Tajanstvena multimilijarderska tvrtka među čijim investitorima je i WhatsAppov Jan Koum potiho gradi startup portfelj
Dvije godine stara tvrtka Newlands pod vodstvom bivšeg partnera u Sequoia Capitalu, Michaela Abramsona, već sada ima milijarde u dionicama tvrtki poput Amazona, Alphabeta i Mete, a ulaže i u čitav niz novih startupova. U portfelju se nalazi i propala kripto burza FTX, a svi uključeni šute.
U ranim mjesecima pandemije koronavirusa, Michael Abramson vratio se kući u Teksas kako bi isplanirao svoj sljedeći korak u karijeri. Ovaj bivši partner u poznatoj investitorskoj tvrtci Sequoia Capital nikada se nije previše izlagao svjetlima pozornice, a nadao se da će tako ostati i ubuduće, zbog čega je odlučio nazvati svog prijatelja koji ima slične sklonosti ka privatnosti, ali i milijarde dolara za ulaganja: milijardera iza WhatsAppa, Jana Kouma.
Danas – uz Koumovu podršku – Abramson potiho vodi Newlands, tvrtku koja je velikom brzinom postala jedan od najvećih tech fondova. Abramson i Koum ne govore javno o tvrtci, a ona se ne pojavljuje u posljednjim najavama o investicijama. Internetska stranica tvrtke ne nudi nikakve informacije. Ipak, regulatorni podnesci pokazuju kako se radi o tvrtci koja ima gotovo 10 milijardi dolara u dionicama, većinom u tehnološkom sektoru, a počinje i ulagati u ekosustav startupova u ranoj fazi.
Neki kolege Newlands smatraju Koumovim “obiteljskim uredom” (subjektom za upravljanje obiteljskim bogatstvom imućnih pojedinaca) u koji je uložio dio svog bogatstva koje Forbes procjenjuje na oko 15 milijardi dolara, a podnesci povezuju Kouma s Newlandsom. Ipak, tvrtka ne izgleda kao tipičan obiteljski ured, kažu stručnjaci koji su za Forbes proučili javno dostupne spise.
Teško je procijeniti veličinu tvrtke izvan javnih udjela; Abramson i Koum ne odgovaraju na upite za komentar, kao niti tri investitora koji rade u tvrtci. Ipak, razgovori s desetak stručnjaka i bivših i trenutnih suradnika – koji su svi zatražili da ostanu anonimni jer nisu imali dozvolu za izlazak u javnost i bojali su se osvete – otkrivaju fond koji je izgradio zadivljujući portfelj nekih od najperspektivnijih tvrtki na burzi, a ulaže i u niz drugih startupova.
“Imaju odličnu mrežu i uložili su u mnogo toga,” kaže jedan investitor upoznat s tvrtkom. “Žele podržati ljude u širem ekosustavu, ali također zadržati i povećati vlastito bogatstvo.”
Kada je Sequoia odlučila udvostručiti svoje rano ulaganje u WhatsApp 2013. godine, Abramson je bio ključni član tima koji je blisko surađivao s Koumom, imigrantom iz Ukrajine čija je aplikacija za poruke dosegla 200 milijuna korisnika. Koum i Abramson su kliknuli, dijelom i zbog zajedničke averzije prema pozornosti. U rijetkom intervjuu za Forbes, Koum je 2014. ispričao kako nije bio sretan kada je WhatsApp dospio među top 20 aplikacija na Appleovom App Storeu. “Marketing i press podižu prašinu,” rekao je. “Ona vas zaslijepi i onda više niste fokusirani na sam proizvod.”
Abramson je također postao poznat po prijeziru prema svjetlima pozornice. Na početku karijere radio je s fondom Sequoia Capital Global Equities, da bi se kasnije pridružio timu za rast u Sequoia Capitalu. Drugi investitori poznavali su ga kao “dobrog tipa” koji je uživao poštovanje legendarnog investitora Michaela Moritza. No Abramson je također bio “ekstremno introvertiran,” kaže nekoliko izvora. “On je investitor, ne lovac koji bi se istaknuo na čelu,” dodaje jedan. “Ima poprilično čvrsto povezanu mrežu.”
Dok je radio s aplikacijom Rappi iz latinske Amerike u koju je uložio 2016., Abramson je “znao sve brojke napamet,” kaže jedan od investitora u aplikaciju, no dodaje kako se nije činilo da mu leži igranje korporativne politike koja donosi rezultate u velikim investitorskim tvrtkama. “Držao se ispod radara, no preko emaila je odlično komunicirao,” kaže drugi investitor.
No Abramson je do 2020. sjedio tek u jednom upravnom odboru u ime Sequoia Capitala, a to je bio jednorog Noom, tvrtka za mršavljenje (vodeći partneri u fondovima za rast obično imaju osam ili više). Tvrtke u koje je najviše uložio – Rappi, ranije procijenjen na 5 milijardi i Glossier, procijenjen na 1.8 milijardi dolara – još nisu izišle na burzu niti su prodane, dok se Noom, nekoć procijenjen na 3.7 milijarde dolara, borio s kontroverzama i u nekoliko navrata podijeli masovne otkaze. Kada je Abramson iz tvrtke otišao u jesen 2020., to je učinio u tišini. Tvrtka je privatno svoje partnere obavijestila kako je otišao iz kompanije kako bi se preselio bliže obitelji.
Dok se poigravao svakakvim idejama, Abramson je sve više gravitirao ponovnoj suradnji s Koumom. Njih dvojica postali su bliski prijatelji nakon prodaje WhatsAppa Facebooku 2014., za 22 milijarde dolara. Zaposlili su još dvojicu bivših kolega iz SCGE-a, Andyja Shaha i Dominika Pasalica i 2021. osnovali Newlands s namjerom da vode fond vrijedan milijardu dolara, kaže izvor, no ubrzo su proširili područje djelovanja. Ipak, ostali su tihi. Na LinkedInu, gdje Koum ima šturi profil pod imenom Jan K., on sebe naziva “zaposlenikom Newlandsa” čija je uloga “ispitivanje osiguranja kvalitete.” Abramsonov profil na mreži još je manje informativan: na njemu nema niti fotografije, a naziva se samo “investitorom.”
Newlands je sazdan na novcu Jana i partnera – a njihov novac je tek kap u oceanu,” kaže jedan od investitora koji poznaje tvrtku.
Čini se kako je dosad Newlands ulagao ponajviše u dionice tehnoloških tvrtki koje trguju na burzi. Zaposlenici su govorili kako očekuju da će na taj način ulagati oko polovice ukupnog kapitala tvrtke, dok će 30 posto ići na startupove, a 20 u kriptovalute i investicije u druge fondove, kaže jedan izvor. No ulaganje u dionice zasad čini preko 80 posto aktivnosti tvrtke, govori drugi izvor.
Izvješća tvrtke iz studenog ove godine navode kako javni portfelj na kraju trećeg kvartala ima 9.4 milijarde dolara imovine, jednako kao i na kraju prethodnog kvartala. Tvrtka ima gotovo 3 milijarde dolara u dionicama tvrtke Meta, bivšeg Koumovog poslodavca; gotovo milijardu dolara udjela u Tesli Elona Muska; preko 800 milijuna dolara u Alphabetu i Amazonu i preko 500 milijuna dolara u DoorDashu. Newlands također ima udjele vrijedne preko 100 milijuna dolara u tvrtkama Zoom, Shopify, Microsoft, Workday, Bill.com, JD.com, Netflix, Robinhood, Snowflake, DocuSign i Salesforce. Manje udjele imaju u tvrtkama kao što su Alibaba, Datadog, Gitlab, PayPal, Coinbase, Moderna i Sprinklr.
Ipak, Newlands je počeo investirati i u startupove, iako to pokušava prikriti. PitchBook, koji prati financiranje startupova, ne navodi ime tvrtke ili nedavne ugovore Abramsona ili Kouma, a njihova imena ne stoje u priopćenjima za javnost. Crunchbase navodi Newlands kao sudionika u prvom krugu financiranja za dva startupa, Kloudfuse i Lightup. Nijedna tvrtka nije odgovorila na upite za komentar.
Forbes je također kontaktirao izvršne direktore tri druga startupa koji su, kako su naveli izvori, dobili investicije od Newlandsa. Jedan je rekao kako zna za tvrtku, no negirao je da je upoznao ikoga iz nje ili uzeo novac. Drugi je za Forbes rekao kako su ga iz Newlandsa zamolili da ništa ne kaže. Treći nije uopće odgovorio.
Jednu investiciju Newlands nije uspio sakriti: navodno ulaganje u FTX, propalu kripto burzu koju je donedavno vodio bivši milijarder, a sada osuđeni kriminalac Sam Bankman-Fried. Newlands je u FTX uložio zajedno s bivšim Abramsonovim tvrtkama, Sequoia Capitalom i SCGE-om, stoji u izvješću The Informationa. I Abramson i Koum navedeni su u ime Newlandsa kao savjetnici u posljednjem krugu prikupljanja sredstava za FTX prije nego je tvrtka propala krajem prošle godine.
Ukupna veličina i obujam poslovanja Newlandsa još uvijek je misterij, kao i ukupan postotak Koumovog bogatstva od 15 milijardi dolara kojim sada upravlja tvrtka. Moguće je kako je multimilijarderski udio u Meti zapravo dionice kojima tvrtka upravlja u Kumovo ime ili dvije obiteljske zaklade, od kojih su obje dobile milijune takvih dionica od Kouma u prošlosti. Moguće je i da je Koum zamijenio drugu imovinu, poput gotovine, kako bi prebacio dionice u Newlands bez poreznih problema, kaže stručnjakinja za zaklade Beth Shapiro Kaufman, partnerica u tvrtci Lowenstein Sandler.
Kolege investitori Newlands nazivaju Koumovim obiteljskim uredom, no stručnjaci koji su pregledali izvješća tvrtke kažu kako Newlands djeluje više kao hedge fond. Newlands sebe naziva “globalnim investicijskim partnerstvom” na LinkedInu, gdje nekoliko od 11 zaposlenika uključuje specijaliste za računovodstvo, poreze i financije koji su ranije radili u EY-u i Maverick Capitalu, poznatom hedge fondu iz Dallasa.
“Obiteljski ured je inače zbiljno potkapitaliziran, ljudi se igraju kako bi troškove mogli odbiti od poreza,” kaže Kauffman. “Zaposlenici pišu financijska izvješća, obavljaju povrate poreza, zapošljavaju dadilje i kupuju nove automobile. U potpunosti vode njihove živote na koji god način klijent to želi.”
Newlands u usporedbi s tim više djeluje kao upravljač hedge fondovima, kaže Brian Buehler, partner u društvu za kapitalna ulaganja Triton Pacific Capital Partners. No pojedinci s ogromnim imetkom znaju zapošljavati investitore koji imaju iskustva s rizičnim kapitalom ili hedge fondovima kako bi upravljali njihovim portfeljima, ponekad provodeći agresivne strategije po pitanju javnog kapitala. A ponekad fond koji posluje kao Newlands svoj kapital dobiva iz odvojenog pravnog tijela koje predstavlja ili osobu ili obitelj, objašnjava. “Ne postoji ‘normalno’ kada govorimo o ovakvim uredima,” dodaje. “No ovo izgleda sofisticirano.”
Prije više od deset godina, Koumov bivši šef Mark Zuckerberg dio svog bogatstva je prebacio u tvrtku Iconiq Capital koja je potiho izgradila solidan profil prihvaćanjem sredstava bogatih tech poduzetnika, koje je potom slijevala u novu generaciju startupova. Moguće je da Abramson i Koum žele nešto slično postići i s Newlandsom. Zasad je sve samo spekulacija. Ono što se zna: Newlands je na tržištu, ulaže u novi val tech poduzetnika, a Koum je iza svega.
“Mislim da redefiniraju značenje obiteljskog ureda, odmiču se od uvredljivih implikacija,” kaže jedan izvor. “Sretni su što imaju slobodu ulagati kako god žele.”
Autor originalnog članka: Alex Konrad, Forbes
Link: A Secretive $10 Billion Firm Backed By WhatsApp Billionaire Jan Koum Is Quietly Building A Startup Portfolio
(Prevela: Nataša Belančić)