Što brine investitore nakon izbora u Francuskoj
Osjeća se olakšanje zbog izostanka pobjede krajnje desnice koja bi mogla potaknuti potrošnju i zaduživanje, ali s druge strane postoji zabrinutost oko moćnije ljevice koja se dosad protivila protržišnim reformama predsjednika Emmanuela Macrona. Neizvjesnost i nestabilnost na tržištima potiče sada strah od moguće političke paralize
Što su investitori zaključili nakon vratolomnih francuskih parlamentarnih izbora, na kojima krajnja desnica predvođena Marine Le Pen ipak nije uspjela osvojiti parlament jer joj se ispriječio lijevi val?
Cijene dionica francuskih kompanija su, nakon početnih padova, u ponedjeljak porasle, a premija rizika francuskih obveznica u odnosu na njemačke smanjila se. Nestabilno trgovanje, kako je to opisao u svom izvještaju Reuters, refleksija je s jedne strane olakšanja zbog izostanka pobjede krajnje desnice koja bi mogla potaknuti potrošnju i zaduživanje, te, s druge strane, zabrinutosti oko moćnije ljevice koja se protivila protržišnim reformama predsjednika Emmanuela Macrona.
Obećanja o potrošnji
Tržišta su se najviše bojala, kažu analitičari za agenciju AP, da će većina biti ili za ljevičarski Novi nacionalni front ili za antiimigrantski nacionalni skup koji vodi Marine Le Pen. „Obje strane dale su obećanja o potrošnji koja su potaknula strahove da će francuski ionako veliki deficit porasti“, stoji u izvještaju AP-a.
Taj je ishod izbjegnut, ali Francuska se sada suočava s tjednima neizvjesnosti jer nema jasne većine ni za jednu od glavnih političkih snaga, a to povećava vjerojatnost da će bilo kojoj novoj vladi biti teško donositi zakone i donositi teške odluke o potrošnji kako bi dugovi i deficit zemlje izmakli kontroli.
Mjesta u Nacionalnoj skupštini podijeljena su na tri skupine, ljevicu, centriste i krajnju desnicu. „Politička paraliza za sljedećih 12 mjeseci čini se najvjerojatnijim ishodom”, ocjenjuju i stratezi Deutsche Banka, kako ih prenosi CNBC.
Uoči izbora su francuske banke bile posebno teško pogođene, zbog zabrinutosti od većeg zaduživanja (a ionako drže veliki udio duga francuske države) i straha od mogućeg dodatnog poreza, ali u ponedjeljak su njihove dionice zabilježile rast, piše Reuters.
Tehnokratska vlada najbolja opcija?
Reinout De Bock, voditelj europske kamatne strategije u investicijskoj banci UBS, rekao je za Reuters da ukoliko parlament može “brzo stvoriti tehnokratsku vladu, koja će vjerojatno predstaviti proračune za 2024.-25. godinu u skladu s EU fiskalnim pravilima”, očekuju da će razlika između francuskih i njemačkih 10-godišnjih prinosa pasti na otprilike 60 baznih bodova. Francusko-njemački spread bi mogao narasti na oko 70 baznih bodova bude li stvorena netehnokratska vlada, ali moguće je da bi bio i veći bude li trebalo više vremena za formiranje vlade.
Stranke iz ljevičarskog ploka NFP, koji čine Francuska komunistička partija, ultralijeva Nepokorena Francuska, Zeleni i Socijalistička stranke, već su održale prvi sastanak, ali u medijskim intervjuima u ponedjeljak dali su malo naznaka za daljnji smjer.
“Ekonomski program ljevice na mnoge je načine mnogo problematičniji od programa desnice, i dok ljevica neće moći sama vladati, izgledi za francuske javne financije dodatno se pogoršavaju s ovim rezultatima”, komentirao je za Reuters glavni analitičar Nordea Jan von Gerich.