Što znamo o tvrtki Vajda čiji su menadžeri osumnjičeni za subvencijsku prijevaru
Ured europskog javnog tužitelja provodi novu istragu. Tvrtka Vajda osumnjičena je za subvencijsku prijevaru, odnosno nezakonito trošenje EU sredstava. Riječ je o tvrtki iz Čakovca s dugom tradicijom koja je od 2015. godine u vlasništvu Mesne industrije Braća Pivac.
Mesna industrija – Vajda trenutno se nalazi pod istragom europskog tužiteljstva zbog sumnji u subvencijsku prijevaru.
Kako neslužbeno doznaje N1, policija je na zahtjev Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO-a) posjetila tvrtku kako bi izuzela svu dokumentaciju potrebnu kako bi se provjerilo je li tvrtka doista dobila europski novac za projekte koji nikad nisu realizirani. Navodno je novac potrošen nezakonito, a dokumentacija krivotvorena kako bi se njegovo trošenje opravdalo.
Iz tvrtke Vajda su priopćili kako su “upoznati s aktivnostima koje provode nadležna tijela i surađuju s institucijama, poručivši kako im je u interesu da se utvrdi činjenično stanje.”
“Upoznati smo s aktivnostima koje provode nadležna tijela, dosad smo aktivno sudjelovali u komunikaciji te ćemo i dalje postupati kao i obično – u skladu s važećim zakonima”, stoji u priopćenju.
“Surađujemo sa svim relevantnim institucijama te ćemo predočiti svu traženu dokumentaciju. U interesu Društva je da se čim prije utvrdi činjenično stanje”, dodaje se.
Od prvog vlasnika, nacionalizacije, radničkog dioničarstva do Braće Pivac
Vajdu je još 1912. godine osnovao židovski trgovac Elemer Vajda. Nakon prvog svjetskog rata, tvrtka seli iz Beča u Čakovec. Zahvaljujući procesima pakiranja i smrzavanja, još 1922. godine Vajdine purice transportirane su u London. Nakon drugog svjetskog rata, dolazi do nacionalizacije i Vajda ostaje bez svoje tvrtke. Nakon hrvatskog osamostaljenja i zamjene socijalističkog sustava kapitalističkim, tvrtka je 1992. godine privatizirana na način da su svi zaposlenici postali dioničari.
Mesna industrija Pivac preuzima je 2015. godine.
Prema podacima za 2023. godinu, Vajda ima 98,08 milijuna eura prihoda, 2,12 milijuna eura dobiti i 310 zaposlenih. Od lipnja 2022. godine Upravu čine predsjednik Vilim Simon i član Igor Polanec. Prokurist je Neven Pivac.
Međimurje.hr prije tri godine objavilo je kako je Vajda u 2020. godini bila četvrta u Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz EU fondova. Tadašnji predsjednik Uprave Alen Kajmović pojasnio je kako su EU sredstvima osuvremenjeni i automatizirani procesi proizvodnje kompanije. Vajda je tada dobila 29,27 milijuna kuna potpora. Kajmović je rođen u Metkoviću, djetinjtstvo je proveo u Pločama, a nakon studija u Zadru odlazi u Međimurje. Preko politike je dogurao sve do pozicije zamjenika ministra kulture, a nakon kraćeg vođenja marine u Trogiru vraća se u Čakovec i zapošljava u Vajdi.
Nacional je 2022. godine pisao da je tadašnja ministrica poljoprivrede Marija Vučković prekršila EU direktivu i Zakon o veterinarstvu na način da je industriji Pivac omogućila da može dobiti potpore koja bi trebale biti na raspolaganju vlasnicima životinja, tj. Pivčevim kooperantima, no ministrica je tvrdila kako “ni na koji način nije utjecala niti na jednu kompenzaciju iz sustava dobrobiti”. Novinarka N1 Ana Raić je dobila informacija da je akcija EPPO-a u četvrtak, 13. lipnja, vezana upravo za tu mjeru koja se problematizirala u ranijim napisima – za Mjeru 14, Dobrobit životinja.