Provjerili smo kako posluju Fortenovine poljoprivredne tvrtke koje očekuju novog vlasnika
Forbes Hrvatska je odmah nakon što je Fortenova grupa objavila da “nudi” na prodaju tvrtke iz poslovnog područja poljoprivreda predstavio poslovanje Belja, Vupika, PIK-a Vinkovci i Vinke, no nakon što su objavljeni rezultati poslovanja za 2023., a već se očekuje i odabir najizglednijeg kupca, pripremili smo dublju analizu njihovog poslovanja
Prije desetak dana, kroz objavu Podravke na Zagrebačkoj burzi, javnost je doznala da je Fortenova primila obvezujuće ponude za kupnju svog poljoprivrednog biznisa, tako da ćemo u dogledno vrijeme doznati tko će na kraju biti kupac.
Ranije ove godine, u ožujku, javnost je doznala da su u uži krug odabranih potencijalnih kupaca ušli Podravka, Meszaros Grupa te konzorcij Žito – Osatina. U poljoprivrednom portfelju Fortenove nalaze se četiri kompanije – Belje, Vupik, PIK Vinkovci i Vinka.
Belje u uzlaznoj putanji
Belje, koje je najveće od četiri nabrojane kompanije, prošle je godine imalo ukupne prihode od oko 247 milijuna eura. Godinu su završili u blagom minusu, od oko 170 tisuća eura, te s više od 1300 zaposlenih.
Od 2019. godine kada je kompanija imala prihode od oko 140 milijuna eura, oni su porasli za čak 100 milijuna. Također, bez obzira na prošlogodišnji minus, Belje uglavnom pozitivno posluje te su u 2022. imali dobit od gotovo 15 milijuna eura, dok su godinu ranije zaradili oko 3 milijuna eura.
U svom portfelju, osim poljoprivrednih djelatnosti kao što su ratarstvo, stočarstvo ili vinogradarstvo, Belje ima i prehrambenu industriju koja proizvodi mliječne i mesne prerađevine. Također putem svojih vinarija ušli su i u segment turizma.
Vupik u pet godina udvostručio prihode
Druga po veličini kompanija od nabrojane četvorke, vukovarski Vupik, također je u uzlaznoj putanji. U posljednjih pet godina udvostručili su prihode – 2019. godine ukupni prihodi iznosili su im oko 32 milijuna eura, da bi se do prošle godine popeli na gotovo 63 milijuna eura.
Što se profitabilnosti tiče, prošlu godinu završili su u plusu od oko 900 tisuća eura, a pozitivan rezultat imali su i u dvije prethodne godine. Kompanija zapošljava nešto više od 300 ljudi, a imaju sličan spektar djelatnosti kao i Belje. Bave se ratarstvom, stočarstvom, vinogradarstvom i vinarstvom.
Uz to, vlasnici su i pretovarne luke, odnosno terminala na Dunavu, koji je namijenjen za pretovar žitarica, uljarica i ostalih sipkih materijala. Ima kapacitet od 200 tona na sat.
Pik Vinkovci u padu
Pik Vinkovci jedina je od promatranih kompanija koja u posljednjih pet godina ima pad prihoda. Tako su 2019. godine imali prihode od gotovo 88 milijuna eura, da bi prošle godine pali na 54 milijuna eura. No, u posljednje dvije godine imaju pozitivan rezultat u smislu dobiti te su 2023. godinu završili u plusu od gotovo milijun eura, a godinu ranije 2,5 milijuna eura.
Uz ratarske kulture, poput šećerne repe, kukuruza, pšenice, ječma, suncokreta i soje. PIK Vinkovci bavi se i povrtlarstvom. U segmentu povrtlarstva uzgajaju luk, krumpir, mrkvu, brokulu, cvjetaču, kupus, peršin, češnjak, lubenicu i drugo. Također, za prehrambenu industriju proizvode grašak, kukuruz šećerac i luk.
Voćnjak i proizvodnja smrznutog povrća u gubicima
Vinka je, od promatranih, najmanja kompanija, po prihodima ali i najmanje profitabilna. U posljednjih pet godina prihodi su im se kretali između osam i 11 milijuna eura. No, gubitak je prošle godine iznosio oko 3,7 milijuna eura. U posljednjih pet godina niti jednu nisu završili s pozitivnim rezultatom.
Inače, djelatnost Vinke je, zapravo, vrlo zanimljiva. Temelj njihovog poslovanja je voćnjak Borinci površine 900 hektara te tvornica za preradu voća i povrća u zamrznute proizvode.
Još uvijek, naravno, nije poznato koliko će budući vlasnik platiti Fortenovinu poljoprivredu. U javnosti se špekuliralo o iznosima od 300 do 500 milijuna eura. U svakom slučaju, kako tvrde analitičari, poput Roberta Jurišića, koji je ranije za FORBES Hrvatska analizirao ovu transakciju, budućeg vlasnika osim cijene koju će platiti za preuzimanje čekaju i relativno velika ulaganja potrebna za održavanje poslovanja poljoprivrednih kompanija na odgovarajućoj razini.