanju suvremenih izazova u području umjetne inteligencije i održivosti. Pohvalio je i BOSQAR INVEST za angažman u obrazovanju budućih lidera u sklopu slovenske poslovne škole Bled IEDC School of Management, čiji je BOSQAR dioničar.

„Istinsko umijeće lidera uvijek je vodstvo putem primjera”, kazao je Rösler, ističući tri ključna elementa uspješnog vođenja: donošenje hrabrih odluka, sposobnost prepoznavanja ispravnih odluka ili traženja pomoći te sposobnost inspiriranja drugih da slijede te odluke.

Razgovor je zaključio primjedbom kako bi poslovni lideri, kroz učinkovito vođenje, mogli biti uzor političarima. „Poslovni lideri svakodnevno su podložni evaluaciji svojih rezultata i svojeg vodstva. Ako ne uspiju, bankrotiraju”, zaključuje Rösler, ističući razliku između visokih uloga privatnog sektora i zaštićenijeg svijeta politike.

Cijeli intervju s Philipp Röslerom moguće je pogledati u najnovijoj Future Talks epizodi.

O Future Talks projektu BOSQAR INVESTA

„Future Talks“ serija je intervjua s utjecajnim globalnim i industrijskim liderima koje vodi BOSQAROV Luka Orešković.

Orešković s gostima razgovara o širokom spektru tema poput umjetne inteligencije, održivog razvoja i novih oblika rada te drugim ključnim poslovnim i društvenim temama današnjice.

Prijašnji sudionici Future Talks intervjua uključuju Rafała Brzosku, osnivača i glavnog izvršnog direktora poljskog logističkog giganta InPost, bivšeg finskog premijera Eska Aha, i Carin-Isabel Knoop, izvršnu direktoricu na Harvard Business Schoolu. Svi prijašnji intervjui dostupni su na linku.