Osnivač konferencije BlockSplit u Split dovodi jaka imena s blockchain scene i kaže: Mi smo sadašnjost
Blockchain tehnologija nije postala sveprisutna, ali je posljednjih godina našla svoju primjenu u društvu. Poznata imena iz međunarodne blockchain zajednice okupit će se sljedećeg tjedna na petoj BlockSplit konferenciji u Splitu gdje će sudjelovati u predavanjima i panelima o toj tehnologiji.
Peta konferencija BlockSplit održat će se od 27. do 29. svibnja u Splitu. Njezino održavanje poslužilo je kao povod za intervju s Antonijem Perićem-Mažarom – jednim od suorganizatora konferencije.
Gdje je danas blockchain? Već nekoliko godina najavljuje se kao revolucionarna tehnologija, ali se stječe dojam da nikako ne postaje sveprisutna tehnologija?
Blockchain tehnologija, koja je posljednjih godina često najavljivana kao revolucionarna, prošla je kroz različite faze razvoja i prihvaćanja. Iako nije postala sveprisutna u svakodnevnom životu kako su neki predviđali, ona i dalje ima značajan utjecaj i koristi se u raznim sektorima. Najveću primjenu našla u financijskom sektoru, gdje od 2020. godine postoji značajan rast decentraliziranih financija ili DeFija. DeFi aplikacije omogućuju posuđivanje, štednju, trgovanje i druge financijske usluge bez centralnih entiteta, odnosno banaka.
Također, blockchain igra veliku ulogu po pitanju privatnosti i vlasništva podataka. Svi znamo da aplikacije danas zarađuju najviše na našim podacima te da sve što ostavimo online ne pripada nama. Niz blockchain projekata rješava upravo ovaj problem te omogućava da internet koristimo u potpunosti privatno te da vlasništvo nad osobnim podacima bude isključivo naše.
Bitno je napomenuti da se velike stvari događaju i u području koje nazivamo Decentralized Physical Infrastructure ili DePin. Sa sve većim zahtjevima za AI resursima, DePin je područje koje bi moglo odigrati pivotalnu ulogu u skoroj budućnosti.
Od 600-injak posjetitelja polovica su stranci
Kako napreduje sama konferencija? Ovo nije njezino prvo izdanje. Koliko sudionika očekujete?
S obzirom da smo udaljeni samo nekoliko dana od konferencije, stvari su više manje posložene. Ponovno radimo istu lokaciju kao zadnje dvije godine – Hrvatski dom kulture Split i Kazalište lutaka. Bitno nam je da je lokacija u strogom centru Splita, jer želimo prenijeti dio osjećaja Mediterana i Dalmacije na naše posjetitelje. Iako bi postoje prostori koji bi logistički bili lakši, centar Splita nam daje unikatnost u usporedbi sa drugim konferencijama.
Ove godine očekujemo, kao i prošle, oko 600 posjetitelja iz cijelog svijeta. Više od 50 posto posjetitelja su stranci, što je jako impresivno za jednu konferenciju u Hrvatskoj.
Koje će biti glavne teme konferencije i otkud dolaze predavači? Možete li možda navesti primjere nekih njihovih projekata?
Program uključuje raznovrsna predavanja i panel rasprave tijekom tri dana, od 27. do 29. svibnja. Pokriva teme poput financiranja za novinarstvo, digitalne izbore i privatno glasovanje, decentralizirano financiranje i ulaganje, digitalnu diplomaciju, identitet i privatnost u digitalnom dobu, decentralizirane znanosti (DeSci), NFT-ove te povezanost blockchaina s raznim industrijama. Također su uključene praktične radionice, umrežavanje i natjecanja startupova. Neki od istaknutih imena su Glen Weyl, Audrey Tang, Shirly Valge, Clement Lesaege, Brad Harrison, Ahmed Al-Balaghi i druga redom jaka internacionalna imena.
Dan prije u Splitu se održava još jedna blockchain konferencija
Koliko je jaka blockchain scena u Splitu i Hrvatskoj? Hrvatska ima jakih IT tvrtki. Ima li i jakih tvrtki koje se bave blockchain tehnologijama?
Scena u Splitu napreduje, dosta više ljudi je uključeno u blockchain svijet – bilo kao investitori bilo kao developeri. Danas ima nekoliko agencija koje se bave razvojem na blockchainu u Splitu, kao što su Locastic, Blank i Superteam Balkan. BlockSplit je svakako konferencija koje je potaknula i pokrenula mnogo toga. S Digitalnom Dalmacijom smo ove godine pokrenuli i niz edukacija za developere – sve to pridonosi razvoju aktivne zajednice. Veliki broj stranaca koji rade za istaknute kripto firme kao što su Lido, Uniswap i 1inch, trenutno žive u Splitu i okolici.
Ali treba gledati širu sliku, mi uvijek gledamo Hrvatsku i regiju i tu se događa puno dobrih stvari. UBIK na primjer aktivno sudjeluje u edukacijama oko kriptovaluta te u radu sa regulatorima – upravo zato imamo Reg3 konferenciju dan prije BlockSplita. Vrijedi spomenuti NodeFactory od Belme Gutlić i Marina Petrunića koji je akviziran od strane ChainSafea prije nekoliko godina, zatim nekoliko hubova koje imamo u Hrvatskoj poput ICP Balkan huba, Near Balkans huba i još nekih koji će tek doći. Trenutno je puno lakše dobiti značajno financiranje u Hrvatskoj u web3 svijetu nego u tradicionalnom svijetu startupa što su prepoznale neke firme poput Calimera, RMRK-a, Tekuna i Endemica.
Tu su i srpski Tindery i DeFiSaver koji realno imaju status unikorna.
Što očekujete od ove industrije u sljedećim godinama?
Najčešći odgovor koji se dobije na ovo pitanje je da se očekuje da će blockchain postati mainstream tehnologija u nadolazećim godinima – ja mislim da u tim godinama već živimo i da nismo ni svjesni koliko se blockchain i web3 brzo razvijaju i postaju integralni način našeg života. Očekujem da će se industrija i dalje razvijati, još brže nego do sada, da će se istraživati nova područja kao što se sada događa sa DeSci, DePin i sličnima. Dok će ona već dokazana kao DeFi se sve više usavršavati i privlačiti sve veći broj korisnika.