Američki sud zabranio prodaju zaplijenjene megajahte ruskog oligarha Kerimova
Prodaja jahti koje su zaplijenjene ruskim bogatašima ne ide prema planu, a oni koji su ih zaplijenili moraju plaćati skupe troškove održavanja. Američki sud u slučaju jahte Amadea zaključio je kako oni nisu izgovor za dopuštanje prodaje.
Američki sud odbio je zahtjev za prodaju zaplijenjene jahte Amadea ruskog oligarha Sulejmana Kerimova.
Kerimov na Forbesovoj ljestvici svjetskih milijardera trenutno zauzima 201. mjesto s 10,7 milijardi dolara imovine. Povezan je s ruskim vlastima, a SAD ga je sankcionirao zbog optužbi za navodno pranje novca u 2018. godini. Zbog održavanja skupih zabava u svojim vilama i rijetkog davanja intervjua, dobio je nadimak ruski Gatsby, po bogatašu iz romana Veliki Gatsby.
Njegova 106 metarska jahta vrijedna 300 milijuna dolara trenutno je 73. jahta po veličini na svijetu. Izgrađena je 2017. godine u njemačkom brodogradilištu Lürssen. Može ugostiti 16 gostiju i 36 članova posade. Na popisu najvećih svjetskih jahti nalazi se na 73. mjestu.
Održavanja jahte košta 743.750 dolara mjesečno
Zaplijenjena je u svibnju 2022. godine nakon što je Kerimov sankcioniran nakon sukoba između Rusije i Ukrajine. Američke vlasti zadržale su brod i potom ga prebacile s Fidžija u San Diego, gdje se i danas nalazi.
U listopadu 2023. Američko ministarstvo pravosuđa podnijelo je građansku tužbu za oduzimanje imovine koja bi mogla omogućiti vladi Sjedinjenih Država da preuzme vlasništvo nad Amadeom. U pritužbi se navodilo da su radovi na održavanju i drugi radovi izvedeni u suprotnosti s američkim zakonom, a to je uključivalo i optužbe za pranje novca.
Sudski proces započeo je u veljači, kad su savezni tužitelji na Manhattanu podnijeli izjavu u kojoj pozivaju suca da dopusti aukciju kojom bi se prodala jahta. Kao argument su naveli pretjerane troškove održavanja procijenjene na 743.750 dolara mjesečno. Riječ je o većem iznosu nego se ranije spominjao u kontekstu održavanja.
Sud je odbacio taj argument, uz objašnjenje kako troškovi održavanja koji nisu atipični za takvu jahtu nisu opravdanje za njezinu prodaju.
Praksa pokazuje kako prodaja zaplijenjenih jahti nije nimalo jednostavan proces. U ovom trenutku još nije poznato koja sudbina ćeka jahtu Royal Romance zaplijenjenu u Hrvatskoj. Iako je odvjetnik tvrtke u čijem je ona vlasništvu očekivao da će je Ukrajinci preuzeti nakon što je prebačena na ukrajinsku zastavu i nakon što je hrvatska policija uklonila njezinu uglavnom rusku posadu, ona i dalje stoji privezana u Trogiru.