Najveća svjetska gospodarstva mirišu na recesiju
Ujedinjeno Kraljevstvo je krajem prošle godine ušlo u recesiju. Japansko gospodarstvo također je u minusu, zbog čega je došlo do promjene poretka na ljestvici najvećih svjetskih gospodarstava.
Nakon što su središnje banke počele podizati ključne kamatne stope u borbi protiv visoke inflacije, posljedice toga počele su se osjećati iu najvećim svjetskim ekonomijama.
Prema pisanju Sky Newsa, Ujedinjeno Kraljevstvo je skliznulo u recesiju u zadnjem kvartalu prošle godine.
Kako prenose britanski mediji, recesija bi trebala biti blaga i kratkotrajna, te ne bi trebala imati prevelik utjecaj na potrošače.
No, vijest je loša za britanskog premijera Rishija Sunaka, koji je rast šestog najvećeg svjetskog gospodarstva postavio kao glavni cilj svoje vlade i Konzervativne stranke.
Riječ je, inače, o tehničkoj recesiji, koju definira drugi uzastopni pad tromjesečnog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva smanjilo se za 0,3 posto između listopada i prosinca prošle godine u usporedbi s istim razdobljem 2022., prema najnovijim službenim statističkim podacima..
Pad BDP-a veći je nego što su analitičari očekivali – predviđalo se smanjenje od 0,1 posto.
Iznenađenje u Aziji
Japan je također, neočekivano, ušao u recesiju. Prema CNN-u, tamošnja ekonomija se smanjila zbog skromne domaće potrošnje.
BDP je pao za 0,4 posto u zadnjem tromjesečju u usporedbi s prošlom godinom, objavila je u utorak japanska vlada.
Osobna potrošnja, koja čini čak polovicu japanskog gospodarstva, smanjena je za 0,2 posto. Japanci se suočavaju s visokim cijenama hrane, energije i drugih potrepština.
Zemlja izlazećeg sunca čak 94 posto svojih osnovnih energetskih potreba podmiruje uvozom, a istodobno uvozi i 63 posto hrane. Kada se to uzme u obzir, trenutna niska vrijednost jena znatno doprinosi višim troškovima života, ističe Neil Newman iz poslovne publikacije Japanmacro.
Njemačka je pretekla Japan unatoč padu
Vijesti o recesiji postavljaju pitanja o zdravlju globalnog gospodarstva. Japan i Velika Britanija četvrto su i šesto najveće svjetsko gospodarstvo. Japan je do sada bio na trećem mjestu, ali ga je pretekla Njemačka.
Ključni čimbenik koji je utjecao na promjenu mjesta na ljestvici bio je slabiji japanski jen, budući da se nominalni BDP računa u dolarima.
Prema posljednjim podacima (za 2023.), najveća svjetska ekonomija su Sjedinjene Američke Države, koje su prošle godine zabilježile rast BDP-a od 3,1% prema američkom Ministarstvu trgovine (to je rast BDP-a od zadnjeg kvartala 2022. do zadnji kvartal prošle godine). Druga po veličini je Kina, koja je prošle godine imala realni rast BDP-a od 5,2%. Treće najveće, njemačko gospodarstvo palo je, međutim, za 0,3 posto u 2023. godini.