Evo što iz Fortenove odgovaraju na dokumente koje je objavio Most
Fortenova grupa je danas nakon press konferencije na kojoj su zastupnici Mosta problematizirali model kupoprodaje nekretnina u Zagrebu i nazvali ga “megapljačkom” reagirala priopćenjem u kojem nisu konkretno odgovarali na dokumente koje je prezentirao Most, nego su problematizirali njihove namjere, pa je FORBES Hrvatska zatražio od njih konkretnije odgovore
Iz Fortenove grupe nisu stigli odgovori na naša pitanja prije objave teksta, no neki odgovori na naša pitanja i pojašnjenje cijelog procesa oko kupoprodaje nekretnina na Črnomercu i Trešnjevci koje je problematizirao Most stigli su nakon objave teksta, te ih prenosimo u cijelosti:
Zastupnici Grmoja i Troskot su, prema mišljenju Fortenova grupe, na press konferenciji iznijeli tri potpuno pogrešna navoda:
1. Fortenova grupa nije bila vlasnik Ciglane i Stella nekretnina, slijedom čega ih niti nije mogla nikome prodati.
2. Fortenova grupa nije mogla postati vlasnikom navedenih nekretnina ni za kakav povoljan iznos, jer je za ulazak u vlasništvo prije svega bilo potrebno platiti dospjeli dug banci i druge dugove tih tvrtki, odnosno ukupno 65 milijuna eura. U trenutku kada je Zagrebačka banka prodavala svoja potraživanja Fortenova grupa kao značajno zadužena kompanija nije nikako mogla preuzeti toliki dodatni dug.
3. Kada je Zagrebačka banka prodavala svoje potraživanje, kako su Fortenova grupu smatrali dužnikom prema kompanijama od kojih nisu mogli naplatiti dug, Fortenova grupi nije bio ponuđen otkup potraživanja s diskontom, kakav je na kraju dogovoren s trećom stranom. Ne može dakle nikako biti točno da su Fortenova grupa ili bilo tko iz menadžmenta Fortenova grupe u trenutku kada je Zagrebačka banka prodavala potraživanja odbili ili prihvatili bilo čiju ponudu, jer Fortenova grupa nije bila prodavatelj ni nekretnine ni potraživanja.
Kronološki, činjenice vezane uz proces prodaje Ciglane i Stella nekretnina su sljedeće, navode iz Fortenova grupe:
· U proljeće 2017., na samom početku postupka izvanredne uprave, Ciglane nekretnine / Stella nekretnine su Konzumu otkazali ugovor o zakupu zbog neplaćanja najma.
· Istovremeno su podnijeli prijavu potraživanja u postupku izvanredne uprave i to je potraživanje, kao i potraživanja drugih većih zakupodavaca, osporeno.
· Konzum je i nakon toga ostao u predmetnim prostorima bez pravne osnove, pri čemu nije plaćao najamninu.
· Kako društva Ciglana nekretnine / Stella nekretnine nisu mogle servisirati dug po kreditu prema Zagrebačkoj banci, Zaba je klasificirala kredit kao NPL i u ljeto 2020. kreće u formalnu prodaju potraživanja. S obzirom da ZABA smatra Fortenova grupu dužnikom tvrtkama od kojih ima nenaplativo potraživanje, Fortenova grupa nije bila prihvatljiva kao kupac potraživanja s diskontom.
· Što se tiče tzv. call opcije, odnosno navodne mogućnosti kupnje nekretnina po nekom vrlo povoljnom iznosu, ista de facto više nije postojala jer je prethodni korak postalo plaćanje cijelog dospjelog duga banci kao i drugih dugova tvrtke, odnosno 65 milijuna eura, u trenutku kada je situacija Fortenova grupe sa zaduženošću bila takva da nije mogla preuzeti novi dug u navedenom iznosu. Dodatno, iznos koji bi Fortenova grupa morala platiti bio je veći od vrijednosti nekretnine.
· Zaba na kraju prodaje potraživanje trećoj osobi, s kojom Fortenova grupa /Konzum pokreće pregovore oko novog ugovora o zakupu. Ishod tih pregovora je da bez preuzimanja ikakvog dodatnog duga dogovara tržišne uvjete koji su prihvatljivi Konzumu, pri čemu ostvaruje svoj primarni interes – osigurava Konzumu pod tržišnim uvjetima dugoročni najam ovih za poslovanje izuzetno važnih lokacija.