Što će osječka Orqa s 5,8 milijuna eura investicije? Razgovarali smo s jednim od osnivača

featured image

18. pro 2024. 16:08

Želja SAD- a i Europske unije da smanje ovisnost o Kini i globalnim opskrbnim lancima pružila je nove poslovne prilike za osječku Orqu. Taj startup koji dronove i njihove komponente proizvodi u Hrvatskoj prikupio je 5,8 milijuna eura kako bi krenuo u globalnu ekspanziju. Forbes Hrvatska popričao je sa suosnivačem Srđanom Kovačevićem.

Osječka Orqa osigurala je 5,8 milijuna eura investicije kako bi krenuli u ozbiljnu globalizaciju poslovanja. To je bio povod za kraći razgovor sa suosnivačem i direktorom Srđanom Kovačevićem.

Taj inženjer zahvaljujući magisteriju iz matematičkih financija na Oxfordu prvi dio karijere proveo je u ekonomskim vodama. Štoviše, od 2014. do 2016. bio je na poziciji predsjednika Uprave Hrvatskog mirovinskog investicijskog društva. No, kako je u njemu uvijek postojala želja za inženjerskim poslom, nakon toga je otišao u drugom smjeru i 2018. godine s Ivanom Jelušićem i Vlatkom Matijevićem osnovao Orqu.

Osječka tvrtka postepeno se iz konzultantske tvrtke za hardver transformirala se u vertikalno integriranu dron kompaniju. Neki od glavnih proizvoda su im first-person-view (FPV) video naočale, kontrolni sustavi za upravljanje dronovima i simulatorima te sami dronovi.

Iako su startali kao kompanija s tehnologijom za hobistički sektor, okolnosti su je usmjerile i prema sektoru obrane. Tu su se pojavile nove prilike, a stanje u svijetu pružilo im je nove prilike.

Orqin dron MRM-2 Interceptor dokazao se i u ukrajinskom ratu. Riječ je o FPV dronu (na fotografiji bez elisa) na koji se može zakačiti teret težak do 1,2 kilograma; Foto: Orqa

Europska unija je zaboravila proizvoditi stvari

Poremećaji u globalnim opskrbnim lancima njima ne predstavljaju problem jer sve komponente osim plastike proizvode u svojim pogonima u Hrvatskoj. U trenutku kad veliki broj zapadnih ekosustava bespilotnih tehnologija ovisi o kineskim dobavljačima, to je značajna prednost.

“Generalna boljka Europske unije je da smo zaboravili proizvoditi stvari” – kaže Kovačević ciljajući na problem plastike. Ne samo da je ne nabavljaju u Hrvatskoj, nego je ne nabavljaju ni u Europi, jer je tu postalo teško pronaći ekspertizu i volumen.

Prošlog tjedna Orqa je dospjela u fokus medija jer je dobila 5,78 milijuna eura investicije od američkih fondova rizičnog kapitala. Uz Lightspeed Venture Partners i Decisive Point sudjelovao je i mađarski Day One Capital kojem ovo nije prva investicija u Orqu.

FPV naočale koje proizvodi Orqa omogućuju upravljanje dronom praćenjem snimke uživo s kamere na dronu; Foto: Orqa

Do sada gotovo devet milijuna eura investicija

Kroz ranije investicije Orqa je prikupila 3,05 milijuna eura. U angel fazi 290.000 eura, potom 1,4 milijuna eura u seed fazi i 1,36 milijuna eura u safe fazi.

Trenutačno imaju oko 100 zaposlenih. Prisutni su u Zagrebu i Osijeku gdje imaju razvoj i proizvodnju, dok u SAD-u imaju tek par ljudi u Coloradu i Kaliforniji. Investiciju će iskoristiti i za širenje u Americi, pa će 2025. ili 2026. godine i tamo pokrenuti proizvodnju, no još nisu donijeli odluku na kojoj lokaciji.

Osim obrambene industrije, Orqa širi svoju prisutnost i u Enterprise segmentu. U tom području usmjeravat će se na primjene poput daljinskih inspekcija, sigurnosnog nadzora i hitnih intervencija. Orqina sposobnost prilagodbe svojih ISR (intelligence, surveillance, reconnaissance – obavještajnih, nadzornih i izviđačkih) funkcionalnosti za Enterprise potrebe pozicionira tvrtku kao pružatelja rješenja za širok spektar industrija, uključujući energetiku, komunalne usluge i građevinarstvo.