Bez obzira na sankcije, u Rusiju ušle milijarde dolara i eura – u gotovini
Sankcije su uspjele zaustaviti bankovne transfere, ali ne i uvoz gotovine u Rusiju.
Oko 2,3 milijarde dolara u novčanicama dolara i eura poslano je u Rusiju od kada su SAD i Europska unija zabranile izvoz svojih novčanica u tu zemlju, u ožujku 2022. nakon invazije na Ukrajinu. Pokazuju to podaci carinskih vlasti do kojih je došao Reuters.
Ranije neobjavljeni podaci pokazuju da je Rusija uspjela zaobići sankcije koje blokiraju uvoz gotovine, te sugeriraju da dolari i euri i dalje koriste za trgovinu i putovanja, čak i u vrijeme kada Moskva nastoji smanjiti svoju izloženost “čvrstim” valutama.
Gotovina ulazila iz više zemalja, uključujući UAE i Tursku
Podaci Carine pokazuju da je gotovina transportirana u Rusiju iz više zemalja, uključujući UAE i Tursku, koje nisu uvele ograničenja na trgovinu s Rusijom. Zemlja podrijetla za više od polovice ukupnog iznosa nije navedena u evidencijama.
Vlada SAD-a je u prosincu zaprijetila kaznama financijskim institucijama koje pomažu Rusiji da zaobiđe sankcije, te je tijekom 2023. i 2024. godine uvela sankcije tvrtkama iz trećih zemalja.
Kineski juan je preuzeo vodstvo od američkog dolara i postao najtrgovanija strana valuta u Moskvi, iako i dalje postoje značajni problemi s plaćanjem. Dmitrij Polevoj, voditelj investicija u Astra Asset Managementu u Rusiji, rekao je da mnogi Rusi i dalje žele stranu valutu u gotovini za putovanja u inozemstvo, kao i za manje kupnje u inozemstvu te štednju.
“Za pojedince, dolar je i dalje pouzdana valuta,” rekao je Polevoj Reutersu.
Ruska središnja banka i američko tijelo za sankcije, Ured za kontrolu strane imovine (OFAC), nisu odgovorili na zahtjev Reutersa za komentarom. Rusija je dolar i euro proglasila “toksičnima” 2022. godine, kada su sveobuhvatne sankcije smanjile njezin pristup globalnom financijskom sustavu, te je došlo do poremećaja u plaćanjima i trgovini. Oko 300 milijardi dolara inozemnih rezervi ruske središnje banke u Europi je i dalje zamrznuto.
Nagli porast uvoza gotovine prije invazije
Glasnogovornik Europske komisije izjavio je da ne može komentirati pojedinačne slučajeve primjene sankcija. Dodao je i da Europska unija surađuje s trećim zemljama kada sumnja da se sankcije zaobilaze.
Podaci carine obuhvaćaju razdoblje od ožujka 2022. do prosinca 2023., a Reuters nije mogao pristupiti novijim podacima. Dokumenti su pokazali nagli porast uvoza gotovine neposredno prije invazije. Između studenog 2021. i veljače 2022., u Rusiju je ušlo 18,9 milijardi dolara u novčanicama dolara i eura, u usporedbi sa samo 17 milijuna dolara u prethodna četiri mjeseca.
Daniel Pickard, voditelj odjela međunarodne trgovine u američkoj odvjetničkoj tvrtki Buchanan Ingersoll & Rooney, rekao je da nagli porast pošiljki gotovine prije invazije sugerira da su se neki Rusi željeli zaštititi od mogućih sankcija.
“Iako su SAD i njezini saveznici naučili važnost kolektivnog djelovanja u maksimiziranju ekonomskih posljedica, Rusija je učila kako izbjeći i ublažiti te iste posljedice,” rekao je Pickard. Dodao je da podaci gotovo sigurno potcjenjuju stvarne tokove valuta.
Ruska središnja banka brzo je ograničila podizanje gotovine u stranoj valuti za pojedince nakon invazije na Ukrajinu, u nastojanju da ojača oslabljenu rublju. Prema podacima, samo 98 milijuna dolara u novčanicama dolara i eura napustilo je Rusiju između veljače 2022. i kraja 2023. godine.
Nasuprot tome, priljevi strane valute bili su znatno veći. Najveći pojedinačni deklarant strane valute bila je malo poznata tvrtka Aero-Trade, koja nudi usluge duty-free kupovine u zračnim lukama i na letovima. Ona je tijekom tog razdoblja deklarirala oko 1,5 milijardi dolara u novčanicama.
Banke mijenjale zlato i srebro za gotovinu
Aero-Trade je prijavila 73 pošiljke od po 20 milijuna dolara ili eura, od kojih su sve prošle carinsku kontrolu na moskovskoj zračnoj luci Domodedovo, međunarodnom čvorištu blizu sjedišta tvrtke. Pošiljke su u carinskim deklaracijama opisane kao razmjena ili prihod od prodaje na letovima.
Više od četvrtine od 2,27 milijardi dolara u novčanicama uvezle su banke, a velik dio tog iznosa primljen je kao plaćanja za plemenite metale, doznao je Reuters iz carinskih podataka i od neimenovanih izvora.
Nekoliko ruskih banaka primilo je gotovinu u vrijednosti od 580 milijuna dolara iz inozemstva između ožujka 2022. i prosinca 2023. godine i izvezlo približno odgovarajuće količine plemenitih metala. U mnogim slučajevima, pošiljke zlata ili srebra otišle su tvrtkama koje su dostavile novčanice, pokazali su podaci.
Na primjer, ruska banka Vitabank uvezla je 64,8 milijuna dolara u novčanicama od turske tvrtke za trgovinu zlatom Demas Kuyumculuk 2022. i 2023. godine. U istom razdoblju, Vitabank je izvezla 59,5 milijuna dolara u zlatu i srebru turskoj tvrtki.
Osoba upoznata s poslovanjem tvrtke Demas potvrdila je za Reuters da je tvrtka sudjelovala u nizu transakcija zamjene gotovine za zlato koje su uključivale Vitabank i dvije druge ruske banke, u razdoblju od ožujka 2022. do rujna 2023. godine.
Turski zlatar priznao da su slali gotovinu
Ista osoba rekla je da je dostava gotovine iz UAE u Rusiju bila jedino rješenje koje je Demas pronašao kako bi ispunio dugoročne ugovore potpisane prije nego što su zapadne sankcije stupile na snagu, dok su se istovremeno pridržavali turskih i međunarodnih propisa vezanih uz prekogranična plaćanja.
S obzirom na to da su sankcije učinkovito isključile Rusiju iz zapadnog financijskog sustava, plaćanje računa tradicionalnim bankovnim transferom više nije bilo moguće, rekao je izvor.
Kršenje postojećih ugovora izložilo bi Demas financijskim kaznama i reputacijskim rizicima, dodao je izvor. Turski trgovac zlatom nikada nije poslovao s entitetima pod zapadnim sankcijama i strogo se pridržava svih nacionalnih i međunarodnih postupaka usklađenosti, dodao je izvor.
U trećem tromjesečju prošle godine, nakon što su svi predratni ugovori s ruskim tvrtkama bili ispunjeni, Demas je prekinuo dvostrane trgovinske odnose, rekao je izvor.
Vitabank, UAE i turska direkcija za komunikacije predsjedništva nisu odgovorili na zahtjeve Reutersa za komentar.
Među ostalim značajnim uvoznicima gotovine bile su tvrtke pod kontrolom Rosteca, državnog vojnog industrijskog konglomerata, pokazali su dokumenti.
Rostec, koji je pod sankcijama SAD-a od 2014. godine, nije odgovorio na pitanja Reutersa o gotovinskim plaćanjima koja je primio.