Velike europske banke još rade u Rusiji – imaju impresivnu dobit i tamo plaćaju izdašan porez

featured image

7. ruj 2024. 15:13

Od europskih banka najveću imovinu u Rusiji ima Raiffeisen Bank International, kojemu polovica dobiti dolazi s ruskog tržišta. Za prošlu godinu je sedam europskih banka platilo u Rusiji porez u vrijednosti 800 milijuna eura, a među njima su i UniCredit, OTP i Intesa Sanpaolo

Nakon što je u četvrtak 5. rujna objavljeno da je ruski sud zamrznuo dionice ogranka austrijske Raiffeisen Bank International (RBI) u Rusiji, glasnogovornik te banke je rekao da je time isključena prodaja ruskog poslovanja, ali I da će pokušati poništiti sudsku odluku.

RBI ima najveću imovinu u Rusiji od europskih banaka koje tamo još uvijek posluju.

U top sedam banka po imovinu u Rusiji su još, kako je ovog proljeća pisao Financial Times, UniCredit, OTP, ING, Commerzbank, Deutsche Bank i Intesa Sanpaolo. U prošloj su godini najveće europske banke ukupno uplatile više od 800 milijuna eura poreza u Rusiji, odnosno četiri puta više nego što su plaćale prije ruske agresije na Ukrajinu, pisao je FT. Više od pola tog iznosa se odnosi na RBI.   

Europska središnja banka (ECB) je u svibnju ponovila zahtjev da europske banke odrede jasan plan za smanjenje aktivnosti i izlazak s ruskog tržišta. Tada je također objavila, kako je prenio Reuters, da su banke iz eurozone više nego prepolovile svoju direktnu izloženost Rusiji u odnosu na situaciju s kraja 2021. godine, odnosno od trenutka invazije na Ukrajinu početkom 2022. godine.  

Ruske su vlasti dale do znanja RBI-ju, prenosi Hina Reuters, koji ima oko 2600 korporativnih klijenata, 4 milijuna lokalnih vlasnika računa i 10.000 zaposlenika u Rusiji, da žele da ostane jer omogućuje međunarodna plaćanja.  

Inače, rusko poslovanje zaslužno je za otprilike polovinu dobiti RBI u prva tri mjeseca ove godine jer su, među ostalim, naknade za plaćanja u inozemstvu skočile.

Dobit raste i u ovoj godini

Kako je pak u srpnju objavio S&P Global Market Intelligence, unatoč pritisku regulatora u EU i SAD-u da europske banke ograniče svoj biznis u Rusiji, i ove godine je dobit najvećih europskih banka tamo rasla.

“RBI sa sjedištem u Austriji, talijanski UniCredit i mađarski OTP zajedno su imale dobit od  613 milijuna eura u Rusiji u prvom tromjesečju, što je skoro jednako kao u prethodnom tromjesečju, ali je 38 posto više od 445,6 milijuna eura iz istog razdoblja prošle godine”, pokazali su izračuni S&P Global Market Intelligence.

Pritom se na RBI odnosi 326 milijuna eura, na UniCredit 213 milijuna eura, a OTP 29,4 milijuna forinti. Zanimljivo je pritom da je dobit UniCredita u Rusiji u prvom kvartalu udvostručena u odnosu na isto razdoblje lani, OTP je zabilježio rast dobiti od 64 posto, a RBI od 8,2 posto.

Agregirani profit te tri banke u Rusiji u 2023. godini bio je veći od 2,2 milijarde eura, dok je u 2022. godini iznosio 2 milijarde eura, a u 2021. godini 750 milijuna eura.  

Talijanski UniCredit je ovog ljeta tražio od pravna pojašnjenja od Europskog suda vezano za zahtjev ECB-a oko ruskog tržišta, ali navode da im je izloženost Rusiji pala 67 posto u zadnje dvije godine te da će nastaviti sa smanjivanjem, kao i da su zainteresirani za prodaju svog ruskog biznisa.