Dva ruska oligarha koje se povezivalo s hotelskom kućom na Malom Lošinju oslobođeni sankcija

Aktualno Forbes Hrvatska 10. tra 2024. 16:09
featured image

10. tra 2024. 16:09

Opći sud EU-a odlučio je u srijedu ukloniti ruske milijardere Mihaila Fridmana i Petra Avena s popisa osoba koje su pod sankcijama EU-a od ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., javila je agencija Hina.

“Opći sud smatra da nijedan od navedenih razloga nije dovoljno poduprijet dokazima i da prema tome nije opravdano da g. Aven i g. Fridman budu na spomenutim popisima”, priopćio je sud sa sjedištem u Luxembourgu.

Novac i imovina Avena i Fridmana zamrznuti su nakon što je Europsko vijeće uvelo sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu. Čim su im imena uvrštena na listu za sankcije u veljači 2022. godine obojica su objavila da taj potez smatraju neopravdanim. Fridman, koji je porezni rezident u Velikoj Britaniji izjavio je tada da je “rat velika tragedija”, te da ga treba okončati – no, nije htio detaljnije govoriti o potezima ruskog predsjednika Putina. Fridmanovo bogatstvo se u Velikoj Britaniji procjenjuje na 12 milijardi funti, a živi na luksuznom imanju izvan Londona poznatom kao Athlone House.

Nadležna tijela EU su ih stavili na listu sankcija jer se Avena okvalificiralo kao “jednog od najbližih oligarha Vladimira Putina”, a o Fridmanu se govorilo kao jednom od najvećih ruskih financijaša. Obojica su, međutim, negirali bliske veze s Putinom ili ključnim ljudima iz njegova kruga.

Obojica su veliki dioničari konglomerata Alfa grupa, koji uključuje važnu rusku privatnu banku Alfa Bank i najveći maloprodajni lanac hrane X5.

Nema dokaza da su podržavali Putinove akcije

Sud je presudio da milijarderi nisu trebali biti na tom popisu od veljače 2022. do ožujka 2023.

EU je odlukom u ožujku 2023. ponovno uveo sankcije toj dvojici milijardera koji su se žalili na sankcije.

Sud je objasnio da je Vijeće možda imalo osnove zaključiti da su oni blisko povezani s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali to ne dokazuje da su podržavali akcije ili politike protiv Ukrajine ili da su financijski podržavali ruske donositelje odluka.

Za hrvatsku javnost je zanimljivo da su se ova dva oligarha povezivala s turističkom tvrtkom Jadranka d.d. na Malom Lošinju. Portal Oštro je krajem 2021. pisao da su u Registru stvarnih vlasnika u 2020. godini kao neizravni krajnji vlasnici Jadranke bili navedeni ruski oligarsi Petr Aven, Mikhail Fridman, German Khan i Aleksej Kuzmičev – kao vlasnici ruske privatne banke Alfa-Bank. No, prema pisanju portala Oštro, pokazalo se da registar stvarnih vlasnika nije odražavao stvarnu vlasničku strukturu. „Spomenuti ruski oligarsi bili su navedeni u hrvatskom Registru stvarnih vlasnika jer su stvarni vlasnici banke Alfa-Bank, a njihova tvrtka za upravljanje fondovima UK Alfa-kapital je formalna vlasnica Jadranke.”, pisalo je Oštro. A kasnije su, nakon uvođenja sankcija za spomenute oligarhe, kao stvarni vlasnici upisani hrvatsko-ruski poduzetnici Krešimir Filipović i Predrag Perenčević.

Nakon što se hrvatsko-ruski poduzetnik Krešimir Filipović pojavio kao spona prema Saifu Alketbiju, šeiku koji je htio otkupiti udio Sber banke u Fortenova grupi, tjednik Nacional je objavio i dio korespodencije između Privredne banke i Krešimira Filipovića iz koje se moglo zaključiti da je banka htjela provjeriti mogući ortački odnos između Filipovića i tada sankcioniranih oligarha Fridmana i Avena.

No, nakon odluke EU suda – i Fridman i Aven više nisu na listi sankcioniranih ruskih oligarha pa i njihove eventualne poslovne veze u Hrvatskoj – više nisu sporne.