Zašto je ministar Primorac iznenada odgodio predstavljanje poreza na nekretnine?
Ministar financija Marko Primorac prošlog je tjedna najavio da će u ponedjeljak, 2. rujna, predstaviti porezne izmjene, no to se nije dogodilo, a iz Ministarstva nismo uspjeli dobiti nikakvo konkretnije obrazloženje iznenadne odgode.
Čini se da je negdje zapelo s najnovijim poreznim izmjenama koje uključuju i porez na nekretnine oko kojeg se javnost žestoko podijelila. Naime, ministar financija Marko Primorac je prošlog tjedna, 29. kolovoza, nakon sjednice Vlade najavio da će danas, u ponedjeljak 2. rujna biti predstavljeni svi detalji oko izmjena poreza. No to se, iz nekog razloga, nije dogodilo.
Nismo uspjeli doznati zašto je točno došlo do otkazivanja današnjeg predstavljanja poreznih izmjena. U poslovnim krugovima ova se situacija ocjenjuje kao prilično neobična. Je li unutar Vlade došlo do nesuglasica oko uvođenja novih poreza, ili je predstavljanje pomaknuto iz čisto tehničkih razloga?
Ministarstvo financija: Predstavljanje će biti vrlo skoro
Upitali smo Ministarstvo financija o čemu je točno riječ, te smo dobili vrlo kratak odgovor:” Vlada će predstaviti poreznu reformu vrlo skoro i bit ćete pravovremeno obaviješteni, kao i svi mediji, o terminu konferencije za medije.”
Uvođenje poreza na nekretnine spominje se već godinama. Poznato je da Hrvatska, ako se usporedi s drugim članicama EU ima nizak udio prihoda od ove vrste poreza, u odnosu na ostale poreze. Više međunarodnih institucija iz tog je razloga davalo preporuke hrvatskim vladama da uvedu takav porez.
S druge strane, poznato je i da hrvatski građani u velikom postotku imaju nekretnine u vlasništvu, od kuća, stanova i vikendica, pa je jasno da je porez, među vlasnicima nekretnina, vrlo nepopularna mjera. No, Vlada, čini se, ovoga puta neće odustati, a kao argument koriste navodno veliki broj nekretnina koje su izvan funkcije i za koje smatraju da će, uvođenjem poreza, biti stavljene u funkciju ili na tržište.
Stiže i porez na apartmane
Druga porezna izmjena oko koje je javnost također duboko podijeljena jest oporezivanje kratkoročnog najma odnosno apartmana. Do sada su iznajmljivači plaćali paušali porez po krevetu, a iz dosadašnjih Primorčevih izjava ići će se u smjeru poreznog izjednačavanja s dugoročnim najmom, što znači da će se iznajmljivačima oporezivati prihod.
Trenutno je porez na dugoročni najam 12 posto. Ako se iznajmljivačima uvede takva ili slična porezna stopa, to će biti znatno više u odnosu na ono što do sada plaćaju. Jasno je da će mnogi time biti vrlo nezadovoljni.