Kako je Mon Perin, istarska turistička tvrtka, prošla put od udruge građana do Zagrebačke burze
Mon Perin, turistička kompanija iz Bala u Istri, jedna je od najneobičnijih poslovnih priča u Hrvatskoj. Od svojevrsnog udruženja građana 2005. godine, tijekom sljedećih je gotovo dvadeset godina prerasla u tvrtku čije dionice kotiraju na Zagrebačkoj burzi. O planovima tvrtke razgovarali smo s direktorom, Massimom Piuttijem
Bale – Valle, malo istarsko mjesto s oko 1100 stanovnika, smješteno je u jugozapadnom dijelu poluotoka, između Rovinja i Vodnjana. Unatoč blizini razvijenih turističkih središta i atraktivnoj obalnoj crti dugoj devet kilometara, Bale dugi niz godina nisu imale jasno definiranu strategiju za privlačenje i zadržavanje posjetitelja. Nedostatna infrastruktura, niska razina turističke ponude i manjak investicija držali su ovo mjesto podalje od značajnijih turističkih tokova.
Obnovili zanemarene kampove koji su sada luksuzni smještaj
No, prije dvadesetak godina pojavljuje se Mon Perin. Idejni začetnik, Plinio Cuccurin, jedan od ključnih ljudi nekadašnje Tvornice duhana Rovinj, kasnije Adris Grupe, zajedno sa sumještanima pokreće inicijativu za održiv razvoj Bala. Umjesto klasičnog modela u kojem bi investitor izvana uložio sredstva i upravljao projektom, Mon Perin je izgrađen na uključivanju lokalne zajednice u vlasničku strukturu.
Mještani su mogli investirati u širokom rasponu, od 1000 do 50.000 kuna, a maksimalno po obitelji do 200 tisuća kuna. Tako je više od polovice od ukupno 728 ulagača došlo upravo iz Bala, a i Općina je sudjelovala s vlastitim ulaganjima. Na taj način ostvarena je ravnoteža između interesa ulagača i lokalnih interesa, što je Mon Perin od početka razlikovalo od uobičajenih investicijskih projekata.
Prvi potez Mon Perina bilo je preuzimanje dvaju tada zanemarenih kampova na baljanskoj obali. Početno stanje bilo je skromno: tek dvije zvjezdice i ograničeni sadržaji koji nisu mogli konkurirati etabliranim destinacijama u Istri. Mon Perin se posvetio sustavnom ulaganju i modernizaciji, postupno spojivši dva kampa u jedinstven kompleks.
Tijekom godina realizirana su ulaganja od oko 27 milijuna milijuna eura kako bi se poboljšala infrastruktura, unaprijedila kvaliteta smještajnih jedinica i uveo širi spektar usluga. Rezultat je kamp kategoriziran s četiri zvjezdice, s modernim smještajem, raznovrsnim sadržajima i organizacijom poslovanja orijentiranom na dugoročni i održiv rast.
Mon Perin među top 10 dioničara Adrisa
Posebno važan korak bile su dokapitalizacije 2017. i 2021. godine Osim novca, dioničari su u kapitalizaciji mogli sudjelovati i unošenjem dionica Adrisa. Mon Perin je tako, između ostalog i među deset najvećih dioničara Adris Grupe, što im donosi solidnu godišnju dividendu od nekoliko stotina tisuća eura.
Prije dvije godine Mon Perin je razmatrao i ulazak strateškog partnera u vlasničku strukturu tvrtke, nakon što su uvršteni na Službeno tržište Zagrebačke burze, no od toga se ipak na kraju odustalo.
“Nakon iskazanog interesa od nekoliko zainteresiranih investitora iz core businessa i financijskih investitora, donijeta je odluka da se nece ici u prodaju, a to je bilo 2022. godine. Ta odluka se pokazala dobitnom s obzirom da su prihodi i dobit Društva od tog trenutka pa do danas porasli za oko 50 posto”, rekao je za FORBES Hrvatska Massimo Piutti, direktor Mon Perina.
Piutti dodaje da su procijenili da je bolje da se, umjesto povećanja kapaciteta strateski pravac usmjeri ka povećanju zauzeća smještajnih jedinica, odnosno produžetka sezone, i u razvoju sporednih djelatnosti, najvise inženjering usluga u području građevinarstva te u području upravljanja i održavanja zelenila.
U prvih devet mjeseci dobit preko 6 milijuna eura
Kamp Mon Perin ima gotovo 900 smještajnih jedinica, s oko 2660 postelja. Uz to u ponudi imaju i Villu Noble, luksuznu kuću za odmor kategorije pet zvjezdica koja može primiti 12 osoba, te luksuzni apartman Corto Bechera, koji također ima kategoriju pet zvjezdica te može ugostiti četiri osobe.
Prema posljednjem izvješću, ukupni prihod ostvaren u prvih devet mjeseci 2024. godine u iznosu od 14,5 milijuna eura čine poslovni prihodi u iznosu od 13,8 milijuna eura i financijski prihodi u iznosu od 644 tisuće eura, što se najvećim dijelom vjerojatno odnosi na dividendu Adrisa. Neto dobit u prvih devet mjeseci iznosila je oko 6,2 milijuna eura.
Što se tiče kretanja na Zagrebačkoj burzi, cijena dionice Mon Perina u posljednje vrijeme kreće se od 7,00 do 7,50 eura te je tržišna kapitalizacija, odnosno burzovna vrijednost kompanije oko 76 milijuna eura.
Najveći pojedinačni dioničar je Plinio d.o.o., odnosno tvrtka pokretača cijele priče – Plinija Cuccurina, koja drži oko 37 posto dioničara. U prvih deset dioničara su i dva Ersteova mirovinska fonda – jedan obvezni i jedan dobrovoljni. Vlasnička struktura je, kao što se i očekuje, prilično raspršena, jer najvećih 10 drži oko 60 posto dionica.