Izet Ždralović postao partner fonda Silicon Gardens koji raspolaže s 30 milijuna eura
Fond Silicon Garden jedinstven je u regiji jer su njegovi investitori isključivo poduzetnici. Jedan od njih koji od lipnja ima status partnera je Izet Ždralović, koji je novac za ulaganje dobio prodajom svojih udjela u Photomathu i Microblinku
Poduzetnik Izet Ždralović, poznat po suosnivačkoj ulozi u tvrtkama Microblink i Photomath koje su prodane Windfallu i Googleu, postao je partner u fondu rizičnog kapitala Silicon Gardens.
Baš kao i Alan Sumina, nakon što je krenuo s ulaganjem zarađenog novca, uvidio je da to nije jednostavan posao. Prva ulaganja napravio je prema osjećaju, zanemarujući pri tome detaljni due dilligence, odnosno dubinsko snimanje stanja u tvrtki u koju se ulaže. Silicon Gardens svidio mu se jer je to jedini fond takvog tipa u regiji čiji investitori su isključivo poduzetnici, a ne primjerice bankari. Prvo im se priključio kao investitor, potom kao venture partner za Hrvatsku, a od ovog mjeseca i kao full-time partner u fondu. Partneri su u fond sami uložili preko 6,5 posto njegove ukupne vrijednosti, čime pokazuju svoju uključenost i vjeru u uspjeh.
Fond okuplja više od stotinu poduzetnika – ulagača iz regije, pri čemu su tek neki navedeni na stranicama fonda. Većina njih su imali neku vrstu exita, odnosno prodaju svoje tvrtke kroz koju su stekli novac za daljnja ulaganja.
Suvlasnik u Sabolovom Photomathu, Microblinku i Računi.hr-u
Ždralović je svoje iskustvo stekao prvenstveno razvojem Microblinka i Photomatha, dva startupa temeljena na tehnologiji računalnog vida. Photomath koji je prodan Googleu najpreuzimanija je mobilna aplikacija razvijena u Hrvatskoj koja omogućuje rješavanje velikog broja matematičkih zadataka fotografiranjem. Microblink je startao 2012. godine s idejom rješavanja problema plaćanja bankovnih uplatnica bez tipkanja u mobilnom bankarstvu. Nakon prve primjene u hrvatskoj podružnici Erste banke, njihova tehnologija počela se koristiti diljem Europe, a s vremenom su razvili i cijeli niz drugih primjena.
Osim kroz ove dvije uspješne priče, sudjelovao je u osnivanju startupa Računi.hr. To nije bila uspješna priča, ali je isto poslužila za stjecanje iskustva. Suosnivač u sva tri projekta bio je serijski poduzetnik Damir Sabol koji je poduzetničku karijeru započeo pokretanjem Iskona.
Osim financiranja, Silicon Gardens nudi i stvaranje podržavajućeg ekosustava u kojem tvrtke iz regije međusobno pomažu i surađuju. Okupljeni poduzetnici osim savjeta temeljenih na iskustvu pomažu i kroz široku mrežu svojih poznanstava. Silicon Garden treći je i za sada najveći fond koji su pokrenuli. Prvi fond koji se zvao SG I pokrenut je 2014. godine i raspolagao je s 300.000 eura. Pet godina kasnije pokrenut je SG II i raspolagao je sa šest milijuna eura. Najnoviji fond SG III pokrenut je prošle godine i raspolaže s 30 milijuna eura.
Treći fond već je uložio u deset startupa. U pre-seed fazi ulažu 100 do 300 tisuća eura, a u seed fazi 300 tisuća do milijun. Neke od investicija ovog i prijašnjih fondova koje su povezane s Hrvatskom su Daytona, InsiderCX, Final Offer i 57hours. U sljedećih nekoliko godina planiraju uložiti u četrdesetak startupa u regiji.