Kolike su božićnice i nagrade ove godine? Poslodavci sve uspješnije manevriraju kroz sve veći neoporezivi prostor

featured image

4. pro 2023. 06:54

Velike hrvatske tvrtke predvidjele su i ove godine božićnice za svoje zaposlenike. Iako ima iznimaka pa neki dijele i tisuću eura, božićnice će uglavnom ostati na razinama na kojima su bile prošle godine. Zaposlenicima bi ipak veći osmijeh na lice mogle donijeti brojne dodatne neoporezive nagrade i darovi koje će ovog prosinca pronaći na svom obračunskom listiću. Ispitali smo nekoliko velikih poslodavaca što sve za svoje radnike pripremaju povodom ovih blagdana

Posljednji mjesec u godini poznat je po darivanju, a zaposlenici u Hrvatskoj imaju velika očekivanja od poslodavaca, pokazuje istraživanje MojPosao objavljeno u srijedu. Sudjelujuću u tom istraživanju zaposlenici su se izjasnili kako bi zadovoljavajuća božićnica trebala iznositi 554 eura. Prilično velika očekivanja s obzirom na to da je prošle godine, prema podacima tog portala, iznos dobivenih božićnica bio 69 posto manji od sada priželjkivanog iznosa. No, kako je pokazala mala anketa FORBES Hrvatske, božićnice nekih od sudionika tog istraživanja bit će i višestruko više od 554 eura.


Većina od petsto zaposlenika koji su sudjelovali u istraživanju MojPosao, točnije 89 posto njih, ove godine očekuje isplatu božićnice, dok ih je lani takva očekivanja imalo zamjetno manje ispitanika, 72 posto. Na taj optimizam, smatraju autori istraživanja, utjecalo je povećanje iznosa božićnica u javnim i državnim tvrtkama te rast neoporezivih nagrada.


Pokušavajući dobiti uvid kako tvrtke dišu po pitanju naknada koje se isplaćuju krajem godine i jesu li ih u odnosu na prethodnu godinu povećali s obzirom na inflaciju, obratili smo se na adrese 27 velikih poslodavaca. Do zaključenja teksta, primili smo 15 odgovora s time da su nam iz Adrisa, Kraša i Spana samo potvrdili kako će isplatiti božićnice, no o konkretnim iznosima još nije donesena službena odluka.

U prosjeku većina tih tvrtki isplatit će između 200 i 300 eura božićnica, a mnoge su osigurale i druge nagrade, najčešće je riječ o daru za djecu koji se kreće oko maksimalnih, neoporezivih 130 eura. Svega nekoliko tvrtki izjasnilo se kako su iznos božićnice ove godine povećale, što bi bilo za očekivati s obzirom na inflatorne učinke koji su ove godine nastavili nagrizati plaće. No, mnoge tvrtke za to nisu imale prostora, stoga su se odvažile na isplatu nekih drugih naknada.

Neoporezivi prostor

Darko Šeperić, izvršni tajnik za javne politike, projekte i edukaciju u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), smatra kako ove godine možemo očekivati određeno povećanje ukupnog iznosa isplaćenih božićnica. Tvrdi kako je tome tako prije svega zbog povećanja isplata kod onih poslodavaca koji još imaju prostora do maksimalnog neoporezivog iznosa.

„Mnogi poslodavci su, međutim, već i ranije dosegli maksimalan neoporezivi iznos božićnice, a u mnogim kolektivnim ugovorima ona je tako i ugovorena, pa u takvim slučajevima nije za očekivati povećanje iznad neoporezivog iznosa, nego povećanje nekih drugih primitaka u kojima je poslodavcima još ostalo neoporezivog prostora“, pojasnio je Šeparić.

božićnice
Darko Šeperić, izvršni tajnik za javne politike, projekte i edukaciju u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), Foto: SSSH

Šeperić napominje kako trendovi na tržištu rada, odnosno nedostatak radnika, pritišću poslodavce na povećanje plaća, a oni, generalno gledano, zbog svog interesa prvo teže iskoristiti mogućnosti neoporezivih isplata koje im je omogućila država i po kojima je, kako navodi, stanje u Hrvatskoj bez presedana u Europi. “Nema, naime, nijedne druge europske zemlje s toliko mnogo i tako velikim iznosima neoporezivih naknada koje se mogu isplatiti radnicima”, dodaje sindikalni tajnik za javne politike, projekte i edukaciju naglašavajući kako rast neoporezivih primitaka ima štetan učinak na kretanje plaće.

Tisuću eura po zaposleniku

Među tvrtkama koje smo kontaktirali, najizdašnije naknade u prosincu idu na bankovne račune cjelogodišnjih zaposlenika Valamar Riviere. Oni, naime, mogu očekivati 13. plaću i božićnicu u neto iznosu od 1.000 eura. Sezonskim radnicima, pak, ovisno o tome koliko su dugo za njih radili u ovoj godini, namijenjene su božićnice u iznosu od 70 do 200 eura.

No, to nisu sve nagrade koje je kompanija sa sjedištem u Poreču pripremila za svoje djelatnike. U prosinačkoj poklon-košarici su još i dar za djecu od 133 eura po djetetu, Valfresco bon u vrijednosti od 133 eura za kupovinu proizvoda lokalnih OPG-ova i dobavljača s kojima Valamar surađuje, a najbolji zaposlenici dobit će i Hrvatsku turističku karticu vrijednu 350 eura. Sveukupno to je 1.616 eura.

Prosinačka darežljivost te tvrtke na čelu sa Željkom Kukurinom odraz je snažnog oporavka poslovanja. Prema konsolidiranom financijskom izvješću za treće tromjesečje ove godine, Valamar Riviera u tri je najjača mjeseca sezone uprihodila 243,7 milijuna eura i poslovala sa 100,57 milijuna eura dobiti. U malo široj slici, u prvih devet mjeseci Valamar je ostvario 13 posto više poslovne prihode i operativnu dobit u odnosu na isto razdoblje 2022. godine.

TvrtkaIsplata nagradaIznos u eurimaVrsta nagrade
Valamar Rivierada1616božićnica + dar u naravi + dar za djecu + bon
Erste bankada1434,16božićnica + dar za djecu + uplata u dobrovoljni mirovinski fond + topli obrok
Atlantic grupada700božićnica + nagrada za poslovni rezultat
Ericsson Nikola Teslada465*nagrada (n.a.) + bon + dar za djecu (n.a.) + regres
Inada464,53božićnica + dar za djecu
Plivada437,99božićnica
Lidlda365*božićnica + dar za djecu + dar u naravi (iznos n.a.)
Podravkada333božićnica + dar za djecu
KTCda300božićnica
Hrvatski Telekomda298,62božićnica + dar za djecu
Hrvatska poštada199,08*božićnica (+nagrada za uspjeh, iznos n.a.)
Addiko bankadan.a.božićnica + dar za djecu
Zagrebačka bankadan.a.božićnica + dar u naravi + dar za djecu
Spandan.a.božićnica
Adrisdan.a.božićnica
Prema odgovorima tvrtki koje je prikupio FORBES Hrvatska

Uz Valamar i Erste banku koja će za svoje djelatnike u prosincu izdvojiti više od 1400 eura, među tvrtkama koje smo kontaktirali najviše je naknade za svoje zaposlenike predvidjela Atlantic Grupa. Mojca Domiter, izvršna direktorica ljudskih potencijala i kulture u toj tvrtki, za FORBES Hrvatska istaknula je kako godinu zaključuju sa snažnim rastom prodaje u svim segmentima, što im, kako je istaknula, omogućuje da sa zaposlenicima podijele i pogodnosti odličnih rezultata koje su ostvarili.

Mojca Domiter, izvršna direktorica ljudskih potencijala i kulture u Atlantic Grupi, Foto: Atlantic Grupa

„Zaposlenici Atlantic Grupe na tržištu Hrvatske primit će u prosincu iznos od ukupno 700 eura neto, što sjedinjuje prigodnu isplatu za kraj godine i nagradu za ovogodišnje iznimne rezultate,“ kazala je Domiter uz napomenu kako su zaposlenici dobili i neke druge isplate tijekom godine.

Tvrtke nam nisu specificirale koliko će iznositi sve nagrade i darovi koje će isplatiti ili pokloniti svojim zaposlenicima, stoga je nezahvalno raditi rang-liste. Primjerice, Ericsson Nikola Tesla svojim će zaposlenicima isplatiti i više od navedenih 465 eura. Također, nemaju svi zaposlenici djecu ili neki imaju dvoje i više djece pa će primiti veće iznose.

Jednu od izdašnijih božićnica primit će i zaposlenici Plive, a ona će, kako su nam rekli iz te farmaceutske tvrtke, sukladno važećem kolektivnom ugovoru, iznositi 437,99 eura.

Državne tvrtke u okviru prosjeka

To je ipak nešto niže od 497,71 eura koliko će ovoga Božića dobiti radnici Hrvatske elektroprivrede (HEP). Ta tvrtka u državnom vlasništvu lani je djelatnicima osigurala puno nižih 331 euro božićnice i to unatoč poslovanju s minusom zbog ograničavanja cijena električne energije.

Osim HEP-a, druge državne tvrtke i tvrtke u suvlasništvu države približile su se prosjeku od oko 200 eura. Primjerice, Hrvatski Putnički prijevoz i HŽ Infrastruktura isplatit će božićnice od po 220 eura, Hrvatske ceste 150 eura, Hrvatske autoceste 200 eura, a Hrvatska narodna banka 132 eura. Zaposlenici Jadranskog naftovoda (Janaf) mogu se nadati 331,81 eura, dok će zaposlenici Hine dobiti 390 eura.

Ina, koja se našla i na popisu tvrtki koje smo zamolili da sudjeluju u našoj anketi, isplatit će 331,81 euro božićnice za svojih više od 8.500 radnika, a prema kolektivnom ugovoru oni s djecom dobit će i dar od 132,72 eura neto.

TvrtkaIznos božićnice (u eurima)
Hrvatska elektroprivreda497,71
Hina390
Janaf331,81
Ina331,81
Hrvatski Putnički prijevoz220
HŽ Infrastruktura220
Hrvatska autoceste200
Hrvatska pošta199,08
Hrvatske ceste150
Hrvatska narodna banka132

U Hrvatskoj pošti, u kojoj se prema kolektivnom ugovoru godišnje isplaćuju tri jednokratne prigodne nagrade, uskrsnica, regres i božićnica, potonja će iznositi 199,08 eura. No, radnici će, kako doznajemo, sukladno godišnjoj ocjeni i ispunjavanju svojih godišnjih ciljeva, dobiti i naknadu za uspješnost.

“Ovu godinu obilježile su inflacija i nedostatak radne snage, a fluktuacija radnika bit će jedan od glavnih izazova za gospodarstvo u godinama koje dolaze. Svjesni smo da je jedini i najbolji odgovor na takve izazove upravo povećanje plaća, stoga su u srpnju Uprava Hrvatske pošte i predstavnici sindikata dogovorili rast plaća od 25 posto za sve radnike Hrvatske pošte. Rast plaća kojeg provodimo u periodu od tri faze bit će finaliziran u ožujku 2024. godine”, istaknula je Ivana Mirković Pogorilić, izvršna direktorica ureda za upravljanje ljudskim resursima u Hrvatskoj pošti.

Dodala je kako je to nastavak poboljšanja materijalnih prava radnika Pošte koje su započeli lani kada je plaća za osam tisuća radnika na operativnim poslovima povećana za 20 posto.

Ivana Mirković Pogorilić, izvršna direktorica ureda za upravljanje ljudskim resursima u Hrvatskoj pošti, Foto: Hrvatska pošta

Kratko, kad smo se već dotaknuli plaća, samo da se zadržimo trenutak na toj temi. Šeperić je istaknuo kako je ove godine zabilježen realni rast plaća. Dakle, plaće su porasle nešto više od inflacije, a nastavak tog trenda očekuje i u idućoj godini. Međutim, navodi dva problema:

“Prvi je što su troškovi života prosječnog kućanstva porasli bitno više od stope inflacije, zbog bitno većeg rasta cijena hrane i drugih osnovnih potrepština, pa je rezultat da većina radnika i s tim statistički većim plaćama zapravo lošije živi. Drugi bitan problem je distribucija tog prosječnog rasta plaća među pojedinim sektorima i poduzećima, kao i odnos rasta plaća među različitim razinama složenosti poslova. U mnogim slučajevima rast plaća, ili njegov izostanak, nisu utemeljeni na realnim pokazateljima niti na pravednoj raspodjeli novostvorene vrijednosti između radnika i poslodavaca. Drugim riječima, mislim da još uvijek imamo značajan broj poslodavaca koji isplaćuju niže plaće nego što bi realno mogli, odnosno što bi s obzirom na rezultate njihovog poslovanja bilo pravedno.”


Prosječna plaća je posljednjih godina pod snažnim utjecajem rasta minimalne plaće, s posljedicom da u mnogim privatnim poduzećima za plaće jednostavnije poslove rastu brže nego za one složenije. To znači da se rasponi plaća smanjuju i često više ne odražavaju realno razliku u stupnju složenosti i odgovornosti pojedinih poslova. Oba ova problema dobrim su dijelom rezultat toga što jasnu politiku plaća nema ni država, niti smo o njoj uspjeli postići minimalni konsenzus između sindikata i poslodavaca, objašnjava Darko Šeperić, izvršni tajnik za javne politike, projekte i edukaciju u SSSH-u.


Povećanje božićnica i prigodnih naknada

Prema Pravilniku o porezu na dohodak u ovoj je godini maksimalan neoporezivi iznos koji poslodavac može isplatiti za prigodne nagrade poput božićnica i naknada za godišnji odmor 663,62 eura godišnje. Za dodatne novčane nagrade poput onih za radne rezultate poslodavcima je na raspolaganju 995,432 eura godišnje. Uz to, tu su i darovi koji su, ako se daju u naravi, neoporezivi od iznosa od 132,73 eura godišnje. Ako je u pitanju dar djetetu do 15 godina starosti, taj iznos je isti, 132,73 eura godišnje.

Neoporezive nagrade i darovi
Prigodne nagrade (božićnica, naknada za godišnji odmor)do 663,62 eura godišnje
Novčane nagrade za radne rezultate i druge nagradedo 995,43 eura godišnje
Darovi u naravido 132,73 eura godišnje
Dar djetetu do 15 godinado 132,73 eura godišnje
Prema Pravilniku o porezu na dohodak u 2023. godini

Prema prijedlogu Vlade iz studenog, od 1. siječnja iduće godine neoporezivi primici bi trebali još rasti. Tako bi maksimalni iznos prigodnih nagrada trebao porasti na 700 eura, a nagrade za radne rezultate do 1.120 eura. Popularnost tih mjera pokazuju i brojke za 2022. godinu kada je prigodna nagrada isplaćena 1,3 milijuna radnika, a nagradu za radne rezultate primilo je 970 tisuća radnika. Prema podacima Vlade, do listopada ove godine prigodne nagrade u ukupnom iznosu od 312,3 milijuna eura primilo je 1,01 milijun radnika, a nagrade za radne rezultate u ukupnom iznosu od 501,6 milijuna eura 858 tisuća radnika.

Iako smo svima postavili to pitanje, svega nekoliko tvrtki ponudilo je odgovor na to jesu li ove godine povećale iznos božićnice i/ili nekih drugih prigodnih naknada.

“Isplatit ćemo božićnicu u iznosu od 300 eura. Lani je ona bila 2.000 kuna (265,45 eura)”, odgovorila je Daliborka Kranjčić, predsjednica Uprave KTC-a, navodeći kako će isplata biti 15. prosinca te kako za sada ne planiraju druge dodatne isplate.

S druge strane, Hrvatski Telekom isplatit će jednaku iznos božićnice kao i lani, 165,90 eura. No, ove će godine povećati iznos dara za djecu koji je lani iznosio 79,63 eura. U prosincu će roditelji djece mlađe od 15 godina dobiti 132,72 eura po djetetu. HT pokazuje socijalnu osjetljivost te će za djecu samohranih roditelja te obitelji s četiri i više djece izdvojiti 398,15 eura bruto po djetetu.

U Addiko banci, pak, rast će i božićnice i dar za djecu do 12 godina. “Upravo zbog rasta osnovnih troškova života u Hrvatskoj, iznos božićnice je ove godine uvećan za 25 posto, a dar za djecu za 30 posto”, kazala nam je Marijana Deković Fernežir, izvršna direktorica ljudskih potencijala i korporativne komunikacije u Addiku.

Tajanstveni bankari

Naglasila je i kako su u toj banci brzo reagirali na promjene na makroekonomskoj razini i porast inflacije uvođenjem dodatnih beneficija i naknada za zaposlenike kao što su podizanje najnižih primanja, uvođenje naknade za rad od kuće i isplata bonusa za veći broj zaposlenika. “Hibridni radni model službeno je uveden za 60 posto zaposlenika, uglavnom s pozadinskih funkcija i podrške poslovanju. Takav model 3+2 i 2+3 omogućava svakom zaposleniku da radi dijelom u uredu, a dijelom u kućnom uredu”, pojasnila je Deković Fernežir.

Ni Zagrebačka banka nije otkrila kolikim se točno božićnicama mogu nadati njezini zaposlenici, ali saznali smo da će oni dobiti i darove. “Zagrebačka banka za svoje je zaposlenike i ove godine osigurala prigodnu isplatu božićnice te dar u naravi, dok će svako dijete zaposlenika starosti do 15 godina primiti prigodni poklon”, odgovorili su za FORBES Hrvatska.

Erste banka je bila manje tajanstvena, ona će ovog prosinca po zaposleniku izdvojiti sveukupno čak 1434,16 eura.

božićnice
Direktorica ljudskih potencijala u Erste banci Maja Crnjak, Foto: Erste

“Erste banka i ove će godine u prosincu svojim zaposlenicima isplatiti 796,44 eura za topli obrok, 265 eura božićnice te dar za svu djecu zaposlenika, koja do 31.12.2023. navršavaju do 15 godina starosti, u iznosu od 132,72 eura neto. Radi se o istom iznosu kao i prošle godine. Također, Erste banka će zaposlenicima uplatiti dodatnih 240 eura u Erste zatvoreni dobrovoljni mirovinski fond”, rekla je Maja Crnjak, direktorica sektora ljudskih potencijala.

Upite smo slali i Privrednoj banci Zagreb te Hrvatskoj poštanskoj banci, ali do zaključenja članka nismo od njih primili odgovore.

Odgovorili su nam, međutim, iz Lidla Hrvatska, Podravke i Adrisa. Trgovački lanac Lidl je najavio kako će s prvim danom prosinca svojih 3.200 zaposlenika isplatiti božićnicu u iznosu 335 eura. Oni će uz to dobiti i tradicionalni blagdanski paket, a umjesto poklona za djecu koje su dijelili dosad, za djecu mlađu od 15 godina uplatit će po 30 eura.

Zaposlenici Podravke dobit će, kao i dosadašnjih godina, 200 eura božićnice. Iz koprivničke tvrtke na čelu s Martinom Dalić naglasili su i kako, u skladu s Kolektivnim ugovorom Grupe Podravka i Sporazumom sa sindikatima, imaju pravo i na 133 eura dara za djecu.

Iz Adris grupe potvrdili su nam kako će u svojim tvrtkama Maistra, Croatia osiguranje, Cromaris i Abilia isplatiti božićnice, ali kako su još u tijeku razgovori o njihovim iznosima.

Tehnološki sektor relativno šutljiv

Relativno šutljiv ostao je i tehnološki sektor od kojih se nekako tradicionalno očekuju najveća izdvajanja za zaposlenike. Poslali smo upite Infobipu, King ICT-ju, Spanu i Ericsson Nikoli Tesli.

U ENT-u kažu kako “u skladu s uobičajenom dugogodišnjom kompanijskom praksom”, u prosincu uoči Božića planiraju isplatu predujma Nagrade za sve zaposlenike.

“Nagradom za sve zaposlenike potičemo zajednički doprinos svih zaposlenika ostvarivanju kompanijskih poslovnih ciljeva te se ona isplaćuje u skladu s ostvarenjem planiranih ciljeva. Dodatno, u prosincu će zaposlenici dobiti bon u iznosu od 133 eura i drugi dio regresa u iznosu od 332 eura, a zaposlenici koji imaju djecu starosti do 15 godina dobit će i novčani dar za djecu”, istaknuli su iz tvrtke na čelu s Gordanom Kovačević.

Članica Uprave Spana zadužena za ljudske potencijale Antonija Kapović rekla je kako božićnicu isplaćuju svim zaposlenicima te da će je isplatiti i ove godine. Ipak, nije imala podrobnijih informacija koje bi mogla s nama podijeliti jer, kako je kazala, “iznos božićnice određuje se u prosincu i ovisi o rezultatima poslovanja”.

Članica Uprave Spana zadužena za ljudske potencijale Antonija Kapović, Foto: Span

Iz hrvatskog jednoroga i King ICT-ja nisu se odazvali. Ipak, teško je zamisliti kako bi neka od naših tehnoloških tvrtki mogla nadmašiti slovenski Datalab koji je svojim zaposlencima isplatiti nagradu od prosječno 5.300 eura bruto. U taj iznos uključena je i božićnica.

Kako piše FORBES Slovenija, iz tvrtke su objasnili da je osnovni način motiviranja njihovih zaposlenika isplata udjela u dobiti. Stoga isplaćuju između 25 i 30 posto godišnje dobiti Datalab grupe. Dodali su kako iznose još treba potvrditi te kako će oni biti predstavljeni na skupštini u prosincu.

Naziv tvrtkeIznos nagrade u eurima (bruto)Vrsta nagrade
Datalab5.300božićnica + udio u godišnjoj dobiti
Lek1.750božićnica
Goodyear Slovenija1.000godišnja nagrada
Spar Slovenija645poslovni + osobni uspjeh
HSE645nagrada za poslovni uspjeh
Lidl400nagrada za poslovni uspjeh
Pošta Slovenije350nagrada za poslovni uspjeh
Hofer300nagrada za poslovni uspjeh
Izvor: Forbes Slovenija

Slovenski kolege poslali su upite u 70 tvrtki vezano uz isplate nagrada na kraju godine. Mnoge još nisu donijele odluke po tom pitanju, stoga su prikupili 28 odgovora. Izuzev Datalaba, Leka i Goodyeara Slovenija koji jako povećavaju prosjek, a to se može reći i za budžete Spara i HSE-a, isplate za kraj godine neće biti drastično više nego u hrvatskim tvrtkama. Treba ovo, naime, promatrati da uz iznimke koje su se našle na vrhu liste, idu iznosi koji su podjednaki onima koje su najavile tvrtke u anketi FORBES Hrvatska. Iako se to čini na prvu loptu, kod naših susjeda božićne nagrade ipak nisu raskošnije nego u Hrvatskoj.