Ugledni njemački institut o Trumpovoj pobjedi: Njemačku i EU čekaju veliki problemi

featured image

6. stu 2024. 14:55

Ekonomska politika Donalda Trumpa, koji je ponovno izabran za predsjednika SAD-a, donijet će velike probleme Njemačkoj i EU, smatraju u münchenskom ekonomskom institutu Ifo.

Očekuje se, naime, da će najavljene visoke dodatne carine na uvoz iz drugih dijelova svijeta uzrokovati značajan pad izvoza u SAD, ali i u Kinu, rezimira STA u izvješću instituta.

“Trump zagovara izrazito protekcionistički ekonomski program temeljen na visokim uvoznim carinama i drugim ograničenjima međunarodne trgovine, posebice u odnosima s Kinom i potencijalno Europom”, upozorio je predsjednik Ifa Clemens Fuest i preporučio odgovarajuće mjere opreza onima koji donose odluke.

Njemački izvoznici, za koje je SAD najveće izvozno tržište, morat će se suočiti s ogromnim gubicima ako Trump ispuni obećanja iz kampanje o carinama od 20 posto na uvoz od svih trgovinskih partnera i carinama od 60 posto na uvoz iz Kine. Istovremeno, Trump je više puta, čak i tijekom ove kampanje, govorio vrlo negativno o odnosu EU-a sa SAD-om u gospodarskoj i trgovinskoj sferi.

Prema procjeni Ifa, takve bi mjere samo u Njemačkoj izazvale 33 milijarde eura gospodarske štete. Njemački izvoz u SAD mogao bi se smanjiti za oko 15 posto, a izvoz u Kinu također za oko 10 posto, zbog neizravnih učinaka pada trgovinske razmjene između SAD-a i Kine.

Njemačke tvrtke prošle su godine u SAD izvezle robe u vrijednosti od 157,9 milijardi eura, čime je najveće nacionalno gospodarstvo na svijetu devetu godinu zaredom postalo najvažnije njemačko izvozno tržište. Uvoz iz SAD-a u međuvremenu je dosegao 94,7 milijardi eura, čime je SAD treći među njemačkim uvoznim partnerima.

U međuvremenu su tvrtke iz cijele EU prošle godine u SAD izvezle robe u vrijednosti od 502,3 milijarde eura, a odatle uvezle 346,5 milijardi eura. EU je tako u robnoj razmjeni zabilježila suficit od 155,8 milijardi eura.

Drugačija je situacija bila u razmjeni usluga, gdje je američko gospodarstvo najjače. Poduzeća iz EU lani su iz SAD-a uvezla usluga u vrijednosti od 396,4 milijarde eura, a tamo izvezla 292,4 milijarde eura. Unija je tako u razmjeni usluga sa SAD-om zabilježila deficit od 104 milijarde eura.

Kao što je upozorila Lisandra Flach, direktorica Ifo Centra za međunarodne ekonomske odnose, “moramo biti spremni da će se SAD još više udaljiti od otvorene globalne suradnje”. Prema njezinim riječima, Njemačka i EU sada moraju ojačati svoju poziciju vlastitim djelovanjem.

Među njima je navela još bližu integraciju u EU na području tržišta usluga i vjerodostojan odgovor na očekivane američke protekcionističke mjere. Osim toga, europske zemlje i Unija mogle bi ojačati suradnju s pojedinim državama SAD-a, koje su više za otvorene globalne gospodarske odnose, piše STA.