Što je točno policija radila u PPD-u? Dan kasnije redaju se različite interpretacije

Aktualno Forbes Hrvatska 15. ožu 2024. 14:15
featured image

15. ožu 2024. 14:15

Donosim pregled neslužbenih informacija koje su o ulasku policije u PPD objavili različiti domaći mediji

Nakon što je policija u četvrtak, 14. ožujka, ušla u sjedište tvrtke PPD u Vukovaru, i dalje nema službenih informacija o tome što je policija konkretno tražila i kakvi su dokumenti izuzeti, te se i dalje samo neslužbeno spekulira koji je krak istrage zahvatio i najveću privatnu kompaniju za uvoz i distribuciju plina koja je u stopostotnom vlasništvu Pavla Vujnovca, koji je u ovom trenutku nesumnjivo najmoćniji hrvatski poduzetnik, s brojnim tvrtkama, od energetike do prometa, a upravo je u tijeku i postupak najavljenog preuzimanja najveće hrvatske kompanije, Fortenova Grupe.

Svi su mediji prenijeli objavu iz PPD-a u kojoj naglašavaju da surađuju sa svim relevantnim institucijama, te da dostavljaju svu traženu dokumentaciju, jer žele „od sebe otkloniti sve insinuacije koje se opetovano pojavljuju u javnom prostoru posljednjih mjeseci.“

„PPD kontinuirano trpi reputacijsku štetu zbog iznošenja neistina u javnom prostoru i podizanja neutemeljenih kaznenim prijava u političke svrhe te stoga pozdravljamo svaku aktivnost koja je doprinijeti utvrđivanju pravog stanja stvari.“, naglasili su tvrtke.

Svi mediji su prenijeli neslužbenu informaciju da je policija došla tražiti dokumente koji su povezani s Aferom Ina i slučajem bivšeg menadžera Ine, Damira Škugora, odnosno dokumente koji su povezani s poslovima tvrtke Tri D Rada.

Jutarnji: Pretraživalo se i servere

Dok je Večernji list ostao na toj razini neslužbenih informacija, Jutarnji list je objavio i da neslužbeno saznaju da istražitelje zanima „je li neku ulogu u poslu oko Tri D Rade imao i sam Pavao Vujnovac te jedan od direktora iz grupacije PPD-a Damir Spudić, ali i još nekoliko osoba koje se do sada nisu spominjale u već pokrenutom slučaju zbog navodnih malverzacija pri trgovanju plinom.“ Prema izvorima Jutarnjeg lista „istražitelji su osim dokumentacije odlučili pretražiti i servere tvrtke u potrazi za komunikacijom između Vujnovca, Spudića i drugih osoba.“  Portal Telegram je objavio da su istražitelji „oko pola sata“ razgovarali s Damirom Spudićem.

O slučaju Tri D Rada prva je pisala novinarka Ana Raić na portalu Telegram u listopadu 2022. godine i tada je po prvi put prezentirana komplicirana shema transakcije u kojoj je tvrtka koja je glasila na mamu menadžera Ine, Radu Škugor, zaradila enorman iznos kupujući potraživanje prema tvrtki Dalekovod.

Tri D Rada je potraživanja otkupila krajem ožujka 2021. godine za oko 1,6 milijuna eura. Potraživanja su kupljena od Erop Consultinga, tvrtke za financijsko savjetovanje, s kojom je bio ugovoren rok plaćanja od mjesec dana. Otprilike tjedan dana kasnije, Tri D Rada preprodaje potraživanja za 3,1 milijun eura, a kao kupac pojavljuje se Construction Line. Rok plaćanja bio je 15 dana.

Construction Line isplaćuje Tri D Radu, a nakon toga Tri D Rada isplaćuje Erop Consulting i s tom vrlo jednostavnom transakcijom, zarađuje oko milijun i pol eura. Odmah nakon realizacije tog posla i plaćanja poreza na dobit, nakon samo godinu dana postojanja tvrtka se gasi i briše iz sudskog registra.

Sumnja na podmićivanje?

Jutarnji list danas piše da se istražitelji bave tom transakcijom jer se pitaju „je li ta transakcija bila paravan za podmićivanje Škrugora“. Naime, Damir Škugor je u to vrijeme bio menadžer u sustavu Ine, a u kolovozu 2022. godine je otkriveno da je predvodio ekipu koja je “izvlačila” iz Ine plin po niskim cijenama, a kasnije su ga prodavali po višestruko većoj cijeni različitim tvrtkama. A do danas javnosti nije poznato koje su sve tvrtke bile kupci i jesu li neke od njih sudjelovale u shemi dogovaranja.

Vlasnik tvrtke Construction Line bio je Josip Jurčević, jedan od najbližih Vujnovčevih suradnika u niz poslovih projekata, od energetike, trgovine do nekretnina. Dakle, Rada Škugor je „poslovala“ s tvrtkom Josipa Jurčevića, a ubrzo se počelo spekulirati o tome da je Jurčeviću za taj posao novac „posudio“ Pavao Vujnovac. On je razgovoru za N1 TV u listopadu 2022. godine rekao da je Jurčeviću posuđivao za više poslova „ali da nije vrijeme da se komentiraju te teme“. U kasnijim medijskim istupima tvrdio je da u toj priči „njega nema“.

No, do sada se nikada nije pojavljivalo ime Damira Spudića vezano za ovu aferu. A iz tvrtke PPD do danas nije demantirano da se tražila dokumentacija ili razgovor upravo Damira Spudića.

Zanimljivo je i propitivanje tajminga. Telegram naglašava da je policija tek 17 mjeseci nakon objave inicijalnih informacija krenula po dokumentaciju. A na političkoj sceni se važe i činjenica da se dolazak policije u PPD dogodio na dan raspuštanja Sabora, te je i izazvao veliku pozornost javnosti – a činjenica je da je vlasnik PPD-a iznimno moćan poduzetnik koji je na različite načine vezan uz Vladu Andreja Plenkovića, a jedan od njegovih poslovnih suradnika (u tvrtki Pevex) je i Mario Radić, jedan od lidera Domovinskog pokreta.  

Novinar 24 sata, Ivan Pandžić, podsjeća da je jedna od tvrtki koja se spominje u slučaju Tri D Rada, Erop Consulting, bila uključena i u druge poslove s Vujnovcem i njegovim partnerima. “24sata su prije mjesec i pol objavila da su Vujnovac i njegovi partneri preko otkupa dugova preuzeli još 13 objekata Konzuma. Ključni igrač u otkupu i preprodaji dugova u toj operaciji je opet bio Erop Consulting i Alexandar Saša Radenković. Operacija otkupa dugova i preuzimanja Konzuma je počela godinu dana nakon što je Erop preprodao preko Rade Škugor dugove Dalekovoda.”, navedeno je u tekstu na portalu 24 sata.