Deset najtežih slučajeva jedinice za krimi istrage američke porezne uprave: Biogorivo, ruske veze, kripto sheme…
Na društvenim mrežama, jedinica za kriminalne istrage američke porezne uprave (IRS Criminal Investigation) objavila je popis najvećih slučajeva koje su riješili ove godine
“Prijevare ‘teške’ milijarde dolara, žrtve diljem svijeta i kriminalci koje samo zanima vlastita dobit. To je definicija top 10 zločina ove godine,” napisao je šef jedinice Jim Lee. “Kada kažem da je naš tim najbolji u praćenju tijeka novca, onda to i mislim. Naši istražitelji raskrinkali su međunarodne porezne sheme kojima su se iskorištavali privatni podaci, istraživali su multi-level marketinške sheme s kriptovalutama i razotkrili jednu od najvećih prijevara u povijesti povezanu s kreditima za obnovljiva goriva.”
Ovo su slučajevi koji uključuju najveće i najpoznatije istrage agencije 2023. godine:
10. Francuz osuđen za međunarodnu poreznu prijevaru
Ayodele Arasokun osuđen je na 34 godine federalnog zatvora jer je isplanirao međunarodnu poreznu shemu koja je uključivala prijevaru i krađu identiteta. Arasokun je koordinirao plan za podnošenje 1.071 lažnih prijava povrata poreza i prikupljanje 9.1 milijun dolara povrata (od kojih je 2.2 milijuna izdao upravo IRS). Potom je novac prebacio na predplaćene debitne kartice i račune nad kojima je imao nadzor. Istraga je otkrila kako je Arasokun pratio više od 700 računa iz SAD-a na kojima se nalazilo preko 50 milijuna dolara.
9. Muškarac iz LA-ja osuđen na zatvor zbog prijevare
Edward Kim osuđen je na više od 24 godine federalnog zatvora za razne zločine, uključujući prijevaru vezanu za Covid-19.
Kim i njegovi suučesnici podnijeli su otprilike 459 lažnih zahtjeva za osiguranje nezaposlenih koristeći imena, datume rođenja, osobne identifikacijske brojeve i ostale osobne informacije kalifornijskih zatvorenika i ostalih. Ukupno su primili oko 5.459.000 dolara prijevarom dobivenih sredstava za osiguranje nezaposlenih.
Kim je također isplanirao korištenje ukradenih identiteta kako bi podnio lažne prijave za povrat poreza na dobit. Prijave su uključivale lažne informacije osmišljene kako bi dobio pristup sredstvima za oporavak od pandemije koronavirusa. Zajedno sa svojim suučesnicima, Kim je IRS-u podnio najmanje 297 lažnih zahtjeva za povrat poreza u kojima je tražio preko 356.000 dolara.
Kim je u studenom prošle godine priznao krivnju za jednu točku optužnice za zavjeru za raspačavanje metamfetamina i fentanila, jednu točku za zavjeru za prevaru vlade, dvije točke poštanske prijevare i dvije točke optužnice kojom ga se teretilo za posjedovanje 15 ili više neautoriziranih uređaja za pristup.
Uz zatvorsku kaznu, Kimu je naređeno da plati 5.548.050 dolara odštete kalifornijskom odjelu za zapošljavanje i 16.800 dolara odštete IRS-u.
8. Osnivač kriptovalute ‘Bruno Block’ osuđen na četiri godine zatvora
Amir Bruno Elmaani, poznat i kao Bruno Block, osnovao je kriptovalutu Oyster Pearl, a osuđen je na 48 mjeseci u federalnom zatvoru. Naređeno mu je i da plati odštetu od preko 5.5 milijuna dolara.
Elmaani je 2017. godine počeo promovirati novu kriptovalutu imena Pearl. Izjavio je kako planira razviti online platformu za čuvanje podataka Oyster Protocol koja bi korisnicima omogućavala da tokenima Pearla kupe prostor za čuvanje podataka na internetu. Elmaani je prijatelje i obitelj iskoristio kao kandidate za primanje zarade od kriptovalute i prebacivanje novca na svoje račune.
Elmaani nije podnio poreznu prijavu, a IRS-u je 2018. izjavio kako nema prihode. Ipak, te iste godine potrošio je preko 10 milijuna dolara na nekoliko jahti, 1.6 milijuna na tvrtku za kompozite od karbonskih vlakana, stotine tisuća dolara u dućanu alata i preko 700.000 dolara na kupnju dvije nekretnine.
Priznao je krivnju 5. travnja ove godine, priznavši da je potajno minirao i prodavao kriptovalutu Pearl za vlastitu dobit, zbog čega je cijena tokena Pearl drastično pala. Priznao je i da nije platio porez na određen profit ostvaren preko kriptovaluta, što je državu stajalo preko 5.5 milijuna dolara.
7. Optuženi iz slučaja Silk Road osuđen nakon zapljene preko 3.4 milijarde dolara u kriptovalutama
James Zhong osuđen je na godinu i dan zatvora zbog prijevare jer je nezakonito od Silk Roada u rujnu 2012. godine prisvojio otprilike 50.000 bitcoina.
Silk Road bilo je online crno tržište aktivno od 2011. do 2013. godine. Koristili su ga dileri drogama i drugi kriminalci kako bi prodavali ogromne količine droga, dobara i usluga, ali i prali novac koji je prolazio kroz platformu. Dvije godine nakon što je Silk Road ugašen, njegov osnivač Ross Ulbricht osuđen je na doživotni zatvor.
Tijekom otprilike 10 godina, Zhong je izveo kompleksnu shemu za krađu preko 50.000 bitcoina s platforme i prikrivanje aktivnosti transferom bitcoina u niz odvojenih subjekata. To je učinio kako bi izbjegao detekciju, prikrio vlastiti identitet i vlasništvo i zamutio izvor bitcoina.
Vlada je u sklopu istrage dobila naredbu za zapljenu bitcoina čija vrijednost je u tom trenutku procijenjena na preko 3.4 milijarde dolara (danas vrijednost iznosi preko 1.57 milijarde dolara). Zhongu je također naređeno da preda 80 posto udjela u RE&D Investments LLC-ju, kompaniji sa velikim portfeljom nekretnina, a zaplijenjeno je 661.900 dolara u novcu i zlatne i srebrne poluge i kovanice.
6. Otac i sinovi osuđeni na zatvor zbog porezne prijevare
Otac i sinovi osuđeni su na kaznu zatvora zbog organiziranja komplicirane sheme koja je obuhvaćala desetke dućana diljem savezne države Massachusetts. Ali Jaafar i njegova dvojica sinova, Yousef i Mohamed, nezakonito su prisvojili preko 14.000 pobjedničkih listića lutrije, oprali preko 20 milijuna dolara dobitaka, a potom lagali na poreznoj prijavi. Rezultat? Preko 6 milijuna dolara poreznih gubitaka za državu.
Ali Jaafar je osuđen na pet godina zatvora, a njegovi sinovi na svaki po 50 plus 6 mjeseci. Optuženima je također naređeno da plate 6 milijuna dolara odštete i odreknu se profita ostvarenog preko ilegalne sheme.
5. Vođa sustava kojim su kršena autorska prava osuđen na kaznu zatvora
Bill Omar Carrasquillo, na YouTubeu poznat kao Omi in a Hellcat, osuđen je na 66 mjeseci zatvora zbog raširenog sustava kršenja autorskih prava koji je uključivao piratiziranje kabelske televizije, prijevare s uređajima za pristup, pranje novca, i stotine tisuća dolara štete nastale kršenjem autorskih prava.
Carrasquillo i njegovi suučesnici koristili su legitimne pretplate na kabelske programe od operatera poput Verizona, DirecTV-a i Comcasta i s njih uklanjali zaštite kako bi sadržaj streamali online na serverima koje su kontrolirali. Njihovi klijenti plaćali su mjesečnu naknadu od 15 dolara kako bi se pretplatili na ilegalni streaming servis na kojemu su se prikazivali sportski događaji, filmovi i serije.
Uz određivanje kazne zatvora, sud je Carrasquillu naredio da plati 10.7 milijuna dolara odštete tvrtkama koje je oštetio, preko 5 milijuna odštete samom IRS-u, kao i da se odrekne preko 30 milijuna dolara nezakonito stečenog profita.
4. Muškarac iz New Hampshirea osuđen za pranje novca preko bitcoina
Ian Freeman osuđen je na osam godina zatvora zbog pranja preko 10 milijuna dolara profita od romantičnih i drugih internetskih prijevara.
Sudski spisi pokazuju kako su Freeman i njegovi suučesnici otvorili i upravljali računima u financijskim institucijama u ime nekoliko crkvi, uključujući Shire Free Church, Church of the Invisible Hand, Crypto Church iz New Hampshirea, i NH Peace Church. Freeman je klijentima bitcoina, koji su često bili žrtve romantičnih i drugih prijevara, naložio da lažu financijskim institucijama i svoje depozite klasificiraju kao donacije crkvama. Od 2016. do 2019. Freeman nije platio ni centa poreza, a svoju dobit je sakrio od IRS-a.
Uz zatvorsku kaznu, Freemanu je naređeno da plati 40.000 dolara kazne, kao i odštetu žrtvama.
3. Suosnivač multimilijarderske kripto sheme osuđen na 20 godina zatvora
Karl Sebastian Greenwood, koji je OneCoin osnovao zajedno s Rujom Ignatovom (poznatom pod nadimkom Cryptoqueen), osuđen je na 20 godina zatvora.
OneCoin je počeo poslovati 2014. sa sjedištem u Sofiji u Bugarskoj, a reklamirali su i prodavali lažnu kriptovalutu kroz globalnu MLM mrežu. Zbog iskrivljenih predstavljanja OneCoina od strane Greenwooda, Ignatove i drugih, milijuni žrtava investirali su preko 4 milijarde dolara u lažnu kriptovalutu.
OneCoin zapravo nije imao stvarnu vrijednost. Između ostalog, lagali su svojim članovima o procjeni vrijednosti kriptovalute, tvrdeći da se cijena OneCoina određuje prema tržišnoj ponudi i potražnji. Zapravo je OneCoin sam proizvoljno određivao cijenu bez uzimanja tržišnih tokova u obzir.
OneCoin je također tvrdio da ima privatni blockchain, ili digitalnu glavnu knjigu koja prati prošle transakcije. U stvarnosti OneCoin nije imao javni i provjerljivi blockchain.
Greenwood je prihode od prijevare koristio za kupnju luksuzne dizajnerske odjeće, obuće i satova, a potrošio je otprilike 2 milijuna dolara. Platio je predujam za jahtu i kupio nekretnine na nekoliko lokacija, uključujući Španjolsku, Dubai i Tajland. Sredstva investitora također je potrošio na putovanje svijetu u privatnom zrakoplovu OneCoina, a na internetu je objavljivao promotivne videosnimke svojih putovanja.
Uz kaznu zatvora, Greenwood, inače građanin Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva, morao se odreći oko 300 milijuna dolara.
Ignatova je u lipnju prošle godine završila na FBI-jevoj listi 10 najtraženijih bjegunaca, a još uvijek je u bijegu.
2. Bivši financijski direktor ruske tvrtke za prirodni plin osuđen na zatvor zbog porezne prijevare
Mark Anthony Gyetvay osuđen je na 86 mjeseci u federalnom zatvoru i dodatnih 36 mjeseci probnog roka, a naređeno mu je i da plati preko 4 milijuna dolara odštete IRS-u jer nije podnio izvješće o stranim bankovnim i financijskim računima (FBAR), kao i zbog toga jer je IRS-u davao lažne izjave i nije podnio poreznu prijavu.
Nakon što je u SAD-u i Rusiji radio kao javni knjigovođa, Gyetvay je postao izvršni financijski direktor Novateka, velike ruske tvrtke za prirodni plin. Od 2005. je Gyetvay otvorio račune u Švicarskoj na koje je prebacio velike količine novca: u jednom trenutku, suma je premašivala 93 milijuna dolara.
Gyetvay nije podnio FBAR, što je morao učiniti kako bi obavijestio agenciju da ima kontrolu nad švicarskim bankovnim računima. U neuspješnom pokušaju da izbjegne značajne financijske kazne, Gyetvay je IRS-u podnio lažno izvješće. Uz sve to, nije podnio osobne porezne prijave za 2013. i 2014. godinu.
1. Petero osuđenih zbog milijarderske porezne prijevare kroz biogorivo
U jednoj od najvećih prijevara u povijesti SAD-a, petero ljudi osuđeno je na kaznu zatvora zbog svojih uloga u poreznoj zavjeri vezanoj uz biogorivo, ‘teškoj’ milijardu dolara.
Njihova imena su Lev Aslan Dermen (poznat kao i Levon Termendzhyan), Jacob Kingston, Isaiah Kingston, Rachel Kingston i Sally Kingston.
Od 2010. do 2018., oni su sudjelovali u nekoliko prijevara, uključujući pranje novca, prijevaru poštom, kao i nezakonito prisvajanje preko milijardu dolara u povratima poreznih odbitaka za obnovljivo gorivo. Temelj njihove prijevare bio je stvaranje privida proizvodnje i prodaje biodizela kako bi dobili porezne odbitke od IRS-a. IRS je na kraju isplatio preko 511 milijun dolara tvrtci Washakie Renewable Energy, tvrtci za biodizel iz Utaha čiji su vlasnici bili Jacob i Isaiah Kingston. Kingstoni su novac podijelili među sobom i s Dermenom.
Dermen je proglašen krivim za zavjeru za počinjenje prijevare poštom, pokušaj pranja novca i pranje novca. Uz kaznu zatvora od 40 godina, Dermen mora platiti i preko 440 milijuna dolara odštete IRS-u.
Jacob Kingston, suvlasnik i izvršni direktor Washakieja, osuđen je na 18 godina zatvora, a IRS-u mora isplatiti 511 milijuna dolara odštete. U srpnju 2019. Kingston je priznao krivnju za pokušaj počinjenja prijevare, pomaganje u podnošenju lažnih poreznij prijava, pranje novca, kao i ometanje istrage skrivanjem i uništavanjem dokumentacije.
Rachel Kingston, menadžerica u Washakieju, osuđena je na sedam godina zatvora zbog svoje uloge u prijevari. U srpnju 2019., ona je priznala krivnju zbog pokušaja počinjenja prijevare poštom, pranje novca i ometanje istrage.
Sally Kingston osuđena je na šest godina zatvora, a također u srpnju 2019. priznala je krivnju za pokušaj počinjenja prijevare poštom i pranja novca.
Nezakonito stečen novac potrošen je na luksuzne kupnje u SAD-u, Turskoj i Belizeu. Tužitelji tvrde kako su Dermenovi suradnici u Turskoj kupili i obnovili 45-metarsku jahtu imena Queen Anne (ona je zaplijenjena u Beirutu 2021., a prodana u Cipru za 10.1 milijuna dolara). Jacob Kingston 1.8 milijuna dolara potrošio je na kupnju Bugattija kojeg je poklonio Dermenu, a Dermen je Jacobu poklonio Lamborghinija i zlatni Ferrari. Uz to, jedan dio novca iskorišten je za kupnju vile u Utahu za Jacoba i Sally Kingston, kao i za vilu u Huntington Beachu u Kaliforniji.
Specijalni agent Albert Childress iz IRS-ovog ureda u Phoenixu (Arizona) naglasio je: “Ovaj slučaj jedan je od najnečuvenijih primjera porezne prijevare u povijesti Amerike, a nema presedana.”
“Usprkos vašim pokušajima pranja novca ili bilo kakvim pokušajima prikrivanja zločina, uvijek ostaje trag koji slijede naši istražitelji, a pravda će biti zadovoljena,” upozorio je Childress.
Autor originalnog članka: Kelly Phillips Erb, Forbes
Link: IRS Criminal Investigation Counts Down Agency’s Top 10 Cases For 2023
(Prevela: Nataša Belančić)